Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum se va face calculul de salarii dupa 01.07.2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum se va face calculul de salarii dupa 01.07.2005

40 replies to this topic

#1 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 30 May 2005 - 06:19 AM

Intrebarea mea este daca stie cineva cu ce precizie vor trebui facute calculele de salarii cu doua zecimale sau rotunjim totul la leu (RON)?

In special ma intereseaza contributiile (impozitul, somajul, CAS etc.)



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 May 2005 - 08:22 AM

daca e sa ne luam dupa declaratii, care rotunjesc la mie, cred ca se vor rotunji la leu toate impozitele si taxele, asta asa sa nu piarda bugetul de stat.....zic si eu......vom vedea ce o sa mai apara pana la 1 iul.ie-cred ca programele vor fi gata(cele de declaratii) pe 24 august pentru raportarile din iulie......




#3 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 30 May 2005 - 09:48 AM

pentru inregistrarile in contabilitate, totul se va rotunji la 2 zecimale...(inclusiv impozitele si contributiile)



#4 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2005 - 08:43 PM

nu_stiu_totul a spus:

Intrebarea mea este daca stie cineva cu ce precizie vor trebui facute calculele de salarii cu doua zecimale sau rotunjim totul la leu (RON)?

In special ma intereseaza contributiile (impozitul, somajul, CAS etc.)
In vremea lui '77 si pana sa vina nebunia cu inflatia retributiile ( asa se chemau si erau compuse din retributia tarifara si, de cele mai multe ori, diferite sporuri ) se rotunjeau la leu la calcul o singura data la sfarsit prin adunarea diferitelor elemente calculate cu doua zecimale ( ex: 2300+101.52+156,20= 2558 sau 2300+101,15+156,20= 2557) ! Pentru contributii sumele rezultate din calcul se rotunjeau la leu prin neglijare pana la 0,49 lei si adaugare peste! Cred se vor da niste precizari in privinta rotunjirii contributiilor , care acum sunt destul de multe, caci leul greu va fi mai valoros decat leul din perioada de atunci!



#5 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 02 June 2005 - 08:33 AM

Ar fi bine sa vina cu precizari in timp util... desi sunt fara nici o speranta ! :(



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 02 June 2005 - 09:33 AM

am auzit ceva la tv aseara, cum ca s-ar rotunji la 1 ron. da' pana mi-am dat eu seama despre ce e vorba, ca nu eram atent, s-a dus si stirea



#7 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 02 June 2005 - 10:10 AM

Veniturile din salarii, pensii, indemnizaþii sau din alte surse vor fi stabilite în noua monedã, leul nou, începând cu 1 iulie 2005, ca urmare a denominãrii monedei naþionale, stabileºte o ordonanþã de urgenþã adoptatã astãzi de Guvern.
Veniturile actuale - salarii, pensii, alte drepturi bãneºti - se convertesc în noua monedã prin împãrþirea sumelor respective la 10.000.
Actul normativ stabileºte modalitatea de rotunjire, pânã la un leu, a veniturilor rezultate în urma convertirii la leul nou.
Astfel, în cazul fracþiunilor de peste 50 de bani inclusiv, se rotunjeºte, prin adaos, pânã la un leu. Se renunþã însã la ceea ce este mai mic de 49 de bani. Aceasta este regula de bazã.
Excepþie de la acestã modalitate de rotunjire fac salariile de bazã, soldele de grad ºi de funcþie, salariul acordat pentru funcþia îndeplinitã ºi salariul pentru gradul profesional al poliþiºtilor, indemnizaþiile acordate magistraþilor ºi funcþiilor de demnitate publicã, pensiile ºi indemnizaþiile de ºomaj.
Aceste venituri vor fi convertite, în noua monedã, prin rotunjire pânã la un leu în favoarea persoanei care beneficiazã de acest drept.
De exemplu, în cazul unui salariu care acum este de 6.931.000 de lei, în noua monedã va fi de 694 de lei noi. Un salariu de 12.605.000 de lei, dupã convertirea la noua monedã va fi de 1261 de lei noi.
Vor fi rotunjite, tot prin adaos, obligaĂľiile Âşi reĂľinerile din salariu - CAS, Âşomaj, impozite.
De pildã, în cazul în care angajatului i se reþine acum un impozit din salariu de 714.547 de lei, dupã convertirea la noua monedã i se va reþine 72 de lei noi.
Nu se va recurge la rotunjire în cazul elementelor de calcul utilizate pentru determinarea (calcularea) veniturilor, precizeazã ordonanþa de urgenþã.
Astfel, valoarea de referinþã sectorialã, ºi alte elemente de calcul de aceeaºi naturã, nu se rotunjesc, ele urmând sã fie stabilite, ca urmare a denominãrii, cu o exactitate de patru zecimale.
De asemenea, valoarea punctului de pensie, stabilitĂŁ prin bugetul asigurĂŁrilor sociale de stat pe anul 2005, va fi, dupĂŁ denominare, de 295,56 lei noi, potrivit ordonanĂľei guvernamentale.

Prevederile ordonanþei de urgenþã se aplicã pentru drepturile ºi obligaþiile care se achitã începând cu luna iulie 2005. Plata veniturilor, se poate face, începând cu 1 iulie 2005, atât în monedã veche cât ºi în monedã nouã, pânã la sfârºitul anului viitor, când vor fi retrase din circulaþie vechile bancnote.

Actul normativ adoptat de Guvern este încã un pas în pregãtirea procesului de trecere la leul greu. Începând cu 1 iulie 2005, moneda naþionalã a României, leul, va fi denominatã astfel încât 10.000 de lei vechi, aflaþi în circulaþie, vor fi preschimbaþi pentru un leu nou. Noile bancnote vor intra în circulaþie începând cu 1 iulie 2005.


Guvernul României - Biroul de presã - 01.06.2005



#8 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 07 June 2005 - 12:32 PM

Citeaza

Nu se va recurge la rotunjire in cazul elementelor de calcul utilizate pentru determinarea (calcularea) veniturilor, precizeaza ordonanta de urgenta. Astfel, valoarea de referinta sectoriala, si alte elemente de calcul de aceeasi natura, nu se rotunjesc, ele urmand sa fie stabilite, ca urmare a denominarii, cu o exactitate de patru zecimale.

Asa era comunicatul de presa al Guvernului. Intrebarea mea este ce reprezinta "valoarea de referinta sectoriala, si alte elemente de calcul de aceeasi natura" deaorece elementele de calcul pentru determinarea (calcularea) veniturilor banuesc ca sunt sporurile (indemnizatiile)suplimentare salariului de incadrare
Va multumesc .



#9 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 04:03 PM

"Valoarea de referinta sectoriala" este elementul valoric pe baza caruia se calculeaza veniturile ( salarii de baza , solde..) unor categorii de salariati angajati pe baza de legi speciale ( cadre militare, politisti, magistrati, cadre didactice s.a.) remunerarea carora se face in baza unor grile aprobate prin legi sau hot. de guvern in care sunt specificati doar coeficientii de ierarhizare ( coef. 1 fiind egal cu "valoarea de referinta sect") pentru functiile sau posturile respectivilor.



#10 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 16 June 2005 - 04:04 PM

Va pun si eu ceva aici , care poate va lamureste .... ca pe mine m-au exasperat rau de tot cand am citit...
LEGE nr. 101 din 3 mai 2005 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 5/2005 pentru modificarea alin. (1) al art. 6 din Legea nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale
Parlamentul României adopta prezenta lege.
Articol unic
Se aproba Ordonanta Guvernului nr. 5 din 20 ianuarie 2005 pentru modificarea alin. (1) al art. 6 din Legea nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, adoptata în temeiul art. 1 pct. I.6 din Legea nr. 602/2004 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante si publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 84 din 25 ianuarie 2005, cu urmatoarele modificari si completari:
1.Titlul ordonantei va avea urmatorul cuprins:
"ORDONANTA pentru modificarea si completarea Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale"
2.Articolul I va avea urmatorul cuprins:
"Art. I
Legea nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 664 din 23 iulie 2004, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Alineatul (4) al articolului 2 va avea urmatorul cuprins:
(4) Preschimbarea se va putea face pe o perioada nelimitata de timp, la sucursalele Bancii Nationale a României care desfasoara activitati de casierie si la unitatile institutiilor de credit autorizate sa efectueze aceasta operatiune prin ordin al guvernatorului Bancii Nationale a României.
2. La articolul 4, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
(3) Începând cu data de 1 martie 2005, pâna la data de 30 iunie 2005, informatiile furnizate publicului privind activitatea desfasurata pe piata de capital vor fi exprimate atât în moneda veche, cât si în moneda noua.
3. La articolul 5, dupa alineatul (3) se introduc doua noi alineate, alineatele (31) si (32), cu urmatorul cuprins:
(31) Pâna la data de 30 iunie 2005, societatile comerciale pe actiuni si în comandita pe actiuni vor hotarî denominarea valorii nominale a actiunilor, astfel încât noua valoare sa fie multiplu de 100, si majorarea sau reducerea corespunzatoare a capitalului social, cu pastrarea numarului de actiuni si a cotei de participare la capitalul social. Modificarea capitalului social se va efectua cu aprobarea adunarii generale extraordinare a actionarilor. Aceleasi reglementari se aplica tuturor entitatilor economice.
(32) Înregistrarea în registrul comertului a majorarii sau reducerii capitalului social se va efectua fara plata taxelor si tarifelor legale, cu respectarea prevederilor Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata.
4. La articolul 5, dupa alineatul (4) se introduc doua noi alineate, alineatele (41) si (42), cu urmatorul cuprins:
(41) În situatia în care societatile prevazute la alin. (31) nu procedeaza conform prezentei legi, Oficiul National al Registrului Comertului va înregistra din oficiu, la data de 1 iulie 2005, diminuarea valorii nominale a actiunilor emise de catre societatile în cauza, astfel încât sa fie respectate prevederile alin. (31).
(42) Diminuarea capitalului social va fi înregistrata de catre societatile respective, conform normelor comune emise de Ministerul Finantelor Publice si de Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare.
5. Alineatul (1) al articolului 6 va avea urmatorul cuprins:
Art. 6
(1) Din data de 1 iulie 2005, persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, vor întocmi situatiile financiare numai în moneda noua."
-****-
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia României, republicata.
p. PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR,

DANIELA POPA

PRESEDINTELE SENATULUI

NICOLAE VACAROIU


Publicat în Monitorul Oficial cu numarul 378 din data de 5 mai 2005


ORDONANTA DE URGENTA nr. 47 din 1 iunie 2005 privind unele masuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale
În vederea aplicarii corespunzatoare a prevederilor Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, cu modificarile si completarile ulterioare, este necesara asigurarea cadrului legal prin care sa se reglementeze, în mod unitar, modalitatea de rotunjire a veniturilor din salarii, precum si a celor asimilate salariilor, a pensiilor si a altor drepturi de asigurari sociale, a indemnizatiilor de somaj, a ajutoarelor si prestatiilor sociale, inclusiv a altor drepturi de natura celor mentionate, acordate potrivit legii, element care vizeaza interesul public. Întrucât denominarea monedei nationale se realizeaza începând cu data de 1 iulie 2005, se impune, în regim de urgenta, reglementarea acestei situatii.
în temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia României, republicata,
Guvernul României adopta prezenta ordonanta de urgenta.
Art. 1
Începând cu data de 1 iulie 2005, ca urmare a denominarii monedei nationale, veniturile din salarii, precum si cele asimilate salariilor, pensiile si alte drepturi de asigurari sociale, indiferent de sursa de finantare, indemnizatiile si alte drepturi prevazute de legi speciale, indemnizatiile de somaj, ajutoarele si prestatiile sociale, inclusiv alte drepturi de natura celor mentionate mai sus, acordate potrivit legii, se stabilesc în moneda noua, leu nou, denumita în continuare leu.
Art. 2
Operatiunea de conversie în moneda noua a drepturilor prevazute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, se va face prin împartirea sumelor în moneda veche la 10.000 lei.
Art. 3
(1)Sumele rezultate potrivit prevederilor art. 2, precum si drepturile si obligatiile care se calculeaza, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si se neglijeaza fractiunile de pâna la 49 de bani inclusiv.
(2)ĂŽn cazul retinerilor de orice tip din veniturile prevazute la art. 1, se aplica prevederile alin. (1).
(3)Rezultatul operatiunii de conversie în moneda noua a sumelor reprezentând retineri din drepturile prevazute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, cu valori mai mici de un leu, se întregesc la un leu.
Art. 4
Prin exceptie de la prevederile art. 3, salariile de baza, soldele de grad si de functie, salariul pentru functia îndeplinita si salariul pentru gradul profesional al politistilor, indemnizatiile lunare acordate pentru remunerarea functiilor de demnitate publica, magistratilor si altor categorii de personal prevazute de lege, pensiile, indiferent de sursa de finantare, si indemnizatiile de somaj vor fi întregite la un leu în favoarea persoanei care beneficiaza de dreptul respectiv.
Art. 5
Suma totala a restantelor cu titlu de pensie cuvenite pentru perioade anterioare datei de 1 iulie 2005 se denomineaza cu respectarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta.
Art. 6
Prevederile art. 3 si 4 se aplica si asupra drepturilor prevazute la art. 1, care se stabilesc dupa data de 30 iunie 2005.
Art. 7
(1)Elementele de calcul utilizate la determinarea drepturilor prevazute la art. 1, respectiv valoarea de referinta sectoriala si alte elemente de calcul de aceasta natura, prevazute de lege, care, prin aplicarea prevederilor art. 2, rezulta cu patru zecimale, nu se rotunjesc.
(2)La determinarea valorii salariului mediu brut prevazut la art. 5 alin. (3) si a venitului lunar asigurat prevazut la art. 23 alin. (1) lit. B) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, în urma aplicarii prevederilor art. 2, se procedeaza la rotunjirea prevazuta de dispozitiile art. 3 alin. (1).
(3)Valoarea punctului de pensie, stabilita prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2005 nr. 512/2004, cu modificarile ulterioare, rezultata în urma aplicarii prevederilor art. 2, este de 295,56 lei.
Art. 8
Prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica pentru drepturile si obligatiile care se achita începând cu luna iulie 2005.
Art. 9
La data intrarii în vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga orice alte dispozitii contrare.
-****-
PRIM-MINISTRU

CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemneaza:

p. Ministrul muncii, solidaritatii sociale si familiei,

Mihai Constantin Seitan,

secretar de stat

Ministrul finantelor publice,

Ionel Popescu


Publicat în Monitorul Oficial cu numarul 492 din data de 10 iunie 2005



#11 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 June 2005 - 05:12 PM

Citeaza

Art. 1
Începând cu data de 1 iulie 2005, ca urmare a denominarii monedei nationale, veniturile din salarii, precum si cele asimilate salariilor, pensiile si alte drepturi de asigurari sociale, indiferent de sursa de finantare, indemnizatiile si alte drepturi prevazute de legi speciale, indemnizatiile de somaj, ajutoarele si prestatiile sociale, inclusiv alte drepturi de natura celor mentionate mai sus, acordate potrivit legii, se stabilesc în moneda noua, leu nou, denumita în continuare leu.

Conform paragrafului de mai sus toate veniturile de natura salariala , sau prestatiile sociale si alte drepturii de aceasi natura se rotunjesc conform:

Citeaza

Art. 3
(1)Sumele rezultate potrivit prevederilor art. 2, precum si drepturile si obligatiile care se calculeaza, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si se neglijeaza fractiunile de pâna la 49 de bani inclusiv.
INTREBAREA ESTE acesta rotunjire se aplica pentru fiecare tip de venit in parte sau se aplica la totalul veniturilor. Este posibilitatea c-a intr-o luna un salariat sa aiba salar realizat, concediu medical (unul sau mai multe) si sa fie si in concediu de odihna la care sume se se aplica se aplica ROTUNJIREA ?? :?:

Citeaza

Art. 3
(3)Rezultatul operatiunii de conversie în moneda noua a sumelor reprezentând retineri din drepturile prevazute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, cu valori mai mici de un leu, se întregesc la un leu.
Aceasta prevedere se aplica doar sumelor care dupa operatiunea de rotunjire sunt sub valaoarea de 1 leu ( ex: 0.78 sau 0.32) :?:



#12 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 20 June 2005 - 10:45 AM

Am vazut si eu "minunatele ordonante" care contrazic ceea ce a zis biroul de presa...
Sunt foarte confuz :cry: .
Intrebarea este, retinerile angajatului (impozit,CAS, CIAS, Somaj) calculate dupa 1-07-2005 nu se mai intregesc la leu ci se rotunjesc normal?



#13 Aditza S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:craiova

Postat 20 June 2005 - 01:38 PM

Pt. Dede:
Conform Ord. 47/01.06.2005 in calculul statelor nu vom lucra cu zecimale. Valorile denominate ale sumelor vechi de pe stat se obtin prin impartirea acestora la 10000 si rotunjirea lor la leu. Intr-adevar pentru retinerile mai mici de 5000 lei (eu am intalnit) rotunjirea se face in sus. Ex.
4800 lei vechi <=> 0.48 lei vechi = 1 leu nou,



#14 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 June 2005 - 10:59 AM

1. Revin cu intrebarea referitoare la care moment al calculului drepturilor salariale se aplica rotunjirea; pentru fiecare tip de venit in parte (sporurii nepermanente,salariul realizat, concediu medical, concediu de odihna, etc) sau la total drepturii salariale realizate
2. Rotunjirea la 1.000 prevazuta de art. 195 din Legea 19/2000 lei se mai aplica de la 01.07.2005 ?. (Parerea mea este ca nu dar as vrea dori sa cunosc si alte opini.)
3.

Citeaza

ART. 8
   Prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica pentru drepturile si obligatiile care se achita incepand cu luna iulie 2005.
Deci prevederile acestei ordonante se aplica incepand cu drepturile salariale cuvenite pentru luna iunie 2005 :?: :shock: (acestea doar se achita in luna iulie??). In acest caz cum mai ramane cu transpunerea soldurilor contabile existente la 30.06.2005 :shock: :?: Doar statele de plata pentru iunie se inregistreaza in iunie si se platesc in iulie :shock: :?: :!:

Multumesc.



#15 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 June 2005 - 12:15 PM

Mai am si eu o intrebare .Rotunjim retinerile pentru fiecare salariat in parte sau la total suma pe unitate cand se vireaza .Ex impozit 11680 lei rol
se retine 2 leiron si se vireaza 2x3angajati =6lei ron sau daca am 3 angajati 3x11680=35040 rol se vireaza 4 lei ron



#16 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 01:52 PM

Pe stat se fac ajustarile respective, dar stiti cumva daca trebuiesc facute acte aditionale pentru modifiocarea salariilor brute?



#17 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 June 2005 - 09:06 AM

Dupa parerea mea toate rotunjirile retinerilor datorate de catre asigutarii se fac la nivel individual. Contributiile angajatorului se vor calcula la total fond de salarii rezultat in urma insumarii salariilor realizate + celelalte indemnizatii achitate din fondul de salarii, rotunjite la nivelul fiecarui angajat in parte. (difera de la tip de contributie la alta baza de calcul).



#18 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 23 June 2005 - 11:51 AM

pana acum am avut de ex impozit salarii pt o pers 11.680 lei .Trebuia sa retin 12000lei ? Eu am rotunjit doar 3x11.680 =35.040 si am virat 35000 pt cei trei angajati ? Am gresit?



#19 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 23 June 2005 - 12:02 PM

Ord de urg 47/01.06.2005 stabileste ca drepturile si obligatiile care se calculeaza, precum si retinerile de orice tip se rotunjesc la un leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si se neglijeaza fractiunile de pana la 49 de bani inclusiv. Fac exceptie de la prevederile de mai sus, salariile de baza, alaturi de alte surse de venit stabilite limitativ de lege, care vor fi intregite la un leu in favoarea persoanei care beneficiaza de dreptul respectiv.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#20 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2005 - 12:42 PM

ivancristina a spus:

pana acum am avut de ex impozit salarii pt o pers 11.680 lei .Trebuia sa retin 12000lei ? Eu am rotunjit doar 3x11.680 =35.040 si am virat 35000 pt cei trei angajati ? Am gresit?
Nu, pana acum a fost OK. Insa rotunjirile impuse de denominare se fac individual, atat pt salariile de baza, cat si pt. retinerile din acestea.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL