Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bonuri de masa

26 replies to this topic

#21 colocvia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 July 2005 - 05:45 PM

Draga Radu,
Multumesc pentru raspunsul la mesajul meu trimis: Dum 06 05, 2005 5:20 pm (monografie), dar eu sunt unitate de alimentatie publica (nici angajator care acorda tichete angajatilor, nici emitent de tichete) - si furnizez bunuri alimentare in regim de alimentatie publica cetatenilor care platesc si cu bonuri (tichete de masa), pe care eu ulterior le voi trimite spre decontare societatii emitente de tichete (in virtutea contractului de rigoare, evident).
Nu emit nici facturi, nu ma intereseaza nici angajatorul cetateanului care imi plateste masa cu tichete de masa, ci as vrea sa stiu inregistrarile din contabilitatea mea aferente acestui item (ca furnizor de alimente si incasator de tichete).
Imi cer scuze pentru ca nu am fost elocvent de la bun inceput, dar te-as ruga, totusi, sa-mi furnizezi aceasta monografie.
Cu multe multumiri anticipate,
Colocvia



#22 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2005 - 06:20 AM

3. In contabilitatea unitatilor de alimentatie publica

411 = % - cu valoarea totala a facturii, inclusiv T.V.A. aferenta
707 - cu valoarea nominala a tichetelor de masa primite de la salariatii angajatorilor (exclusiv T.V.A)
4427 - cu T.V.A. aferenta
635 = 446/ - cu diferenta dintre valoarea nominala a tichetului de masa si suma corespunzatoare
analitic alimentelor acordate, care se varsa la bugetul de stat
distinct
5121 = 411 - incasarea valorii tichetelor de masa primite de la salariatii angajatorilor.

radu_o



#23 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 28 July 2005 - 02:26 PM

Eu as face asa:
- tichetele de masa sunt in 5328D (daca ar fi fost consumate - date salariatilor - respectiv pe 604 atunci nu le-as mai avea ca sa platesc ceva cu ele) .
- factura de la furnizor as inregistra-o pe 604 sau mai bine pe 623. Problema care se pune este a TVA-ului. Pentru ca atunci cand dau tichetele salariatilor nu-mi deduc nici un TVA, este doar o cheltuiela deductibila. Daca iau factura pe masa servita de ei , dupa parerea mea este acelasi lucru daca o achit cu bonuri (401=5328), atata timp cat nu-mi deduc TVA. Eventual poti deduce TVA aferent partii platite prin banca, care va fi o cheltuiela de protocol, bineinteles daca profitul iti permite.



#24 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 04 October 2005 - 10:52 PM

Cine poate sa ma ajute? La magazin se incaseaza tichete de masa in loc de cash. Cum trec in contabilitate factura de rambursare a banilor pe tichetele respective? Care sunt notele contabile? Multumesc! Ar fi urgent!
mihaela vasilev



#25 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 October 2005 - 08:06 PM

Factura primita pt rambursarea bonurilor se inregistreaza astfel:
461 = 5328 cu valoarea tichetelor rambursate, prestarea serviciului
628=401 si 4426=401, iar incasarea bonurilor 5121=461.



#26 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 09 October 2005 - 09:26 AM

Multumesc pentru notele contabile.
mihaela vasilev



#27 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 16 January 2006 - 11:11 AM

radu_o a spus:

3. In contabilitatea unitatilor de alimentatie publica

411 = % - cu valoarea totala a facturii, inclusiv T.V.A. aferenta
707 - cu valoarea nominala a tichetelor de masa primite de la salariatii angajatorilor (exclusiv T.V.A)
4427 - cu T.V.A. aferenta
635 = 446/ - cu diferenta dintre valoarea nominala a tichetului de masa si suma corespunzatoare
analitic alimentelor acordate, care se varsa la bugetul de stat
distinct
5121 = 411 - incasarea valorii tichetelor de masa primite de la salariatii angajatorilor.

Eu unitate de alimentatie publica emit factura ? sau daca nu, care este documentul justificativ pe baza caruia fac descarcarea gestiunii si inregtrez creanta ?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL