Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


probleme pfa

11 replies to this topic

#1 marinadriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 March 2011 - 07:56 PM

Mentionez ca nu stiu foarte multe despre contabilitate si vreau sa invat pt ca am terminat facultatea in domeniu. Va cer ajutorul dumneavoastra, cei/cele cu experienta, pt un amic, dar si pentru mine. Are PFA, infiintata in august 2010 specializata in vanzarea cu amanuntul de produse alimentare si nealimentare. Stiu ca in cazul pfa-urilor, contabilitatea se tine in partida simpla. De cand a inceput activitatea. luna septembrie, a scos doar cateva Z-uri..avand diverse motive. Din luna octombrie si pana astazi nu are actele in regula din cauza faptului k nu a inregistrat pe casa de marcat vanzarile efectuate. Ce poate face in conditiile in care are un teanc de facturi in care predomina produse alimentare?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 March 2011 - 09:54 PM

incepe cu un inventar




#3 Tralamu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 June 2011 - 06:35 PM

Cred ca ma incadrez si eu aici cu problema mea legata de pfa. Sunt inginer constructor proiectant, angajat la o firma cu CIM pe perioada nedeterminata. Pentru ca mai prestez servicii de inginerie si in particular ma vad nevoit sa imi fac un PFA. Am inteles ca sunt mai multe tipuri de pfa ( dependent, independent, norma de venit) si as dori sa stiu la care din acestea ma incadrez eu. Pe langa asta va rog sa imi spuneti la ce cod caen sa ma incadrez. Voi plati doar impozitul pe venit de 16% sau mai platesc si altceva? Trebuie sa iau registru unic de control?



#4 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 June 2011 - 09:07 PM

Precizati cel putin ce intentii aveti dupa infiintarea PFA
1. functionati in paralel cu CIM pe care deja il aveti,
2. renuntati la CIM si intrati intr-o colaborare cu actualul angajator ? va fi aceasta o colaborare exclusiva sau intentionati sa va gasiti clienti/beneficiari si in piata libera?
Aceste aspecte sunt importante pentru ca defineste relatia de dependenta sau nu,precum si cotele pe care va trebui sa le datorati (impozit, CAS CASS...etc)
Referiror la codul CAEN consultati grupa 71, insa puteti avea mai multe coduri CAEN depinde ce planuri aveti.

Aceasta postare a fost editata de mihai_2010: 08 June 2011 - 09:12 PM




#5 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 08 June 2011 - 09:59 PM

Vezi postareaTralamu, la 08 June 2011 - 06:35 PM, a spus:

Am inteles ca sunt mai multe tipuri de pfa ( dependent, independent, norma de venit) si as dori sa stiu la care din acestea ma incadrez eu.
1.PFA nu este dependent de nimeni. Activitatea lui este dependenta: orice activitate desfasurata de o persoana fizica intr-o relatie de angajare. Adica tu, ca PFA, nu ca si angajat, prestezi in continuare pentru firma la care acum ai contract. Vezi Cod fiscal art.7
2.activitate independenta - orice activitate desfasurata cu regularitate de catre o persoană fizica, alta decat o activitate dependenta. Vezi Norme de aplicare la Cod fiscal art.7
PFA-ul nu este de tip norma de venit. Norma de venit este o metoda de determinare a venitului net. Norma de venit difera de la oras la oras si este fixa. Adica pentru meseria, in orasul tau ti se impun venituri de x lei. Indiferent ca le realizazi, sau nu, la acest venit impus vei plati 16% impozit pe profit si 5,5% asigurari de sanatate

Vezi postareaTralamu, la 08 June 2011 - 06:35 PM, a spus:

Pe langa asta va rog sa imi spuneti la ce cod caen sa ma incadrez.

Nu stiu ce specializare ai in constructii. Vezi nomenclatorul.

Vezi postareaTralamu, la 08 June 2011 - 06:35 PM, a spus:

Voi plati doar impozitul pe venit de 16% sau mai platesc si altceva?

Pelanga cei 16% mai platesti:
-5,5% asigurari de sanatate.
-cand vei avea venituri de 8088 lei/an,vei plati si la pensie: venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima fiind 222 lei/luna.
-daca te declari platitor de TVA o vei plati si pe aceasta
-daca nu te declari platitor de TVA si la un moment dat vei ajunge la nenituri de 119.000 lei/an, tot va trebui sa o platesti.
-daca angajazi oameni le platesti salariile si contributiile.

Vezi postareaTralamu, la 08 June 2011 - 06:35 PM, a spus:

Trebuie sa iau registru unic de control?

Da. Dar inainte de a-ti lua Registrul Unic de Control, ia-ti un contabil. :thumbup:



#6 Tralamu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 June 2011 - 09:15 AM

Vezi postareamihai_2010, la 08 June 2011 - 09:07 PM, a spus:

Precizati cel putin ce intentii aveti dupa infiintarea PFA
1. functionati in paralel cu CIM pe care deja il aveti,
2. renuntati la CIM si intrati intr-o colaborare cu actualul angajator ? va fi aceasta o colaborare exclusiva sau intentionati sa va gasiti clienti/beneficiari si in piata libera?
Aceste aspecte sunt importante pentru ca defineste relatia de dependenta sau nu,precum si cotele pe care va trebui sa le datorati (impozit, CAS CASS...etc)
Referiror la codul CAEN consultati grupa 71, insa puteti avea mai multe coduri CAEN depinde ce planuri aveti.

Momentan nu renunt la CIM. Clientii mei sunt din piata libera, nu voi colabora cu firma la care sunt deja angajat. Spun momentan ca poate pe viitor voi nenunta la CIM si o voi lua pe cont propriu cu pfa-ul. De aceea as dori sa stiu in ambele cazuri care sunt datoriile mele ca PFA.

danL a spus:

Nu stiu ce specializare ai in constructii. Vezi nomenclatorul.
Eu am terminat facultatea de constructii civile, industriale si agricole. In diploma scrie inginer diplomat in aceasta specializare. In nomenclator am gasit asa ceva "214201 inginer construcții civile, industriale și agricole". Iar la registrul comertului, o doamna de acolo care mai mult m-a bagat in ceata, mi-a zis sa trec ceva legat de consultanta.

danL a spus:

Da. Dar inainte de a-ti lua Registrul Unic de Control, ia-ti un contabil.

Problema cu contabilitatea o rezolv repede, restul mie mi se pare complicat. :)

Multumesc pentru raspunsurile prompte.



#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 09 June 2011 - 02:39 PM

1. Daca desfasurati activitate ca PFA in paralel cu CIM, atunci din veniturile realizate ca PFA datorati:
A. in cazul impozitarii pe baza normei de venit:
a1. suma fixata de admin. financiara cu titlul de impozit (defapt 16%)si care se achita trimestrial la termenele ce vi se comunica prin
decizia de impunere emisa de admin fin.
a2. 5,5% aplicat normei de venit(acelei sume fixe de care vb mai sus)si care reprezinta contributii la sanatate (CASS)
a3. contributiile la CAS ( pensie) in acest caz sunt optionale, dar daca totusi doriti sa aveti o pensie mai mare puteti sa va asigurati
B in cazul impozitarii in sistem real:
b1. 16% aplicat la diferenta dintre venituri si cheltuieli deductibile cu titlul de impozit achitat trimestrial conform termenelordin decizia
de impunere
b2. 5.5% aplicat aceleasi diferente cu titlul de contributii CASS
b3. contributiile CAS optional, dar daca doriti sa va asigurati suplimentar si la pensii,cotele se vor aplica aceleiasi diferente
In cazul A nu trebuie sa tineti contabilitate, in cazul B va trebui sa tineti contabilitatea in partida simpla ( vezi OMFP 1040/2004)
2.Daca desfasurati activitate ca PFA fara a mai avea CIM ,situatia de mai sus ramane in mare parte valabila insa va trebui sa achitati in mod obligatoriu
1. daca depasiti venituri anuale de 8088 RON contributii CAS, dar nu mai putin de 222 RON /luna
2. 5.5% contributii CASS dar nu mai putin de 37 RON / luna
Calificarea pe care o aveti va permite sa va alegeti mai multe activitati reglementate prin Codul CAEN.vezi aici
Despre debutul dvs discutati totusi cu un contabil sau cu apropiati din domeniu pentru a alege cat mai eficient

PS: baza de impozitare asupra carora se aplica cotele procentuale de impozit si contributii o reprezinta:
1. norma de venit ( acea suma fixa stabilita de admin fin.)in cazul in care sunteti impozitat in acest sistem
2. diferenta dintre venituri si cheltuieli deductibile, in cazul in care sunteti impozitat in sistem real
Asupra avantajelor sau conditiilor de optiune pentru unul din cele 2 sisteme de impozitare gasiti f multe discutii pe forum, daca aveti neclaritati formulati-le cat mai punctual



#8 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2011 - 02:44 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:cum procedez cu cheltuielile anterioare infiintarii unui PFA, spre exemplu:
-cheltuielile cu telefonul pana trec abonamentul pe firma
-taxa cu acreditarea cabeinetului
-cheltuiala cu stampila efectuata inainte de infiintarea firmei?

Aceasta postare a fost editata de mikidutza: 28 June 2011 - 02:45 PM

[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#9 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2011 - 07:12 AM

imi pare rau dar aceste cheltuieli nu sunt deductibile si nu se inregistreaza in RJIP, se pot inregistra numai platile efectuate pentru cheltuieli dupa infiintarea PFA
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#10 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 29 June 2011 - 03:48 PM

1 telefonul-Nu ( doar dupa ce il treceti pe numele firmei)
2 acreditare cabinet-Da (daca are legatura cu activitatea autorizata)
3 stampila-Da, insa cum ati facut stampila daca nu v-a iesit certificatul de inmatriculare Reg Com ?!

Aceasta postare a fost editata de mihai_2010: 29 June 2011 - 03:48 PM




#11 Tralamu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 July 2011 - 02:13 PM

Hai ca revin din nou cu o problema legata de PFA.
Saptamana trecuta am dus dosarul complet pentru infiintare PFA. Trebuia sa ma duc azi sa imi ridic certificatul de inregistrare. Azi primesc un telefon de la ORC sa imi zica sa ma prezint acolo ca au ceva de clarificat. Cand ma duc acolo, ce sa vezi, era gresit codul CAEN scris de mine pe cerere, si din cauza asta m-au pus sa radiez PFA-ul. Tin sa precizez ca cererea am completat-o dupa datele care mi-au fost spuse de catre doaman de la ghiseu, adica ea mi-a dictat codul caen. Toate astea isneamna ca eu trebuie sa platesc din nou 280 ron pentru infiintare si toate astea din cauza lor. Am vorbit cu sefa, a zis ca nu are ce face, ca datele se trimit la verificat la Bucuresti, asta e, platesc. EU nu vreau sa ramana situatia asa. Pot face ceva? Codul caen scris a fost 7112 si ei mi-au zis ca e gresit. Eu sunt inginer proiectant structuri. Am fost posesor de PFA aproape 5 minute. Acum este radiat. UN sfat mi-ar prinde tare bine. Multumesc



#12 corama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 July 2013 - 10:38 AM

Pt a infiinta un PFA trebuie si diploma de calificare. Pt a presta o activitate de cosmetizare auto/curatetie interior masini se foloseste CAEN 8122 Activitati specializate de curatenie a cladirilor mijloacelor de transport masini si utilaje?! Zic eu. Se poate presta aceasta activitate cu diploma de tamplar?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL