Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diferente curs imprumut compania mama - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diferente curs imprumut compania mama


11 replies to this topic

#1 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 04 April 2011 - 02:49 PM

Societatea in cauza este un vehicul de investitii. A cumparat acum cativa ani actiunile la o societate comerciala cu ajutorul unor imprumuturi de la compania mama din strainatate. Nu exista activitate pe firma.
Gradul de indatorare este >3.
Problema este ca am diferente foarte mari din reevaluarea imprumuturilor in valuta. In 2010 am avut pierderi nedeductibile pe care le reportez.
In 2011, am un profit imens din cauza contului 765.
Din cate stiu eu nu se spune clar ca 765 este neimpozabil, daca 665 este nedeductibil. Dar eu aplic urmatorul paragraf din Codul Fiscal:

Art. 20, litera c)
Următoarele venituri sunt neimpozabile la calculul profitului impozabil:
c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile, precum și veniturile din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere pentru care nu s-a acordat deducere;

Procedez corect?
Multumesc anticipat pentru efort.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 04 April 2011 - 02:52 PM




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 April 2011 - 06:42 PM

ART. 23 Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar
(2) În condițiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar, aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare, sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condițiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.
(3) În cazul în care cheltuielile din diferențele de curs valutar ale contribuabilului depășesc veniturile din diferențele de curs valutar, diferența va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferențe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferențele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.

aici te incadrezi, nu la art 20.c




#3 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 04 April 2011 - 07:28 PM

Daca ma raportez numai la articolul 23, inteleg ca in anul in care am 765 net in suma de 1.000.000 RON platesc impozit pe profit de 160.000 RON, chiar daca 665 reportat din anul anterior este de 2.000.000 RON.
Si asta in conditiile in care firma nu are nicio activitate. Cu aceste imprumuturi s-au cumparat actiuni la o firma care nu a mai platit demult dividende.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 April 2011 - 07:57 PM

daca 665 reportat anterior este de 2.000.000 atunci ai la 2009 pierdere fiscala care se recupereaza in 2010



#5 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 05 April 2011 - 07:01 AM

Eu sint de parere ca 665 net din anul anterior se reporteaza pana cand va fi indeplinita conditia ca gradul de indatorare <3.



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 April 2011 - 12:26 AM

da, analizezi in fiecare an gradul de indatorare si deductibilitatea. Nu ai spus si nici eu nu m-am gandit ca si la 2009 ai grad indatorare >3
oricum logica mea ai inteles-o
vezi venitul net din dif curs, si incadreazi anual chelt.deductibile

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 06 April 2011 - 12:27 AM




#7 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 06 April 2011 - 08:48 AM

Pana la urma tot nu cred ca s-a lamurit problema.
Si in 2010 si in 2011 gradul de indatorare >3.
Singurele cheltuieli si venituri ale societatii sunt cele din diferente de curs valutar.
In 2010 au ramas cheltuieli cu diferente de curs valutar reportate de 2 MRON.
In 3 luni pe 2011 am 765 net de 1 MRON. Platesc 160.000 RON impozit pe profit? Sau apelez la principiul de la art. 20 lit c) din CF si consider ca veniturile sunt neimpozabile pentru ca si suma de 2 MRON din anul 2010 pe contul 665 a fost nedeductibila fiscal?


Multumesc anticipat.



#8 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 08 April 2011 - 08:56 AM

Are cineva alta opinie, va rog?



#9 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2011 - 10:00 AM

CF art 20 ----->2010c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, precum și veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile; (text în vigoare până la 1 ianuarie 2010)
2010----> c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile, precum și veniturile din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere pentru care nu s-a acordat deducere; (literă modificată prin art. I pct. 14 din O.U.G. nr. 109/2009 (publicată la 13 octombrie 2009), în vigoare de la 1 ianuarie 2010)
d) veniturile neimpozabile, prevăzute expres în acorduri și memorandumuri aprobate prin acte normative.


HG 44 la cod fiscal art 20 c) Norme metodologice:
20. Sunt considerate venituri neimpozabile veniturile prin care se recuperează cheltuielile pentru care nu s-a acordat deducere la momentul efectuării lor, cum sunt: rambursările de impozit pe profit plătit în perioadele anterioare, restituirea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere, veniturile din anularea unor provizioane care au fost considerate cheltuieli nedeductibile la data constituirii lor și altele asemenea.
(punct modificat prin art. I lit. B pct. 4 din H.G. nr. 1579/2007, în vigoare de la 28 decembrie 2007)
********************
deoarece enumerarea din norme nu este exhaustiva ar merge, pe logica cu atat mai mult, aplicarea 20/c la speta data....
Dar cel mai bine intrebati la metodologie in scris! (puteti aborda si direct, pentru o lamurire mai rapida - oricum depuneti si solicitare scrisa)
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#10 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2011 - 10:09 AM

se poate incerca varianta de a reconsidera imprumutul in valuta "ingehetat" la cursul ultimului bilant, ulterior la achitare in EURO pierderea din dif de curs fiind nedeductibila
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#11 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2011 - 11:38 AM

Flo8200, in functie de datele pe care le-ai dat (banuiesc ca lipseste impozitul minim), parerea mea este urmatoarea:

In declaratia 101 dupa rezultatul brut care la tine pe primul trim din 2011 va fi 1Mron, urmeaza partea de deduceri ; acolo ai un rd.Cheltuieli cu dobanzile si dif de curs valutar reporate din per precedenta (nu mai stiu nr rd si nu am posibilitatea sa verific acum), in acest rand treci chelt cu diferentele de curs valutar din 2010, respectiv 2Mron.Vei vedea in continuare, daca mergi in jos cu completarea declaratiei ca vei avea pierdere fiscala de 1Mron, deci impozit de plata 0 lei.

In situatia ta se aplica art.23 din CF pe care l-a postat si Mihaela mai sus.



#12 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2011 - 02:33 PM

Randul 15 - se completeaza cu suma reprezentand cheltuielile cu dobanzile si diferentele de curs valutar, care sunt reportate din anii fiscali anteriori, conform prevederilor art.23 alin.(2) din Legea nr.571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare. Aceste sume vor fi preluate de la randul 32 din Declaratia privind impozitul pe profit depusa pentru anii anteriori
----- tinand cont de gradul de indatorare--------------
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL