Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM pentru asociat unic si administrator SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CIM pentru asociat unic si administrator SRL

3 replies to this topic

#1 nicoroxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 March 2011 - 06:37 PM

Buna ziua,

Va rog mult poate ma puteti ajuta cu un raspuns.

Daca o persoana este asociat unic si administrator SRL poate sa fie si salariat cu contract individual de munca la aceeasi societate?

Stiu ca un asociat unic poate avea CIM.

In legea 31/1990 actualizata in 2011 privind societatile comerciale, pentru administratori scrie la Art. 1371 (3) Pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca . In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.

Eu nu am inteles daca este vorba numai despre administratorii societatilor pe actiuni.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 March 2011 - 10:38 AM

Art. 137^1 face parte din Cap. IV Societatile pe actiuni. Tot cap. IV se refera doar la societatile pe actiuni.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 nicoroxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 21 March 2011 - 12:32 PM

Vezi postareanopris, la Mar 18 2011, 11:38 AM, a spus:

Art. 137^1 face parte din Cap. IV Societatile pe actiuni. Tot cap. IV se refera doar la societatile pe actiuni.

Multumesc frumos pentru raspuns.

Inseamna ca se poate face CIM pentru asociat unic si administrator salariat cu functia de director general sau administrator societate comerciala.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 11:08 PM

da , se poate face CIM indiferent de functie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL