Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii intracomunitare / topic 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


achizitii intracomunitare / topic 2010


24 replies to this topic

#21 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 July 2010 - 01:10 PM

Vezi postareaDoina P, la Jul 7 2010, 07:35 PM, a spus:

Da ,facturezi fara tva in Euro ,.dar undeva jos, la total de plata , treci si suma in lei ,eventual in paranteze.


iar inregistrarile contabile sunt: 411 = 707 (cu valoarea facturii)
descarcarea de gestiune se face normal, ca pt orice alta factura emisa pt Romania
iar abia la incasarea facturii vor aparea, foarte probabil, diferente de curs valutar.
este ok? chiar nu am mai avut de a face cu exportul, si nu vreau sa fac vreo greseala
de asemenea, daca mai trebuie facuta vreo operatiune (inafara de inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari), va rog sa precizati intr-un raspuns



#22 loredanapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 22 August 2010 - 09:20 PM

in cazul in care se realizeaza o achizitie de la o societate din germania inregistrata in scopuri de tva in romania cum se procedeaza:
-decont 300,
- declaratie 390 (da sau nu)




#23 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 23 August 2010 - 09:30 AM

Vezi postarealoredanapreda, la Aug 22 2010, 10:20 PM, a spus:

in cazul in care se realizeaza o achizitie de la o societate din germania inregistrata in scopuri de tva in romania cum se procedeaza:
-decont 300,
- declaratie 390 (da sau nu)


aic, tva cf. invoice =0, taxare inversa -> 300 si 390 (si eventual intrastat in fct de valoarea achizitiei)



#24 Alina-Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 August 2010 - 10:11 AM

Buna ziua tuturor,

Am si eu cateva probleme. Firma mea este proprietarul unui avion iar firma care il opereaza este in Austria,deci este inregistrat in Austria. Cei din Austria platesc toate cheltuielile legate de aeronava dupa care le refactureaza catre noi, unele facturi sunt pentru cursele efectuate, pe care nu scrie nimic de TVA (fiind curse Austria-alta tara, deci la ei sunt considerate curse externe, nici ei nu trebuie sa factureze cu TVA), iar unele facturi pentru serviciile efectuate pentru nevoile aeronavei(curatenie,intretinere etc.). Referitor la ultimele facturi mentionate am unele pe care imi scrie Taxare inverse(Reversed Charge of VAT) iar pe unele fara TVA (Free VAT).
Pana acum facturile pentru cursele efectuate au fost trecute ca scutite de TVA.
Taxarea inversa s-a facut numai la cele pe care scria Reversed Charge
Iar cele pe care scria free VAT s-au trecut tot ca scutite de TVA si nu s-a facut 4426=4427.
Este corect?
Iar in 390 s-au trecut absolut toate facturile indiferent daca au fost sau nu scutite.

Sper sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns concret, deoarece in CF am tot cautat si se poate interpreta dupa cum doreste fiecare.

Va multumesc din suflet!



#25 Alina-Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 August 2010 - 10:15 AM

Buna ziua tuturor,

Am si eu cateva probleme. Firma mea este proprietarul unui avion iar firma care il opereaza este in Austria
,deci este inregistrat in Austria. Cei din Austria platesc toate cheltuielile legate de aeronava dupa care le refactureaza catre noi, unele facturi sunt pentru cursele efectuate, pe care nu scrie nimic de TVA (fiind curse Austria-alta tara, deci la ei sunt considerate curse externe, nici ei nu trebuie sa factureze cu TVA), iar unele facturi pentru serviciile efectuate pentru nevoile aeronavei(curatenie,intretinere etc.). Referitor la ultimele facturi mentionate am unele pe care imi scrie Taxare inverse(Reversed Charge of VAT) iar pe unele fara TVA (Free VAT).
Pana acum facturile pentru cursele efectuate au fost trecute ca scutite de TVA.
Taxarea inversa s-a facut numai la cele pe care scria Reversed Charge
Iar cele pe care scria free VAT s-au trecut tot ca scutite de TVA si nu s-a facut 4426=4427.
Este corect?
Iar in 390 s-au trecut absolut toate facturile indiferent daca au fost sau nu scutite.

Sper sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns concret, deoarece in CF am tot cautat si se poate interpreta dupa cum doreste fiecare.

Va multumesc din suflet!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL