Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PROBLEMA CU INVENTARUL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PROBLEMA CU INVENTARUL


4 replies to this topic

#1 IULIA MARIANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 March 2011 - 10:14 PM

Trebuie sa efectuez inventarul pe 2010 si nu stiu cum sa inregistrez marfa perisata sau expirata.De fapt nu stiu daca pot sa fac acest lucru.Daca pot face acest lucru puteti sa-mi spuneti daca exista vreoun articol in codul fiscal in acest sens.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 March 2011 - 10:22 PM

marfa care este expirata, (perisata cum zici tu) se inventariaza in lista separata, pe care o casezi, nu mai ai voie sa o vinzi. Cheltuiala si tva-ul aferent sunt nedeductibile (in functie de marfa sunt anumite procente deductibile cca 1%, cred ca exista pe forum legea cu perisabilitatile maxime admise)




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 March 2011 - 11:50 PM

Iulia, Hotararea privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri este Hot. nr. 831/2004 si eu stiu ca este postata, dar nu mai stiu unde, daca nu o gasesti, ti-o postez eu.
Faci listele cu marfa perisabila, cum ti-a spus Mihaela, pentru fiecare sortiment in parte, cu denumirea marfii, cantitate, PU, valoare, % de perisabilitate, val. marfii calculata cnf. % si scoti din evidenta intreaga marfa, cu precizarea facuta de Mihaela : cheltuiala cu marfa care depaseste limitele admisibile de perisabilitate, din aceasta Hot. antica, veche si de demult :thumbup: , este nedeductibila fiscal si pt. ea se colecteaza TVA.

Dana




#4 IULIA MARIANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 March 2011 - 09:04 AM

Tocmai aici este problema.Sa inteleg ca marfa perisata sau expirata se caseaza si se scade din stoc dar tva trebuie platit pe ea?Eu am iesit din platitor de tva in ianuarie anul acesta si trebuie sa duc inventarele pe 2009 si 2010 cind eram platitor de tva.Va rog frumos dati-mi un sfat.



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 March 2011 - 01:56 PM

Marfa trebuia scoasa atunci din gestiune, pe baza doc. justif. (liste), la data efectuarii inv. sau la data constatarii perisabilitatilor; pentru partea de cheltuiala care depaseste limitele admisibile de perisabilitate trebuia colectata taxa pe valoare adaugata si cuprinsa in Dec. de TVA aferenta perioadelor in cauza.
De ex., daca ai 10 oua care se sparg in luna febr., scazi acele oua din gestiune in februarie, pentru ca nu ele nu mai exista, s-au spart, dar trebuie sa vezi cat se admite la deducere din cheltuiala cu ouale sparte si care este val. TVA colectata.
Nu inteleg unde trebuie sa duci inventarele si nici cum doresti sa faci operatiunea pentru anul 2009.

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL