Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NUMAR CONTACT IN FACTURA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NUMAR CONTACT IN FACTURA


14 replies to this topic

#1 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 10 March 2011 - 06:24 PM

Buna seara,


Exista undeva scris ca este obligatorie trecerea numarului de contract in facturi.Avem control si ne refuza TVA si deductibilitate cheltuieli pentru facturile de la furnizori care nu specifica numarul de contract .

Daca exista facturi care apar in decont TVA dar nu apar in Declaratia 394 risc sa nu nu pot deduce TVA??

Ma poate ajuta cineva cu un sfat??

Multumesc



#2 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 09:22 PM

Vezi postareatitza, la Mar 10 2011, 08:24 PM, a spus:

Buna seara,


Exista undeva scris ca este obligatorie trecerea numarului de contract in facturi.Avem control si ne refuza TVA si deductibilitate cheltuieli pentru facturile de la furnizori care nu specifica numarul de contract .

Daca exista facturi care apar in decont TVA dar nu apar in Declaratia 394 risc sa nu nu pot deduce TVA??

Ma poate ajuta cineva cu un sfat??

Multumesc
Cauta topicul " obligativitate contracte comerciale " ! Vei gasi explicatii concrete de la colegele noastre. In ce priveste D.394, poti face rectificativa !




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 March 2011 - 09:25 PM

faci corectie la declaratia 394
pentru facturi vezi art 155 cod fiscal, nu prevede inscrierea numarului de contract.
De asemenea, vezi si
Norme metodologice:

812. — (1) În sensul prevederilor art. 159 alin. (1) din Codul fiscal, documentul care ține loc de factură este documentul emis pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în conformitate cu obligațiile impuse de un acord sau tratat la care România este parte, care conține cel puțin informațiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.

(2) În situația în care o persoană impozabilă a emis facturi aplicând regimul de taxare și ulterior intră în posesia documentelor justificative care îi dau dreptul la aplicarea unei scutiri de taxă pe valoarea adăugată prevăzute la art. 143, 144 sau 1441 din Codul fiscal, aceasta poate corecta facturile emise, potrivit art. 159 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal, aplicând regimul de scutire corespunzător operațiunilor realizate.

(3) Organele de inspecție fiscală vor permite deducerea taxei pe valoarea adăugată în cazul în care documentele controlate aferente achizițiilor nu conțin toate informațiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal sau/și acestea sunt incorecte, dacă pe perioada desfășurării inspecției fiscale la beneficiar documentele respective vor fi corectate de furnizor/prestator în conformitate cu art. 159 din Codul fiscal. Furnizorul/Prestatorul are dreptul să aplice prevederile art. 159 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal pentru a corecta anumite informații din factură care sunt obligatorii potrivit art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, care au fost omise sau înscrise eronat, dar care nu sunt de natură să modifice baza de impozitare și/sau taxa aferentă operațiunilor ori nu modifică regimul fiscal al operațiunii facturate inițial, chiar dacă a fost supus unei inspecții fiscale. Această factură va fi atașată facturii inițiale, fără să genereze înregistrări în decontul de taxă al perioadei fiscale în care se operează corecția, nici la furnizor/prestator, nici la beneficiar.
(4) Furnizorii/Prestatorii care emit facturi de corecție după inspecția fiscală, în conformitate cu prevederile art. 159 alin. (3) din Codul fiscal, vor înscrie aceste facturi în jurnalul pentru vânzări într-o rubrică separată, care vor fi preluate de asemenea într-o rubrică separată din decontul de taxă, fără a avea obligația să colecteze taxa pe valoarea adăugată înscrisă în respectivele facturi. Pentru a evita situațiile de abuz și pentru a permite identificarea situațiilor în care se emit facturi după inspecția fiscală, în cuprinsul acestor facturi furnizorii/prestatorii vor menționa că sunt emise după inspecția fiscală. Beneficiarii vor avea dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată înscrise în aceste facturi în limitele și în condițiile stabilite la art. 145—1471 din Codul fiscal, taxa fiind înscrisă în rubricile din decontul de taxă aferente achizițiilor de bunuri și servicii. Emiterea facturilor de corecție nu poate depăși perioada prevăzută la art. 1471 alin. (2) din Codul fiscal.

(5) Prevederile alin. (4) și ale art. 159 alin. (3) din Codul fiscal se aplică și pentru situațiile în care facturile de corecție se referă la perioade fiscale anterioare datei de 1 ianuarie 2010.

(6) Prevederile alin. (4) și (5) se aplică inclusiv în cazul micilor întreprinderi care nu s-au înregistrat în scopuri de TVA potrivit art. 153 din Codul fiscal la depășirea plafonului prevăzut de art. 152 din Codul fiscal și organele de inspecție fiscală au stabilit diferențe de taxă colectată de plată conform pct. 62 alin. (2).

(7) Prevederile art. 159 din Codul fiscal se aplică numai de către persoanele înregistrate în scopuri de TVA în România. În cazul persoanelor care nu sunt înregistrate și nu au obligația înregistrării în scopuri de TVA în România, se aplică prevederile art. 155 alin. (11) din Codul fiscal.

8) În cazul autofacturilor emise conform art. 155 alin. (2) și (4) și art. 1551 alin. (2) din Codul fiscal, dacă persoana impozabilă emitentă constată că a înscris informații în mod eronat în respectivele autofacturi, fie va emite o nouă autofactură care trebuie să cuprindă, pe de o parte, informațiile din autofactura inițială, numărul și data autofacturii corectate, valorile cu semnul minus, iar pe de altă parte, informațiile și valorile corecte, fie va emite o nouă autofactură conținând informațiile și valorile corecte și concomitent va emite o autofactură cu valorile cu semnul minus în care se înscriu numărul și data autofacturii corectate.

În situația în care autofactura a fost emisă în mod eronat sau prin norme se prevede că în anumite situații se poate anula livrarea/prestarea către sine, persoana impozabilă emite o autofactură cu valorile cu semnul minus în care se înscriu numărul și data autofacturi ianulate.

Bafta!



#4 Nicolae BOTH

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 11 March 2011 - 11:02 PM

Daca in factura a fost mentionat " Servicii conform contractului" atunci este gresit.
Te sfatuiesc sa folosesti ex: "Servicii / Lucrarii de ..... (concret servicul sau lucarea) conform contract nr...."
PS. Am avut un control de la AFP, si, mi-au aratat un act legislativ (nu retin numarul si data) unde este mentionat faptul ca in factura trebuie mentionat expres, serviciul / lucrarea / produsul, etc, care face obiectul tranzactiei.



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2011 - 09:31 PM

Citeaza

Nicolae BOTH :Te sfatuiesc sa folosesti ex: "Servicii / Lucrarii de ..... (concret servicul sau lucarea) conform contract nr...."
Am avut un control de la AFP, si, mi-au aratat un act legislativ (nu retin numarul si data) unde este mentionat faptul ca in factura trebuie mentionat expres, serviciul / lucrarea / produsul, etc, care face obiectul tranzactiei

Stie cineva care este actul normativ unde scrie ca trebuie trecut numarul contractului pe factura ? Am cautat dar nu il gasesc si imi amintesc ca exista ceva, dar parca era abrogat, sau nu ?
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 March 2011 - 09:32 PM

Dana




#6 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 14 March 2011 - 09:19 AM

Ord. MFP 29/2003 privind aplicarea HG 831/1997, art. 2, alin. 4 :
"Pe facturile fiscale care se utilizeaza pentru prestari de servicii se vor mentiona, in mod expres, numarul si data contractului..."

Dar HG 831/1997 a fost abrogata cu HG 105/2009, deci si respectivul ordin si-a incetat aplicabilitatea.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 March 2011 - 09:28 AM

:thumbup:
nu imi aminteam deloc unde scria



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 March 2011 - 01:53 PM

Multumesc mult, Mariana :thumbup: !
In concluzie a fost abrogat, asa cum imi aminteam eu vag.
:smile:

Dana




#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2011 - 01:00 AM

titza, nu ne mai spui si noua nimic? cum a mers controlul?



#10 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 22 March 2011 - 10:40 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 15 2011, 01:00 AM, a spus:

titza, nu ne mai spui si noua nimic? cum a mers controlul?


Scuze, ca nu am mai dat nici-un semn de viata. Controlul este inca in toi. Nici eu nu am gasit alta prevedere legala referitoare la obligativitatea mentionarii nr. de contract in factura decat ORD 29/2003 care este abrogat. Cu toate astea controlul sustine ca obligativitatea continua si ca putem face contestatie dar nu castigam in nici-o instanta. Asteptam Procesul Verbal sa vedem pe ce se bazeaza.
Promit sa va tin la curent. Multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre.



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 March 2011 - 11:23 AM

Titza, daca cei de la control sustin ca " obligativitatea continua", intreaba-i care este baza legala.
Succes !

Dana




#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 10:58 PM

Nu m-ar mira sa zica de ord. MFP 29/2003 care e abrogat ( ca nu ar fi primi care impun respectarea unor legi abrogate ) :biggrin:



#13 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 30 March 2011 - 07:37 AM

Bineiteles ca am intrebat care este baza legala dar nu primim nici-un raspuns concret. Raspunsul este contestati si nu castigati in nici-o instanta.

Acum mai avem o problema legata de facturi/contracte.Ex: Contractul are un numar de inregistrare dat de noi (numarul din registrul unic intern )la fel partenerul si-a trecut numarul lui pe contract. In factura este trecut unul din cele 2 numere (de obicei cel al furnizorului) si controlul sustine ca facturile nu sunt intocmite corect si prin urmare cheltuielile sunt nedeductibile. In plus nu recunoaste valabilitatea contractelor si sustine ca un contract trebuie sa aiba un singur numar. Am incercat sa-i explicam ca valabilitatea contractului este data de semnaturile celor doua parti si nu de numerele existente in contract dar ... degeaba. Daca aveti sugestii, sfaturi .. le primim cu drag. Multumim

Cam asta este .. tot inainte


Bineiteles ca am intrebat care este baza legala dar nu primim nici-un raspuns concret. Raspunsul este contestati si nu castigati in nici-o instanta.

Acum mai avem o problema legata de facturi/contracte.Ex: Contractul are un numar de inregistrare dat de noi (numarul din registrul unic intern )la fel partenerul si-a trecut numarul lui pe contract. In factura este trecut unul din cele 2 numere (de obicei cel al furnizorului) si controlul sustine ca facturile nu sunt intocmite corect si prin urmare cheltuielile sunt nedeductibile. In plus nu recunoaste valabilitatea contractelor si sustine ca un contract trebuie sa aiba un singur numar. Am incercat sa-i explicam ca valabilitatea contractului este data de semnaturile celor doua parti si nu de numerele existente in contract dar ... degeaba. Daca aveti sugestii, sfaturi .. le primim cu drag. Multumim

Cam asta este .. tot inainte



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 March 2011 - 09:18 PM

prostii
cred ca o sa renunte la prostii cand le citeste seful de serviciu actul de control si constatarile. Sau alt sef. Nu disperati si capul sus, aveti dreptate. Clar. Iar daca nu o castigati acum pana la terminarea controlului (intocmirea RIF) veti castiga in contestatie sau justitie.



#15 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2011 - 09:21 PM

Din cate stiu legalitatea unui contract e data de semnarea lui nu de numarul de inregistrare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL