Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tickete de masa de care nu beneficiezi direct - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare tickete de masa de care nu beneficiezi direct


6 replies to this topic

#1 puicabogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 February 2011 - 08:46 PM

Buna seara,
La firma la care lucrez nu beneficiem de ticketele de masa direct noi, ci de o masa calda in locul lor. Adica ei i-au in numele nostru tickete de masa si in locul lor ne ofera o masa calda (care nu se poate manca). De anul trecut de cand a inceput impozitarea ticketelor de masa ni se scade din salar impozitul respectiv. Este legal acest lucru? Am incercat sa sa vorbesc cu ei sa renunt la masa calda si sa beneficiez de bonuri eu direct daca tot acel impozit mi se scade din salar, dar spun ca nu se poate sa beneficiez de ele direct. Ce pot face in aceastra privinta? Nu merg nici la masa, nu i-au nici bonurile respective si mai pierd si bani din salariu.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 04:28 PM

ce porcarie !!

este un abuz, in mod cert ! nu te poate obliga sa faci acest troc (tichete in contul mesei) daca asta nu o doresti.
legal este sa le primesti in mana, sa semnezi pt ele si apoi sa faci ce vrei cu ele.
este clar ca acolo au loc niste furturi din alim. voastre, ca asta e marele interes.

fa o cerere scrisa la directiune si apoi, daca nu iti rezolva problema, reclama-i la Ministerul Muncii ! sau mai bine reclama-i direct, fara sa mai ceri in scris la serviciu - ca sa nu se prinda cina a facut reclamatia si sa te dea afara cu prima ocazie.

e prima oara cand aud de asa ceva ! oameni buni, a mai auzit cineva de o porcarie ca asta ??

Inca ceva : pune aceeasi problema pe un site de avocati, cred ca-ti va folosi ce-ti vor raspunde !

daca vrei, tine-ne la curent cu ce se mai intampla, eu sunt curioasa cum vor decurge lucrurile.

multa bafta :thumbup:




#3 puicabogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 February 2011 - 04:50 PM

Buna ziua,
Va multumesc pentru rapsuns lucrul pe care omisesem sa-l precizez este ca in contract nu sunt trecute bonurile de masa, nu stiu daca ii pot reclama undeva, dar nu e normal nici sa mi se ia impozit, mai ales acum cand circula vestea ca se schimba valoarea bonurilor de masa si impozitul va fi mai mare, adica pierd si mai mult la salariu. De asta ma gandeam sa fac o cerere la resurse umane unde sa precizez ca vreau sa renunt la masa si sa nu mi se mai ia impozit.
Ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 February 2011 - 02:19 PM
eliminare citare integrala, inutila post anterior




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 02:34 PM

de vreme ce iti opreste impozit la ele, inseamna ca sunt in contractul de munca, altfel nu ar avea baza legala sa ti-l opreasca.
despre cererea la resurse umane cred ca cam pierdere de vreme atata timp cat spuneai ca deja ai incercat sa vb cu ei, dar NU E O IDEE REA ! merita incercata si in forma scrisa.

iti dau 2 nr. de tel. de la Ministerului Muncii, incearca un tel. acolo, vezi ce zic si ei.
021.3136267 si 021.3158556, cere Oficiul Juridic. Eu am sunat acum cativa ani si au fost amabili, mi-au explicat, sper sa fie la fel fel de draguti.

bafta si revino cu noutati/precizari.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 February 2011 - 02:36 PM




#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 February 2011 - 08:39 PM

Citeaza

Otilia Alupei : Eu am sunat acum cativa ani si au fost amabili, mi-au explicat, sper sa fie la fel fel de draguti.
:thumbup:... atunci nu aveau salariile diminuate !

Dana




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 08:54 PM

adevarat ... :thumbup:



#7 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 31 May 2011 - 08:35 AM

Vezi postareapuicabogdan, la 26 February 2011 - 08:46 PM, a spus:

Buna seara,
La firma la care lucrez nu beneficiem de ticketele de masa direct noi, ci de o masa calda in locul lor. Adica ei i-au in numele nostru tickete de masa si in locul lor ne ofera o masa calda (care nu se poate manca). De anul trecut de cand a inceput impozitarea ticketelor de masa ni se scade din salar impozitul respectiv. Este legal acest lucru? Am incercat sa sa vorbesc cu ei sa renunt la masa calda si sa beneficiez de bonuri eu direct daca tot acel impozit mi se scade din salar, dar spun ca nu se poate sa beneficiez de ele direct. Ce pot face in aceastra privinta? Nu merg nici la masa, nu i-au nici bonurile respective si mai pierd si bani din salariu.
Trebuie studiata legea tichetelor de masa, pentru a se vedea drepturile beneficiarului






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL