Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii intracomunitare / topic 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitii intracomunitare / topic 2010


24 replies to this topic

#1 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 04 January 2010 - 12:17 PM

Vezi postareatatianadaniel, la Nov 16 2009, 05:23 PM, a spus:

Am si eu o intrebare.
Am cumparat un autoturism din Germania in 2008 27.538,72lei, si am inregsitrat TVA separat 4426=4427 5.232,36.
Dupa 2 ani vreau sa scot masina din societate vanzand-o.
Cum inregistrez TVA aferent perioadei ramase neamortizate? (parca asa trebuie)

Pretul cu care vand masina este spre ex acelasi cu pretul de achizitie.

Nu stiu daca m-am facut explicita cu ce as dori...


Am si eu o intrebare oarecum asemanatoare:
Am achizitionat un autoturism din Germania cu 10.000 Euro, pentru care am facut taxare inversa 4426 = 4427 1900 Euro. Dupa un timp intentionez sa vand mijlocul de transport. El este partial amortizat. Normal, factura de vanzare a autoturismului o intocmesc cu TVA 19% indiferent ca este efectuata vanzarea catre pers fiz sau juridica, eu fiind firma platitoare de TVA.
1. Ce se intampla in cazul in care eu vand auto cu 8000 Euro fara TVA?
TVA - ul meu de pe factura ar fi acum de 1520 Euro, dar eu cand am beneficiat de taxare inversa tva - ul era 1900 Euro. Este corect sau eu trebuie acum la vanzare sa platesc cei 1900 Euro, indiferent daca valoarea de vanzare este acum mai mica?
2. Dar in cazul in care vanzarea se efectueaza cu un pret mai mare decat cel de achizitie 12.000 Euro fara TVA?
3. Daca ar putea cineva sa-mi spuna unde gasesc prevederile legale?
Va multumesc mult.



#2 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2010 - 10:50 PM

Nu se ajusteaza TVA in cazul vanzarii bunurilor de capital

Norme metodologice Cod fiscal
art.149 pct 54
"(6) Ajustarea prevăzută la art. 149 alin. (4) și (5) din Codul fiscal nu se efectuează în situația în care sunt aplicabile prevederile art. 128 alin. (4) lit. a) și b) din Codul fiscal referitoare la livrarea către sine, precum și în situația în care nu are loc o livrare de bunuri în conformitate cu prevederile art. 128 alin. (8) din Codul fiscal, cu excepția casării activelor corporale fixe."




#3 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 January 2010 - 06:05 PM

Buna ziua!
Am o intrebare : o firma neplatitoare de tva achizitioneaza o masina second hand din Germania, firma din Germania este platitoare de tva. Firma din Romania
nu a comunicat vat number, ca urmare cel din Germania a facturat cu tva si a fost achitat de firma romaneasca. Valoarea achizitiei este de 4.900 euro. Stiam ca pana in 10.000 euro nu se declara, dar am vazut ca in declaratia 094 privind cifra de afaceri
trebuie sa declari ca nu ai avut achizitii intracomunitare.
Trebuie declarat in 390, 301 si 091? In ce ordine, cat dureaza pana se comunica vat number?
va rog frumos, este urgent.
Multumesc



#4 bibimadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 February 2010 - 06:51 PM

lamuriti-ma si pe mine cu o problema:as vrea sa trec ca obiect de activitate pe firma import de masini sh;am inteles ca daca esti firma revanzatoare nu platesti tva pt ca se aplica regimul bunurilor second hand;lamuriti-ma si pe mine cum este ca am intrebat pana acum 5 contabili cu 5 pareri diferite



#5 Alina-Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 March 2010 - 09:49 AM

Buna ziua,

Firma la care lucrez se ocupa cu transportul international de persoane. Avionul este dat in operare unei firme din Austria care se ocupa de tot ceea ce tine de aeronava si ne factureaza toate costurile in fiecare luna. Facturile trimise de ei nu contin TVA. Unde inregistrez aceste achizitii in jurnalul de cumparari si unde le trec in decontul de TVA? Trebuie sa fac taxare inversa? Si cum sa fac acest lucru?

Multumesc!



#6 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 16 March 2010 - 02:44 PM

Buna ziua!Firma mea a ,platitoare de tva in Romania achiz.marfa pe care o vinde unui platitot tva din UE.Cum facturez?E la fel ca la servicii,adica scutit cu drept de deducere si celalalt aplica taxare inversa?Multumesc.



#7 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 March 2010 - 07:56 PM

Buna seara, am o rugaminte mare, sa ma lamuriti si pe mine.
Am o firma care a achizitiona bunuri din Spaina in luna februarie 2010, transportul fiind efectuat prin curierat rapid.
Cum procedez, cu tva-ul, fac autofactura, sau ce fac?
Multumesc frumos.
CristianaC



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 March 2010 - 10:12 PM

Nu ai primit factura odata cu curierul sau pe fax, mail?
Treb sa primesti factura de la ei, mai insista. Treb sa fie fara tva (taxare inversa, Directiva 6-a). Transport ai-cureierul care iti elibereaza un document.
Daca faci o autofactura, cu ce preturi vei pune produsele? Pana pe 15 a lunii urmatoare trebuie facuta autofactura si transmisa si la ei



#9 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 March 2010 - 09:00 AM

Ia uitati ce a mai aparut legat de TVA.

http://www.immromani...ate.php?id=2446
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#10 mihaela.dinu2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 May 2010 - 11:59 AM

Vezi postareabibimadi, la Feb 9 2010, 07:51 PM, a spus:

lamuriti-ma si pe mine cu o problema:as vrea sa trec ca obiect de activitate pe firma import de masini sh;am inteles ca daca esti firma revanzatoare nu platesti tva pt ca se aplica regimul bunurilor second hand;lamuriti-ma si pe mine cum este ca am intrebat pana acum 5 contabili cu 5 pareri diferite

sa fiu sincera n-am intalnit asa ceva, dar aici poti sa pui cam orice intrebari vrei



#11 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 06 June 2010 - 11:53 AM

Pentru a aplica regimul bunurilor second hand sunt necesare o serie de conditii cea mai importanta dintre acestea tinand de persoana de la care sunt achizitionate respectivele bunuri si regimul in care au fost achizitionate.
Astfel nu se poate aplica regimul bunurilor second hand pentru masini care au fost achizitionate scutit din comunitate de exemplu(pentru care ati furnizat un cod valabil de TVA si care v-au fost facturate scutit de furnizor persoana impozabila).
Se poate aplica acest regim grosso modo pentru bunurile achizitionate de la persoane neimpozabile(persoane fizice) sau de la persoane impozabile care aplica la randul lor regimul(adica va factureaza cu TVA inclus in factura).
In niciun caz in conditiile in care ati achizitionat scutit sau ati dedus TVA-ul pentru achizitie nu puteti aplica regimul.
Mai mult afirmatia dvs ca in acest regim nu platiti TVA-ul nu este adevarata. Platiti TVA-ul la adaosul practicat de dvs. De asemenea deoarece nu deduceti taxa platiti si tot TVA-ul colectat pana in acel moment pentru produs.



#12 breazu mihaela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 June 2010 - 11:32 AM

Buna ziua,
Am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv, pentru ca sunt noua in bransa si am nevoie de un pic de ajutor.
Am cerut rambursare tva iar in urma RIF s-a diminuat 4426 cu suma de 2374.85 si s-a colectat tva in suma de 8506.06, restul tva compensandu-se cu celelalte datorii la buget.
intrebarea mea este urmatoarea: care sunt notele contabile pe care trebuie sa le fac pentru 4427?

Va multumesc,



#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 June 2010 - 10:01 PM

635 = 4427 pentru colectat suplimentar si pentru cel pentru care nu s-a acordat drept de deducere 635 = 4424.



#14 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 08 June 2010 - 12:08 AM

.

Aceasta postare a fost editata de prepeleac: 08 June 2010 - 12:10 AM




#15 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 June 2010 - 09:24 AM

Vezi postarealeu50, la Jun 7 2010, 11:01 PM, a spus:

635 = 4427 pentru colectat suplimentar si pentru cel pentru care nu s-a acordat drept de deducere 635 = 4424.
cred ca e 4426 si nici asa nu e bine
cred ca trebuia folosit 448. pentru acest tva suplimentar



#16 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 08 June 2010 - 12:42 PM

Vezi postareacosmin0304, la Jun 8 2010, 10:24 AM, a spus:

cred ca e 4426 si nici asa nu e bine
cred ca trebuia folosit 448. pentru acest tva suplimentar
da cred ca ai dreptate nu 4427 ci 448ar fi cel mai bine ca sa nu mai influienteze rulajul la TVA.



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 June 2010 - 06:08 PM

Diferentele suplimentare de plata constatate de organele de control nu se inregistreaza in contul 4427 deoarece nu sunt considerate sume de plata ale lunii in curs si nu se raporteaza prin Decontul de TVA.
6581=4481 diferente suplimentare de plata
4481=4424 diminuarea sumei solicitate pentru a fi rambursata



#18 joe17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 June 2010 - 01:21 PM

Vin cu o intrebare si astept ajutorul dvs.

Situatia e urmatoarea: doresc sa cumpar
produse din Anglia (pe SRL..import) , iar vanzatorul imi spune in oferta ca firmele cu Numar European TVA nu platesc TVA-ul, iar celor fara Nr. European TVA, li se adauga TVA la cumpararea produselor
. Eu doresc sa infiintez un SRL neplatitor de TVA. In cazul asta, fiind neplatitor, platesc pretul cu tot cu TVA firmei
din Anglia, sau fara?

Pot fi neplatitor de TVA si totusi sa obtin de la fisc un Numar European TVA (pentru ca dupa cate stiu, in interiorul UE nu se plateste TVA la import)???

Astept opinia dvs. Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de joe17: 10 June 2010 - 01:25 PM




#19 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 07 July 2010 - 01:53 PM

buna ziua. societatea mea este inregistrata ca platitoare de tva si se ocupa cu comercializare produse si servicii IT. pentru o vanzare catre o societate platitoare de tva din spania, vroiam sa stiu daca este corect ca factura emisa de mine sa fie fara tva?
si inca o intrebare: pot factura numai in euro? sau trebuie sa apara si suma in ron pe factura?
va multumesc



#20 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2010 - 06:35 PM

Da ,facturezi fara tva in Euro ,.dar undeva jos, la total de plata , treci si suma in lei ,eventual in paranteze.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL