Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordinea stingerii datoriilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordinea stingerii datoriilor


7 replies to this topic

#1 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 April 2011 - 07:38 AM

o societate comerciala cu conturile "blocate" (poprire conturi) plateste partial, cu foaie varsamant si chitanta trezorerie, din datoria (principal plus "accesorii") la fisc.

cum se face (cum trebuie sa se faca) stingerea datoriilor de catre fisc?

1. conform art. 115 cod procedura fiscala, care este in defavoarea platitorilor de impozite si taxe, deoarece neprecizarea ordinii stingerii datoriilor in mod clar lasa loc de interpretare organelor fiscale care sting \"datoriile corelative \" si apoi creanta principala, respectand un singur principiu, vechimea datoriilor;

sau

2. conform art. 169 (executare silita), acolo unde ordinea de stingere a datoriilor este foarte clara, se sting mai intai creantele principale si apoi accesoriile acestora? :thumbup:



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 April 2011 - 07:58 AM

in cazul tau esti "fericit", este executare silita, deci se sting intai creantele si pe urma accesoriile




#3 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 April 2011 - 08:19 AM

multumesc!

asa ziceam si eu... da' ei au "stins" conform art. 115 :thumbup:

ce se poate face acum?!!!



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 April 2011 - 09:59 AM

eu as face cerere si as cere reglementarea situatiei conf art.169



#5 monica grancea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 April 2011 - 08:46 AM

Buna ziua,
Sunt noua pe acest forum si vin cu o mare rugaminte. Ma poate ajuta cineva cu ceva subiecte despre REZULTATUL FISCAL? Am de facut o lucrare de licenta cu titlul ANALIZA SI CONTABILITATEA REZULTATULUI EXERCITIULUI LA SC..., iar in unul dintre capitole trebuie sa dezvolt urmatoarea tema: DETERMINAREA REZULTATULUI FISCAL.
Va multumesc!!!

O zi buna,
Monica



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2011 - 12:48 PM

Vezi postareagigi, la Apr 19 2011, 09:19 AM, a spus:

asa ziceam si eu... da' ei au "stins" conform art. 115 :thumbup:
ce se poate face acum?!!!
Daca nu faci cerere de reglare a stingerii creantelor, asa va ramane, deoarece programele lor informatice sting automat conform art. 115 CFP. Ai nevoie de confirmare ca datoria a fost stinsa, pentru deblocarea conturilor din banca.



#7 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2011 - 05:47 AM

din pacate o tin pe a lor: "conform art. 115" :smile:

si sefu' local... si ala de "la judet".

ce sa fac, ii "dau in judecata"?

sa-i "oblige" judecatorul "sa stinga" conform art. 169 (executare silita)?...

de doua luni, desi s-a acoperit prin plata "baza", ei tot calculeaza accesorii :sad:

nu pot sa cred.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 August 2011 - 09:08 PM

ORDIN 2351\ 29.06.2011 pentru modificarea si completarea Metodologiei de distribuire a sumelor platite de contribuabili in contul unic si de stingere a obligatiilor fiscale inregistrate de catre acestia, aprobata prin Ordinul ANAF 1314/2007,publicat in MO 464/1.07.2011
5. Denumirea capitolului VI se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"CAPITOLUL VI
Distribuirea sumelor platite in contul unic de catre debitorii care se afla in executare silita si stingerea obligatiilor fiscale datorate de catre acestia"
6. Punctele 22 si 23 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"22. In cazul in care contribuabilul a efectuat plata in contul unic dupa data la care, potrivit legii, a fost comunicata somatia, organul fiscal competent va proceda la distribuirea sumelor platite si stingerea creantelor fiscale potrivit prevederilor cap. III si IV.
23. Dispozitiile pct. 22 se aplica in mod corespunzator si in cazul operarii compensarii potrivit art. 116 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare."
7. Dupa punctul 32 se introduc trei noi puncte, punctele 33-35, cu urmatorul cuprins:
"33. Prevederile pct. 30^1-30^5 se aplica in vederea stingerii impozitului pe veniturile din salarii datorat pana la data intrării in vigoare a Legii nr. 126/2011 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 88/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.

Ordinul intra in vigoare de la 1 iulie 2011, pana la acea data distribuirea sumelor platite in contul unic de catre debitorii care se afla in executare silita si efectueaza plati dupa comunicarea somatiei se efectua cf. pct. 22 si 23 din Ordinul ANAF 1314/2007, modificat:
22. In cazul in care contribuabilul a efectuat plata in contul unic dupa data la care, potrivit legii, a fost efectuata comunicarea somatiei, organul fiscal competent va proceda la stingerea creantelor fiscale inscrise in titlurile executorii cu sumele achitate in contul unic, in ordinea vechimii titlurilor executorii si in cadrul fiecarui titlu executoriu, in ordinea vechimii creantelor fiscale, mai intai creanta principala si apoi accesoriile aferente acesteia.
23. In situatia in care in titlurile executorii sunt inscrise creante fiscale avand aceeasi scadenta, cu sumele achitate in contul unic dupa comunicarea somatiei se vor stinge mai intai, daca este cazul, impozitele si contributiile cu retinere la sursa si apoi celelalte creante fiscale, proportional cu obligațiile datorate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL