Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme de audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

probleme de audit

audit intern cafr - noiembrie 2013
80 replies to this topic

#61 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2013 - 09:14 AM

1) Activitatea de audit trebuie să fie independentă, iar auditorii interni trebuie să fie obiectivi în realizarea sarcinilor lor dar, aceasta activitate fiind asigurată de persoane care au calitatea de angajaţi ai instituţiei la care efectuează auditul fiind aflati în subordinea directă a conducătorului instituţiei publice, angajarea sau destituirea lor facandu-se cu acordul şefului compartimentului de audit de la instituţia superioară exista riscul de a nu fi independenti si impartiali. Codul deontologic si normele profesionale le impun auditorilor sa dea dovada de obiectivitate si independenta dar eu consider ca, in aceasta situatie independenta le este pusa in pericol.

2) Eu zic ca nu, deoarece obiectivele urmarite sunt diferite in cazul expus de tine.

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 22 November 2013 - 09:14 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#62 Laaura1903

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 November 2013 - 03:38 PM

multumesc mult pentru raspuns !!




#63 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2013 - 09:15 AM

Cu placere !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#64 ileanaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 November 2013 - 11:45 AM

Buna ziua. Are cineva grilele din mai 2013 sau 2012



#65 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 26 November 2013 - 01:21 PM

Intrebarile din codul civil sunt punctate cel mai slab, cele de la codul fiscal au punctaj mare. Asa spunea domana Morariu la cursuri. Initial ea a propus sa se scoata intrebarile de cod civil motivand ca noi (auditorii) avem destule de tinut minte.....daca mai invatam si ceea ce trebuie sa stie avocatii.... nu o sa mai avem nevoie de ei. Dar, cineva din interior nu a fost de acord. Bafta pe 30 noiembrie pentru cine s-a inscris.



#66 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 November 2013 - 11:10 AM

A fost publicat Raportul privind activitatea de audit intern în sectorul public pe anul 2012 pe site-ul MFP (sectiunea UCAAPI Raportari)



#67 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 November 2013 - 01:18 PM

bafta sau succes!
Te asteptam cu impresii după proba II!



#68 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 06 December 2013 - 06:08 PM

Buna, examenul din noiembrie la proba grila...a fost criminal, ( in sensul cuvantului). Din cele 120 de intrebari, 45 au fost din codul civil, codul muncii si insolventa, lichidare. Pentru cei care vor sa se inscrie la examenul din mai 2014, pot sa dau doar un sfat. Nu cautati grilele din anii trecuti, iar se schimba codul fiscal si toate intrebarile vor fi schimbate. In ceea ce priveste comertul electronic, codul muncii, codul civil, legea societatilor, insolventa, lichidari intrebarile sunt schimbate de la an la an. Asa ca...va sfatuiesc sa cititi fiecare cod, lege s-au ordonanta. In momentul in care o sa cititi intrebarea o sa va aduceti aminte raspunsul corect. Am luat ex. din cele 120 de intrebari 90 am avut bune si am luat 7,62. Asa ca....



#69 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 March 2014 - 01:35 PM

Va rog sa imi spuneti daca auditorul intern poate, este legal, sa supraverifice un audit facut de Curtea de Conturi. Auditorul nu era angajatul institutiei in perioada auditata de curte, venind dupa un an jumate de la consumarea evenimentului.

Multumesc.



#70 Cristi2011.1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 16 April 2014 - 01:26 PM

Curtea de conturi este institutia suprema de audit, reprezentatnii ei pot verifica/ evalua/ dispune masuri inclusiv in domeniul auditului intern. Deci nu. Auditorii interni pot insa participa sau colabora la conciliere in cadrul raportului de audit, daca considera ca auditorii CC au semnalat aspecte...nereale in Raport, dar asta se poate face numai pana la semnarea raportului.



#71 cezaryna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 April 2015 - 03:04 PM

Vezi postareaCristi2011.1, la 16 April 2014 - 01:26 PM, a spus:

Curtea de conturi este institutia suprema de audit, reprezentatnii ei pot verifica/ evalua/ dispune masuri inclusiv in domeniul auditului intern. Deci nu. Auditorii interni pot insa participa sau colabora la conciliere in cadrul raportului de audit, daca considera ca auditorii CC au semnalat aspecte...nereale in Raport, dar asta se poate face numai pana la semnarea raportului.




#72 cezaryna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 April 2015 - 03:17 PM

Buna ziua.
Lucrez intr-o institutie publica, in atributiuni am si viza de C.F.P., mi s-a propus sa ocup in aceeasi institutie publica postul de auditor intern.Nu se bate cap in cap viza cu noul post?
Va multumesc.

P.S. oricum nu-mi doresc acest post...



#73 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 April 2015 - 07:21 AM

cezaryna: Ce post ocupi in institutie si in cadrul carui compartiment? bineinteles ca e incompatibilitate intre auditul intern si cfp (auditul verifica modul de exercitare a cfp-ului)



#74 cezaryna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 April 2015 - 08:47 AM

Birou impozite si taxe locale-inspector.



#75 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 April 2015 - 10:45 AM

Zici ca ti s-a propus sa ocupi postul de auditor. Poti sa ocupi acest post daca:
- indeplinesti conditiile impuse atat de fisa postului, cat si de legea 672/2002;
- renunti la celelalte atributiuni, inclusiv cfp;
- trecerea sa fie reala, nu doar schimbarea atributiilor, ci si a functiei (de la inspector la auditor)
- dupa ce ai trecut pe noul post, nu ai voie sa auditezi ceea ce tu ai facut o perioada de 3 ani (incompatibilitate)



#76 cezaryna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 April 2015 - 06:36 PM

Multumesc pentru informatii...Problema este ca pana acuma acest serviciu a fost externalizat.In urma verificarii facute de curtea de conturi s-a pus problema incadrarii de catre institutie a unei persoane care sa faca acest lucru(institutia indeplinind aceste conditii).In concluzie, daca accept, eu as fi persoana care sa puie bazele acestui lucru, iar eu nu sunt in tema...Doi la mana, nici salariul nu este diferit...nu stiu daca se merita...mai ales ca mi s-a spus ca trebuie nu stiu ce aprobari...
Multumesc oricum pentru raspunsuri.



#77 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 24 April 2015 - 02:45 PM

Ai dreptate, e mai complicat, ca de altfel orice lucru pe care il faci pentru prima oara ( :) ). Si nu o spun cu nici o forma de ironie!
Din ceea ce ai spus, inteleg ca lucrezi la o primarie (de comuna). Pentru a infiinta audit acolo, se poate face si prin acorduri de cooperare (intre 2 sau mai multe primarii)- exista si baza legala. Intra pe situl min de finante, sectiunea audit intern si ai sa vezi acolo si legislatie si ghiduri procedurale de audit!
Cei de la Curtea de conturi or fi auzit de asa ceva?? Intreb si eu...



#78 cezaryna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 April 2015 - 10:04 AM

Primaria este de oras...



#79 eutunoi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 May 2015 - 01:47 PM

Buna ziua,

Sunt auditor nou angajat si am prima misiune de audit pe activitatea de inventariere a patrimoniului.Va rog tare mult sa-mi spuneti si mie concret cam ce intrebari trebuie sa formulez in chestionarul de control intern pt. aceasta misiune.
Multumesc tuturor.



#80 Antonie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 November 2015 - 06:26 PM

BUNA ZIUA,

ARE CINEVA UN MODEL PT URMAT AUDIT INTERN?

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul VANZARI -INCASARI pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor , si a raportului intermediar, inclusiv.

Intocmiti o Carta de audit intern si un Regulament general de aplicare a Cartei de audit intern la o societate comerciala din domeniul productiei industriale.

Identificati principalele categorii de riscuri in cazul urmatoarelor obiecte auditabile
- Conducerea contabilitatii stocurilor si elementelor de trezorerie
- Incasarile si platile
- Organizarea si realizarea arhivarii documentelor.
Va multumesc mult,






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL