Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli cu pregatirea profesionala - facultate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli cu pregatirea profesionala - facultate


2 replies to this topic

#1 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 08 March 2011 - 03:51 AM

Buna ziua,

O intrebare am si eu. Daca sunt PFA, cu CAEN principal 6311 - Prelucrare informatica a datelor, dar am si alte 2 CAEN-uri (Service si Consultanta IT) si doresc sa urmez o facultate de profil: Facultatea de Informatica - Universitatea BAbes Bolyai sau Facultatea de STiinte Economice - specializarea informatica economica, pot sa deduc taxa de scolarizare? (2500-3000 ron / an) cat si cheltuielile de admitere?

Si daca da, cum fac? Cer la facultate factura? Sau contract de sponsorizare?

Eu am obtinut PFA-ul in baza unui atestat Microsoft, si doresc sa ma perfectionez prin a obtine o diploma de licenta de la universitatea babes-bolyai in informatica sau informatica economica. Banuiesc ca ar trebui sa fie deductibile cheltuielile cu studiile.

Corectati-ma daca gresesc,

Multumesc,
Voicu Rogojan



#2 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 08 March 2011 - 09:54 AM

Chelutilile cu scolarizarea, sau taxele de scolarizare nu sunt deductibile.
Cheltuielile deductibile sunt cuprinse in articolul 48 din Codul Fiscal aliniatele 4 si 5

george, cel scris invers



#3 EVA the one

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 March 2011 - 02:16 PM

Vedeti si la discutia asta : http://www.conta.ro/...showtopic=37558

Daca cheltuielile de scolarizare sunt efectuate in scopul obtinerii de venituri, atunci ele sunt deductibile !

Exista la acest link http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite.ns...36;FILE/D66.pdf
o decizie care va poate folosi, e o situatie analoga. Am extras pasajele care consider ca va intereseaza.

D E C I Z I E nr. 66/10.03.2009
privind solutionarea contestatiei formulate de PFA inregistrata la DGFP

"b) În anul 2005 petentul si-a continuat perfectionarea pregãtirii profesionale, prin începerea studiilor doctorale iar organul de inspectie fiscala nu a recunoscut ca fiind deductibile cheltuielile cu aceasta activitate fiind considerate cheltuieli pentru uzul personal.
Pentru cheltuielile cu scolarizarea (doctorat) temeiul legal sustinut de petent este art. 38 alin. 19 din HG nr. 44/2004 (n.n., normele la codul fiscal) care precizeaza ca sunt deductibile : ”cheltuielile cu pregatirea profesionala pentru contribuabili”.
In perioada verificata organul fiscal a constatat faptul ca petentul a efectuat cheltuieli reprezentind taxa de scolarizare pentru doctorat pe care le-a considerat nedeductibile.

Prin specificul activitatii desfasurate de petent se impune perfectionarea permanenta in domeniu prin diverse studii, psihologul fiind obligat sa se preocupe de perfectionarea activitatii profesionale asa cum prevede art. 17 lit. d din Legea nr. 213/2004 privind exercitarea profesiei de psiholog cu drept de libera practica: “Psihologul cu drept de libera practica are urmatoarele obligatii: sa se preocupe de perfectionarea calificarii profesionale.”
Petentul si-a perfectionat pregatirea profesionala prin cercetarea in domeniul psihologiei sociale in cadrul unor studii post universitare de specialitate absolvite pe baza de diploma iar cheltuielile ocazionate cu pregatirea profesionala sunt deductibile fiscal asa cum prevede pct. 38 din HOTARARE nr. 44 din 22 ianuarie 2004 (*actualizata*) pentru aprobarea
Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal coroborat cu art. 48 din Legea nr. 571/2003: “cheltuielile cu pregatirea profesionala pentru contribuabili si salariatii lor;”

Avind in vedere faptul ca petentul a efectuat cheltuieli cu pregatirea profesionala pe care organul fiscal le-a considerat ca nedeductibile se va desfiinta pentru acest capat de cerere Decizia de impunere privind obligatiile fiscale suplimentare nr."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL