Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
care ar fi tarifele / salariu ...? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 22

Salt la continut


care ar fi tarifele / salariu ...?


431 replies to this topic

#421 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 31 August 2020 - 04:31 PM

Buna ziua , cam care ar fi pretul pt tinerea contabilitatii (inclusiv salarii , revisal si mijloace fixe)la o societate de transport international de marfa (doar UE) , care detine 3 masini de mare tonaj pentru transport ?Firma nu are credite sau leasinguri.
Va multumesc



#422 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2020 - 03:02 PM

Salariati - cel putin 10 banuiesc ... daca nu vreo 15. Director, secretara, sef coloana sau pers. care se ocupa de emiterea/ colectarea foilor de parcurs si a deconturilor de deplasare, maistru/tehnician pt service auto, cel putin 6 soferi (cate 2 pt fiscare auto la cursele lungi), contabil, femeie de serviciu, ... mai stiu eu cine p-acolo ...

Inchiderea de luna, adica balanta si fiscalitatea, cine ? Declaratiile toate, cine ? Bilantul ?
Contabilitatea primara = reg. de casa, facturi, banca, etc ... cine ?

Program de lucru 8 ore, banuiesc .... sau nu ? Alte beneficii incluse ?

Da-ne mai multe detalii, te rog. :smile: Orice element poate fi important !

Ca idee, la acest obiect de activitate nu poate fi un salariu mic fiindca e multa "bucatareala" in conta, o sa ai multe acte si inevetabil vor aparea pbl, macar la deconturile in valuta si combustibil. Ai imbarligaturi si la TVA comunitar, la recuperarea TVA platit afara in timpul curselor. Adica nu va fi simplu deloc.
Gandeste-te bine daca esti suficient de pregatit pt asa ceva ...

Succes ! :biggrin:




#423 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 01 September 2020 - 04:25 PM

Este vorba de 5 salariati , (4 soferi si un coordonator transport), inchidere de luna , declaratii , salarii , modificari in revisal , adeverinte , operare deconturi in valuta , bilant , registru de casa , operare deconturi deplasare , toate acestea trebuie sa le intocmesc eu adica cam tot ce tine de partea de contabilitate .De recuperare tva se ocupa o firma specializata, apropo poate contabilul sa obtina recuperarea de tva platit afara? Doresc sa inchei un contract de prestari servicii cu clientul , (nu se incheie contract de munca ), contabilitatea o sa o tin la mine acasa , iar pe pfa-ul meu o sa platesc impozit pt incasarile de la client .Multumesc :smile:



#424 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2020 - 02:16 PM

Eu zic minim 2.000 lei brut lunar + inca 2.000 lei in luna dec. (sau 1.000 in dec si 1.000 in ian. sau febr. urmator) pt inchiderea de an (inventariere completa + bilant + decl. anuale) fiindca, daca le faci cum scrie la carte, o sa muncesti in plus la ele cat pentru inca o luna.

Ca PFA ai chelt. aferente cu electricitatea, softul de conta, uzura calc. si a perifericelor, papetaria, combustibil - daca ai masina si o folosesti pt deplasare la firma, etc .. Deci, profitul tau scade ... profit care oricum e impozabil cu 10% ! Mai sunt si eventuale contributii sociale ....

Inca ceva : nu musca momeala cu "O sa crestem suma in 3..6.. sau x luni ", nu avea incredere in nimeni cu promisiuni din astea !!! Din cate firme am lucrat/ lucrez din 1992, numai una singura s-a tinut de cuvant (probabil si din cauza sumei mici, de doar 200 lei), restul au mintit pe rupte si la acelasi volum de munca sau chiar usor marit am ramas cu salariu negociat la angajare, ba la o firma mi s-a mai si taiat in 2013 - cica temporar, din cauza crizei, dar asa a ramas pana azi (doar ca de ceva vreme suma e ok fiindca si volumul de munca a scazut) !
Deci, nu accepta nicio propunere/ promisiune de acest fel, sansele ca ea sa se respecte sunt practic nule ! Singurele cresteri de venit se pot obtine, cu maaare greutate, la mariri substantiale ale volumului de munca si sub amenintarea serioasa a incheierii contractului. In rest, .... apa de ploaie !

Fa-ti contract pe doar 6 luni, cu posibilitate de prelungire prin act aditional, fiindca nu va cunoasteti si nu se stie cum vei putea colabora cu ei. Soferii profesionisti sunt o categorie aparte si chiar este o vb care spune ca exista 3 categorii de oameni : buni, rai si soferi ! :biggrin:

Fii maxim de prudent si la prima iesire a lor in decor pregateste-ti plecarea / cauta-ti alt client. Ti-o recomand cu toata onestitatea, crede-ma ca in atatia ani am patit destule avand incredere in oameni, iar cand le-am acordat o a 2-a sansa nu am facut decat sa le ofer posibilitatea de a ma mai faulta inca o data. Asa ca mai bine rupeam colaborarea de la prima mizerie fiindca, in final, tot la plecare am ajuns.
Acum, depinde si de situatia in care te afli in acel moment ... cat esti de tolerant... cat esti de disperat dupa un serviciu ...

Bafta multa si minte sprintena sa ai ! :smile2:



#425 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 03 September 2020 - 02:11 PM

multumesc pt raspuns , am sa i cer 2000 sa vad ce zice



#426 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2020 - 02:30 PM

Cu drag, Ionutz ! :smile:

La "sa vad ce zice" se cere cu 10% mai mult, marja pt negociere !



#427 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 03 September 2020 - 04:34 PM

:rolleyes: , zice ca nu da mai mult de 1000 lei .I am urat multa sanatate!



#428 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2020 - 09:40 AM

F. bine ai facut ! :biggrin:



#429 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 11 September 2020 - 03:23 PM

Eu raman socata cand vad cat de neapreciat este contabilul intr-o societate.

Inteleg ca nu contribuim in mod direct la obtinerea veniturilor, dar totusi, avem niste ani de scoala in spate, nici nu mai vorbesc de toate modificarile legislative si birocratia din Romania.

Cand se duc la avocat, nici nu indraznesc sa incerce vreo negociere sau sa zica "mai mult de x lei nu dau.."...

Un potential client, firma cu activitate Uber, cu 9 angajati, 9 case de marcat + undeva in jur de 80 bonuri combustibil/luna mi-a solicitat o oferta in speranta ca ii voi cere mai putin de 300 lei/luna deoarece cu aceasta suma isi plateste in prezent contabilul.

I-am spus ca sta bine unde e, nici nu i-am mai spus la cat aveam eu pretentia :)))



#430 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 September 2020 - 07:20 AM

Doamne, sper ca angajatorii mei curenti sa nu se uite vreodata pe acest forum sa ma trezesc cu o scadere masiva a salariilor :D

Nu de alta, dar ori sunt eu scump ori alti contabili:
- se subestimeaza/subapreciaza, ceea ce e trist
- au ajuns la fundul sacului si accepta orice, ceea ce e pacat
- fac o contabilitate pe genunchi si la repezeala si d-aia isi permit salarii mici atata timp cat au multe firme si compenseaza, ceea ce am mai intalnit din pacate si e grav



#431 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2020 - 11:19 AM

Din pacate, in viata oricarei persoane poate interveni o situatie care o obliga la compromisuri. Eu am intalnit astfel de oameni, femei mai ales, care de dragul copiilor si de teama pierderii serviciului fie si o perioada, acceptau umilinte fel de fel si era revoltator ce isi permiteau sa le faca unii patroni care le simteau slabiciunea. Niste mizerabili !
E f trist sa vezi asa ceva, pe mine ma revolta bataia de joc aplicata unor oameni aflati in dificultate si chiar am plecat de la 2 firme din aceasta cauza, efectiv din solidaritate cu colegele afectate, nu am mai putut suporta nici eu, mi se parea ca daca nu plec sunt complice la mizeriile alea. Poate o sa spuneti ca am exagerat, ca nu trebuia sa renunt la firmele acelea daca mie imi era relativ bine (ca bine nu ii era niciunui angajat), ca banii sunt importanti si nu trebuie sa renuntam la ei atunci cand avem ocazia sa ii obtinem, dar exista o limita peste care eu nu pot trece chiar de-ar fi sa mananc doar frunze si iarba.
Saracia e crunta, ea dezumanizeaza deseori si v-o spun din proprie experienta, insa atunci cand ai obligatii familiale pe care nu le poti ignora, lucrurile nu mai sunt totuna cu cele ale unei persoane care munceste doar pt sine si, oameni buni, asta e valabil in orice profesie, nu doar la contabili.

Prin urmare, daca acceptam tarife mici, inclusiv pt ca in acel moment ne aflam intr-o situatie dificila financiar, nu facem decat sa lovim tot in noi fiindca atitudinea asta are efect de bumerang si se va intoarce impotriva noastra, a fiecaruia dintre noi, chiar si a celor care practicam tarife corecte, in conformitate cu dificultatea si volumul lucrarilor. Subestimarea acceptata de unii colegi are efecte, in timp, asupra tuturor contabililor fiindca creeaza un curent de opinie defavorabil intregii tagme.

De regula, desconsiderarea sincera a muncii noastre apare mai ales la patronii cu studii limitate (cel mult un liceu facut vai de el), oameni fara respect fata de educatie. Patronii cu studii superioare desconsidera intentionat munca unui contabil si o fac pt a plati cat mai putin, deci exclusiv din considerente financiare si nu pt ca ei chiar ar crede ce spun. Sunt oameni care pretuiesc educatia, fiind ei insisi in categoria celor cu scoala mai multa, insa cred ca sunt smecheri daca isi platesc prost contabilii. E o lacuna de caracter ...

Pana la urma, noi suntem cei care stabilim mare parte din regulile jocului fiindca fara noi nu poate functiona nicio entitate economica. E intr-adevar atat de simplu : NU SE POATE FARA NOI !! Deci, suntem importanti si trebuie sa fim tratati ca atare !! :smile: De asemenea, nu trebuie sa uitam ca respectul pe care il pretindem este direct legat de calitatea muncii noastre si ca ar fi o porcarie sa lucram prost, cerand bani ca si cand am lucra bine ! Fair-play de baza !



#432 Alexa Carmne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 November 2022 - 04:55 PM

Parerea mea e ca ar trebui sa ceri aproximativ 600 lei pe luna, destul de recent mi-am creat un site foarte atragator pentru firma mea reclama neautorizata

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 November 2022 - 03:02 PM
reclama neautorizata, citeste regulamentul, te rog.






1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL