Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inchiriere apartament - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inchiriere apartament


9 replies to this topic

#1 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 07 April 2011 - 12:55 PM

Societate inchiriez un apartament la o persoana fizica. Doresc garantie 2 luni in avans. Pentru garantie fac factura si chitanta? Ce trec pe factura ca sa fie tot fara TVA? (Nu trec avans pt ca in caz de deteriorari va pleca fara sa plateasca ultimele doua chirii si fara sa mai raman eu cu vreo garantie) Ce ma sfatuiti? Cum se face contarea? Poate ma ajuta cineva care s-a lovit de asa ceva. Precizez ca voi factura fara TVA.



#2 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 07 April 2011 - 05:16 PM

Nu ma poate ajuta nimeni?




#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2011 - 12:34 PM

Pentru garantie cred ca este suficienta chitanta pe care sa apara chiar asa scris garantie cf contract... si ai putea sa o contezi pe ct. 462.
Noi am platit la CEC garantie pentru contractul de furnizare energie electrica. N-am avut eliberata nici o factura de la Enel, am platit la CEC suma, avem chitanta pe care am inregistrat-o la casa.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 20 April 2011 - 08:33 AM

Am si eu o problema legata de chirie.Firma x are contract de subinchiriere pentru firma y.Firma x nu a emis factura pentru chirie firmei y ,conform contractului pentru primul trimestru.
Am inteles de la cineva ca ma pot inregistra totusi cu venitul respectiv cheltuiala in ciuda faptului ca nu exista la baza factura . Asa este? Te poti inregistra cu venituri sau cheltuieli doar pe baza contractului de subinchiriere, fara sa ai ca si document la baza factura? Daca da as vrea si eu o baza legala sa ma pot documenta in privinta asta.
Va rog frumos...daca stie cineva...



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 April 2011 - 10:56 PM

da, asa este, si faci 472=706 in baza contractului
nu mai stiu si nu am timp sa ma uit sa iti spun unde scrie mai clar, cred ca ordinul cu functiunea conturilor unde se si accentueaza importanta contractelor, dar ca regula generala ai legea ctb si codul fiscal -veniturile sa fie aferente perioadei la care se refera.
in ceea ce priveste tva regula este ca tva e exigibila la fiecare data prevazuta in contract pentru plata ratelor-art 134 1 alin 9 "(9) În cazul operațiunilor de închiriere, leasing, concesionare și arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plății."



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2011 - 12:27 PM

Ca sa nu mai deschid alt topic, scriu aci problema noastra.
Firma are inchiriat pentru birouri un apartament in centru. Sunt ani de zile de cand noi ne ocupam cu inregistrarea la adm fin (cu proprietarul alaturi).
Initial mergeam cu act aditional cand se modifica valoarea chiriei. Apoi ni "s-a spus" ca trebuie alt contract de fiecare data, ca nu se mai poate cu act aditional. Deci la inceputul fiecarui an aveam o treaba :biggrin2: : stat la coada infernala de la Ad Fin. S-a platit si amenda intr-un an cand am intarziat dupa 15 ianuarie doua zile. Anul trecut am fost inainte de 25 decembrie si a fost o asteptare mai scurta ( coada tot a fost ). Anul asta am zis sa ajungem inainte de 15 decembrie ... gresala fatala: dupa ce am asteptat (doar) o ora am fost invitati sa venim dupa 1 ianuarie 2012.
Dupa 1 ianuarie o sa fie iarasi aglomeratie mare - vor fi doar 9 zile pentru inregistrarea a sumedenie de contracte si deja fac alergie la cozi (deh, m-am invatat rau cu trimiterile on-line :rolleyes: ).
Aveti idee daca scrie pe undeva ca trebuie sa te prezinti la inregistrarea unui contract de inchiriere DUPA 1 ianuarie?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2011 - 12:55 PM

Contractul este incheiat pe 12 decembrie, iar proprietarul pleaca din tara in perioada sarbatorilor.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 December 2011 - 09:55 PM

nu scrie cu siguranta, eu acum le-as depune toate, nu mai au nici macar scuza cu "nu avem programul nou"



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2011 - 12:59 PM

Exact motivul asta l-au invocat, ca nu au programul de inregistrare a declaratiilor pentru 2012.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2011 - 01:25 PM

ei poftim!!!! ce program le trebuie sa dea nr inreg in registru? sa si faca singuri prg...
sorry for you






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL