Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
verificare bilant finante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


verificare bilant finante


8 replies to this topic

#1 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2011 - 07:51 PM

Buna ziua. Vreau sa va intreb daca ati avut de-a face cu functionarii de la finante la preluarea bilantului. As vrea sa stiu daca ei au competenta sa verifice modul de intocmire a bilantului. Eu i-l intocmesc si-l semnez deci eu raspnd pt asta.
Daca formularul meu e valid , fara erori ce treaba au ei de ex ca suma din 6811 nu bate cu total amortizare din formularul 40 (exista o explicatie logica dar numai eu care am facut balanta o stiu) . Pot sa-mi refuze inregistrarea bilantului pana nu corectez ce nu le place (de ce am sold in balanta pe 542) ? Nu sunt pusi acolo doar pt preluare trebuie sa si verifice anumite corelatii? repet daca formularul meu e valid fara erori.
multumesc



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 March 2011 - 09:20 PM

nu au atributii de genul asta.
Ei verifica sa fie formularul valid, sa ai toate docum, sa mearga discheta, iar pt pers care semneaza la intocmit dovada (CIM, carnet membrue expert, autoriz funct)




#3 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 03 March 2011 - 10:04 AM

Vezi postareatmary, la Mar 2 2011, 07:51 PM, a spus:

Buna ziua. Vreau sa va intreb daca ati avut de-a face cu functionarii de la finante la preluarea bilantului. As vrea sa stiu daca ei au competenta sa verifice modul de intocmire a bilantului. Eu i-l intocmesc si-l semnez deci eu raspnd pt asta.
Daca formularul meu e valid , fara erori ce treaba au ei de ex ca suma din 6811 nu bate cu total amortizare din formularul 40 (exista o explicatie logica dar numai eu care am facut balanta o stiu) . Pot sa-mi refuze inregistrarea bilantului pana nu corectez ce nu le place (de ce am sold in balanta pe 542) ? Nu sunt pusi acolo doar pt preluare trebuie sa si verifice anumite corelatii? repet daca formularul meu e valid fara erori.
multumesc
ORDIN Nr. 2374 din 12 decembrie 2007
privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, modificat si rasmodificat: ct 542 nu este cont bilantier, se transfera in 461



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2011 - 10:29 AM

Citeaza

tmary : Vreau sa va intreb daca ati avut de-a face cu functionarii de la finante la preluarea bilantului. As vrea sa stiu daca ei au competenta sa verifice modul de intocmire a bilantului.
In mod sigur au aceste atributii, altfel ce rost ar mai avea sa existe serviciul "Bilanturi" ? Verificarea modului de completare este utila si benefica (in primul rand pt. societate), din mai mult motive:
1. nu toate corelatiile se valideaza prin program.
2. nu se transmit date eronate la Minister, care ulterior retransmit Adm. locale situatia firmelor cu bilanturile completate eronat si indicatille cu privire la amenzi, a se vedea ce s-a intamplat anul trecut cand s-au depus situatiile financiare la ORC, fara o verficare prealabila.
3. cel care intocmeste bilantul are un control al muncii sale si certitudinea asupra modului corect de completare al bilantului pe baza balantei de verificare si a corelatiilor dintre formulare, care nu sunt validate prin program.
4. este preferabil sa se descopere erorile de completare la timp, decat, ulterior, la un eventual control.
Singura mea nemultumire este ca mai exista persoane de la Bilanturi care chiar nu verifica sau nu se pricep sa verifice balanta cu bilantul, in rest nu ar fi cazul de orgolii personale in aceasta situatie.
Exista un fisier .txt unde sunt trecute si corelatiile intre formulare, intre F.10 si F.40 trebuie sa existe corelatii si este normal sa existe.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 03 March 2011 - 10:32 AM

Dana




#5 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 March 2011 - 11:24 AM

si mai ales ne asiguram ca nu cade guvernul!!! glumesc...

eu daca as fi la MFP as tine neaparat contul 542 in raportare, chiar distict la Date informative, pt ca aici este si numerar luat fara impozitare...
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#6 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 12:51 AM

Se pare ca ii intereseaza mai mult contul 455 (Sume datorate asociatiilor, pentru imprumuturi acordate societatii).
Se figureaza distinct in formularul 03 (alte informatii).



#7 alina_1013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 March 2011 - 10:01 AM

buna ziua, am si eu o nelamurire: am rulaj debitor la ct 267 iar daca il introduc in f 10 nu mai imi dau corelatiile. ma poate ajuta si pe mine cineva, unde il trec, la imobilizari fin la rd 3 sau la creante la rd 6. astept o lamurire. va multumesc



#8 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 March 2011 - 09:35 PM

Vezi postareaalina_1013, la Mar 6 2011, 10:01 AM, a spus:

buna ziua, am si eu o nelamurire: am rulaj debitor la ct 267 iar daca il introduc in f 10 nu mai imi dau corelatiile. ma poate ajuta si pe mine cineva, unde il trec, la imobilizari fin la rd 3 sau la creante la rd 6. astept o lamurire. va multumesc

Ai uitat sa il treci in f40 la imobilizari financiare.



#9 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 21 February 2012 - 12:08 PM

Ordinul 2374 e impreuna cu OMFP 1752 abrogat la aparitia lui OMFP 3055.
La functiunea conturilor, referitor la 461, acesta se crediteaza printre altele:

"– sumele reprezentand avansuri de trezorerie, acordate de catre entitate persoanelor fizice, altele decat propriii salariati, nedecontate pana la data bilantului (542);"

Deci inteleg ca, analiticele de salariati pot sta bine mersi in 542 si soldul la 31 decembrie sa fie diferit de 0.
Gresesc?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL