Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Indemnizatie crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Indemnizatie crestere copil

12 replies to this topic

#1 Amar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 26 May 2005 - 03:06 PM

Nu mai acopar din 4311 indemnizatiile pentru ingrijirea copilului pina la virsta de 2 ani. Le platesc dar contul 4311 este in rosu. Dupa depunerea unui dosar lunar (obligatoriu)la CJPAS mi se vor vira banii. Cum se inregistraza? 4311=7417 ori alt cont (care?) de venituri sau 6451=4311 in rosu?
Si daca nu depun nici un dosar deci nu cer banii de la CJPAS si ii las acolo urmand ca dupa trecerea celor 2 ani sa incep sa-i compensez ce se poate intimpla? Ce-mi vor face? Unii zic ca e amenda. Musai sa ceri banii?
Multumesc anticipat pentru ajutor!



#2 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 26 May 2005 - 03:50 PM

[quote="Amar"]Nu mai acopar din 4311 indemnizatiile pentru ingrijirea copilului pina la virsta de 2 ani. Le platesc dar contul 4311 este in rosu. Dupa depunerea unui dosar lunar (obligatoriu)la CJPAS mi se vor vira banii. Cum se inregistraza? 4311=7417 ori alt cont (care?) de venituri sau 6451=4311 in rosu?
Nu este nici venit, nici cheltuiala suma primita; articolul contabil este:
5121=4311 ; cu suma primita, dupa cum vezi, stingi doar soldul debitor al contului 4311.
Cere-le banii, sunt ai tai, de ce sa stea la ei?




#3 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 01:26 PM

buna ziua tuturor !
care sunt contributiile angajatorului pentru concediu ingrijire copil pana la 2 ani ?
multumesc petru ajutor !
gabriela mihaela



#4 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 30 June 2005 - 06:55 PM

Gabriela Giurca a spus:

buna ziua tuturor !
care sunt contributiile angajatorului pentru concediu ingrijire copil pana la 2 ani ?
multumesc petru ajutor !

ZERO.



#5 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 July 2005 - 08:32 AM

si la mini e suma cu minus din momentul in care dau idemnizatia si pana reusesc ei sa-mi dea diferenta .La sfarsit se stinge cu banca 5121=4311
zambeste,maine va fi mai rau



#6 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 July 2005 - 11:55 AM

Pentru indemnizatiile de crestere copil pana la doi ani se plateste doar sanatate 6,5%.



#7 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 01 July 2005 - 12:26 PM

1.angajatorul nu plateste nimic.
se calculeaza doar sanatatea (cu acea formula speciala), dar care se suporta de bugetul asigurarilor sociale.
2daca nu se depune dosarul pentru recuperarea banilor de la Cas asta inseamna ca patronul plateste partial din banii lui concediul ceea ce cred ca nu-i convine.
Cind se incaseaza banii de la CAS nu seface decit operatiunea:
5121 = 4311 si nu vei mai avea sold in rosu.



#8 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 July 2005 - 04:43 PM

Eu am avut la o societate concediu de crestere copil si de la Casa de Asigurari de Sanatate mi s-a spus ca trebuie platite contributiile de 6,5% si 7%.Nu pot fi suportate din bugetul asigurarilor sociale.



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 July 2005 - 04:54 PM

:shock:



#10 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 01 July 2005 - 05:59 PM

In cateva luni ma voi confrunta si eu cu aspectul acesta : indemnizatia pt cresterea copilului pana la 2 ani. Puteti sa-mi spuneti si mie daca eu(ca pers ce se ocupa cu sit fin-contab a firmei) va trebui sa intocmesc acest dosar sau mama in cauza si daca eu, atunci ce trebuie sa contina acest dosar?
Si mai am o intrebare ... indemnizatia este 85% din sal mediu pe ec din care se retine 6,5%?
Va multumesc!!



#11 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 04 July 2005 - 05:18 PM

Nicoleta_Z a spus:

Eu am avut la o societate concediu de crestere copil si de la Casa de Asigurari de Sanatate mi s-a spus ca trebuie platite contributiile de 6,5% si 7%.Nu pot fi suportate din bugetul asigurarilor sociale.
Imposibil, undeva este o confuzie. Siiiiiiigur!



#12 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 July 2005 - 08:35 PM

Nicoleta_Z a spus:

Eu am avut la o societate concediu de crestere copil si de la Casa de Asigurari de Sanatate mi s-a spus ca trebuie platite contributiile de 6,5% si 7%.Nu pot fi suportate din bugetul asigurarilor sociale.

imposibil...nu acum...poate in trecutul indepartat
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#13 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 04 July 2005 - 09:19 PM

Nicoleta, eu si acum am la o societate concediu pentru crestere copi si angajatorul nu plateste nimic iar asigurarile de sanatate se suporta de catre bugetul de asigurari sociale.
se calculeaza 6,5%la suma reprezentand valoare a doua salarii de baza minime brute pe tara.l
O seara buna tuturor !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL