Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inca un registru!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


inca un registru!!!!

29 replies to this topic

#21 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 June 2005 - 06:54 PM

Pe lângâ alte multe registre,fãrã nici o valoare(de multe ori nimeni nu are nevoie de ele,sau sã fie verificate) ºi unde mai pui cu"REGIM SPECIAL".O cheltuialã în plus ºi niºte venituri colosale pentru Poºta Românã.De ce prin Poºta Românã?Sunt multe alte instituþii/firme care sunt specializate pe distribuirea formularelor tipizate,chiar ºi cu regim special.Eu unul consider Poºta Românã o instituþie care ar trebuii desfinþatã pentru calitatea serviciilor oferite.Sunt sigur cã mulþi dintre cei care umblaþi pe acest forum, v-aþi convins de aceasta.
Oricum,cine achiziþioneazã soft-uri,legal,are o evidenþã în gestiune special pentru aceasta,existând o modalitate specialã pentu amortizarea lor.Parcã aºa reþin. Atunci de ce mai avem nevoie de un registru?
Oricum,acum câþiva ani,mai multe persoane din cadrul Poliþiei,Ministerului de Justiþie ºi încã câteva instituþii abilitate cu drept de control pt. programele pe calculator,au fost ºcolarizate pentru depistarea acelora care nu au licenþe pentru soft-urile instalate pe PC-uri. Deci?
Oricum,dacã nu mã înºel,din 96 cãnd pirateria soft în românia se situa undeva la 98% ,în prezent este pe la 94%-95%.Oare pentru ce se mai dau legile acestea?
Dar sã revenim la problema soft-urilor ºi mai precis la legea dreptului de autor.În primul rând,un PC fãrã un program minimal(sistemul de operare)este un obiect care ocupã un loc în spaþiu,iar uneori nici de decor nu este bun.Pentru fiecare soft este un om,sau o echipã care lucreazã ºi credeþi-mã se lucreazã mult.Sunt oameni care au o pregãtire in domeniu ºi care lucreazã foarte mult.Pentru munca lor trebuie ºi ei sã fie rãsplãtiþi.Nu credeþi? Problema este cã în România,informaticenii,programatorii ºi încã mulþi alþii cu tangenþã în acest domeniu sunt priviþi ca a 5-a roatã la cãruþã,iar rãsplata este pe acest considerent.De ce credeþi cã aceºti oameni se cam "evaporã" din þarã?
Degeaba se investesc o mulþime de bani în tehnica de calcul(în unele þãri din lume,hard-ul reprezintã doar 10% din investiþiile pentru informatizare), dacã nu investim ºi în celelante elemente ale informatizãrii
(soft,oameni,perfecþionare oameni,etc..)De ce credeþi cã avem blocãri aiurea,virusãri aiurea, sau multe altele care te fac sã-þi tragi palme?
toatã stima george



#22 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 12 June 2005 - 07:35 PM

Perfect adevarat!
As vrea si eu sa dau 10% pe hard si restul pe programe (de care chiar am nevoie). Dar nu ma lasa bugetul.
Sintem o tara la limita de subzistenta. Si-o sa mai fim multa vreme de aici incolo.

Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#23 Deltady

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 October 2005 - 04:08 PM

Salut,

Am vazut ca a aparut si mult hulitul Ordin (inca din faza de proiect) ..ce trebuie facut..si daca stiti pe cneva care "o face" ..ca sa zic asa...

Merci



#24 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 25 October 2005 - 04:45 PM

m-ati bagat in sperieti
la propriu :shock:



#25 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 27 October 2005 - 02:46 PM

hai ca sunt curios cum mai trebuie completat si asta. sau ce facem, trecem in el orice soft minuscul.



#26 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 October 2005 - 03:19 PM

te rog "Deltady" , in ce monitor oficial ai gasit respectivul ordin?

multumesc!



#27 NEAMTU LILIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare

Postat 03 November 2005 - 11:21 AM

Eu cred ca asta obliga ca toate chioscurile din colt sa-si achizitioneze calculator :shock:
Liliana



#28 amihut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 November 2005 - 07:01 AM

Stie cineva in care monitor a fost publicata obligativitatea completarii acestui registru??? Nu gasesc nicaieri : ((



#29 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 19 November 2005 - 11:45 AM

E clar ca nu a aparut pana acum nimic! mmm, a intrebat cineva oare la Posta Romana daca au asa ceva de vanzare (registre)??? :roll:



#30 adina balta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:arad

Postat 19 December 2005 - 01:09 PM

Urmatorul pas va fi un REGISTRU de evidenta a registrelor pentru ca prea sunt multe si riscam sa le pierdem sirul :!: :!: :!:
adi






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL