Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatie de utilitate publica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociatie de utilitate publica

6 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 27 February 2011 - 04:25 PM

Buna ziua,
am citit postarile de pe forum, am citit OG26/2000, articolele din Codul fiscal referitoare la ONG, insa nu reusesc sa im idau seama cum trebuie sa tratez dobanzile si comisioanele bancare. Stiu ca suna pueril, insa nu m-am mai confruntat pana acum cu asta decat la nivel teoretic si uite ca atunci cand a venit vorba sa pun in practica teoria m-am impotmolit.
Asadar, e vorba de o asociatie de utilitate publica care are venituri din cotizatiile anuale ale membrilor care sunt virate direct in contul bancar al asociatiei. Si bineinteles ca aceste sume genereaza mici venituri din dobanzi. Ei.. nu stiu daca judec bine in ce priveste aceste dobanzi: fiind generate de disponibilitatile care provin din activitati fara scop patrimonial voi trata aceste dobanzi ca venituri din activitati fara scop patrimonial si le voi inregistra in contul 7341 sau le voi trata ca venituri din dobanzi din activitati cu scop patrimonial si le inregistrez in contul 766?
La fel e cazul comisioanelor bancare de gesiune lunara a contului in care sunt varsate cotizatiile membrilor si al comisioanelor bancare pt incasarea cotizatiilor? Se considera ca aceste comisioane sunt generate de activitati fara scop patrimonial? Va solicit ajutorul pt ca cred ca fiecare s-a confruntat cu aceste probleme. Cred ca sunt niste explicatii simple insa nu le gasesc.
Multumesc.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 February 2011 - 08:08 PM

cred ca daca sunt sumele mici, nu trebuie sa te complici. adica:
- daca ai dobanda de cont curent (creat din cotizatiile membrilor) suma este neaducatoare de profit, cel mult acopera comisionul, cont 7341
-daca ai depozit bancar cu dobanda, atunci ai activ economica cont 766
Depinde de scopul fundatiei si ceea ce face efectiv, restul e interpretare. Si sumele trebuie sa le raportezi corelat cu venit/chelt fundatiei.




#3 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 27 February 2011 - 08:24 PM

Multumesc pt promptitudine! Dobanzile sunt mici. Mai mari sunt comisioanele bancare(pe care acum stau si judec ca nu pot sa le inregistrez altundeva decat in 627: cred ca trebuie sa creez analitice pt 627- activitati fara scop patrimonial si activitati economice). Comisioanele bancare sunt tot aferente contului curent, deci nu au legatura cu activitatea economica. Asadar cred ca le pot inregistra intr-un 627 fara scop patrimonial. Imi puteti spune o parere si despre asta, va rog? Multumesc.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 February 2011 - 08:28 PM

e perfect, ai prins ideea si ma bucur
toate sunt "ne-economice"



#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 27 February 2011 - 08:46 PM

Mii de multumiri!!!!



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 February 2011 - 09:26 PM

:thumbup: bafta in continuare



#7 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 27 February 2011 - 11:28 PM

Sa fie!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL