Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Subiect: cont 1174- inregistrare cheltuieli ani anteriori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Subiect: cont 1174- inregistrare cheltuieli ani anteriori


4 replies to this topic

#1 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 10 March 2011 - 10:52 AM

Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce pot face in urmatorul caz: Pe anul 2009 nu am facut reevaluarea datoriilor in cazul unui credit de investitii in valuta cu plata in lei la cursul zilei. Va intreb acum: pot face in dec.2010 NC 1174 = 1621 cu suma rezultata ca diferenta de curs valutar? daca da, cum scap apoi de ct. 1174 si daca trebuie sa fac rectificativa pt. Decl.100 si 101 in cazul in care in 2009 am avut pierdere. Va multumesc.



#2 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 01:50 PM

Vezi postareadeea19, la Mar 10 2011, 12:52 PM, a spus:

Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce pot face in urmatorul caz: Pe anul 2009 nu am facut reevaluarea datoriilor in cazul unui credit de investitii in valuta cu plata in lei la cursul zilei. Va intreb acum: pot face in dec.2010 NC 1174 = 1621 cu suma rezultata ca diferenta de curs valutar? daca da, cum scap apoi de ct. 1174 si daca trebuie sa fac rectificativa pt. Decl.100 si 101 in cazul in care in 2009 am avut pierdere. Va multumesc.


Modifici doar declaratia 101/ 2009. Contul 1174 il inchizi in primul an cand inregistrezi profit 2010 sau 2011. ARE PRIORITATE IN FATA ACOPERIRII ORICAREI ALTE PIERDERI,daca-i asa cum spui ca inregistrarea va fi 1174=1621.Asta inseamna ca dif. de curs va fi "pierdere" (cheltuieli), deci vei majora pierdera initiala !!! ATENTIE ! DACA CREDITUL ESTE IN VALUTA REEVALUEAZA SI DOBANDA !




#3 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 10 March 2011 - 03:33 PM

multumesc frumos.



#4 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 11 March 2011 - 03:12 PM

trebuie obligatoriu sa fac rectificativa la Decl.101/2009? Atunci am avut pierdere, deci imi va creste mie pierderea, nu prejudiciez statul cu nimic.



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 March 2011 - 08:07 AM

da, pierderea se recupereaza in urmatorii 7 ani-unul din motive






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL