Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum evit TVA pana la incasarea facturii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum evit TVA pana la incasarea facturii


6 replies to this topic

#1 georgedobre1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 March 2011 - 01:41 PM

Buna ziua! Mai multi dintre clientii principali au termen de plata 60 de zile. Totusi eu ma incarc cu TVA in fiecare luna. Colac peste pupaza am trecut la TVA lunar. Lucrurile au cam scapat de sub control. Cum pot proceda pentru a imi usura macar putin situatia? Clientii respectivi sunt de buna credinta si nu le pot micsora termenul de plata.
Exista o portita prin facturi proforme sau altceva? Orice sugestie este binevenita! Va multumesc anticipat!



#2 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 March 2011 - 02:14 PM

cel mai bine e sa obtii un credit bancar utilizabil permanent (secventa 1 an - minim) pe care-l vei stinge imediat ce incasezi. Dobanda este deductibilă;
sau sa cumperi cu scadenta peste 60 de zile, sau negociezi discont pentru plata inaintede scadență, măcar până treci hopul.

nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#3 georgedobre1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 March 2011 - 02:22 PM

Daca emit o proforma pe luna februarie si o transform in factura fiscala in luna martie, pe ce luna ma incarc cu TVA?



#4 georgedobre1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 March 2011 - 02:31 PM

Vezi postareacornell, la Mar 1 2011, 02:14 PM, a spus:

cel mai bine e sa obtii un credit bancar utilizabil permanent (secventa 1 an - minim) pe care-l vei stinge imediat ce incasezi. Dobanda este deductibilă;
sau sa cumperi cu scadenta peste 60 de zile, sau negociezi discont pentru plata inaintede scadență, măcar până treci hopul.
Ce fel de credit? Exista unul special pentru asa ceva? Daca inteleg bine vorbim despre o suma de bani imprumutata, cu dobanda, pentru a ma descurca cu tva-ul lunar, unde dobanda este deductibila. Suma respectiva ramane in contul firmei, eu ma pot folosi de acei bani si platesc o suma fixa lunar bancii respective? Ce inseamna mai exact cu secventa 1 an - minim? Imi puteti da mai multe detalii despre aceasta procedura? Multumesc frumos pentru raspuns.



#5 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 01 March 2011 - 04:14 PM

Cred ca se refera la o linie de credit acordata de orice institutie bancara. Banii sunt practic in contul societatii si ii folosesti in momentul in care ai nevoie sa faci plati, dobanda se plateste numai la suma folosita iar in momentul in care incasezi returnezi banii liniei de credit. Aceasta fiind reintregita nu se mai percepe dobanda. Nu se plateste rata lunara, se plateste numai dobanda si numai daca utilizezi linia de credit . Secventa de un an este minimul pe care se acorda o linie de credit cu posibilitatea de a fi prelungita.

Aceasta postare a fost editata de roxana marin: 01 March 2011 - 04:15 PM




#6 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2011 - 01:39 AM

in luna martie



#7 georgedobre1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 March 2011 - 12:18 PM

Vezi postareagabym, la Mar 2 2011, 01:39 AM, a spus:

in luna martie
Sigur,sigur?!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL