Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reglare tva


4 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 06 May 2011 - 08:57 AM

Am preluat o contabilitate care are in balanta atat tva de plata cat si tva de recuperat...in plus, declaratia 300 pentru luna martie nu bate deloc cu ce-i in programul de contabilitate.Daca e sa iau de buna suma de la ANAF din certificatul de atestare fiscala ce inregistrai trebuie sa fac ca sa-mi bata tva?
4423=108.629 lei©4424=3848 lei(D)iar suma de plata din D 300 este 10.017 lei



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 09:57 AM

Ela, scoate Fisa RON de la Finante si verifica ce ai in Deconturile depuse cu ce ai in balanta si cu Fisa (inclusiv platile din Fisa). Si, normal...informeaza admin. societatii.
Dupa cifrele din balanta, in urma comp. taxei de plata cu cea de rambursat rezulta TVA de plata : 104781 lei http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif .
:thumbup: observ ca tot mai multe contabilitati sunt bramburite rau de tot, ar trebui depistate persoanele care fac varza contabilitatea si trase la raspundere, nu ?
Ce ziceti dragi patroni ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 May 2011 - 09:58 AM

Dana




#3 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 06 May 2011 - 10:39 AM

Vezi postareaDana42, la 06 May 2011 - 09:57 AM, a spus:

rezulta TVA de plata : 104781 lei http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif .

multumesc Dana, de asta m-am prins si eu. :thumbup: :vink: Astept sa vina fosta contabila sa-mi dea certificatul de atestare fiscala ca sa vad ce si cum.DAR ce inregistrari fac ca sa reglez tva-ul? Ca dac-ar fi corect ce-i in D 300 , adica 10.017 lei diferenta pana de 104.781, adica 94.764 in ce cont ii trec?!
In plus, nici sumele la bugetul de asigurari nu prea bat...CU ce conturi trebuie sa lucrez ca sa maresc/micsorez sumele?
Admin stie, am instiintat-o , si-mi tine pumnii http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/cool.gif
Va rog, nu ma fugariti spunandu-mi ca totul e varza si sa-mi vad de viata mea.Chiar vreau sa fac treaba asta.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 05:12 PM

Ela, admin. sa-si tina ei pumnii, nu tie, tu nu raspunzi de ceea ce a fost inaintea ta !
Din pacate, nu se poate "da in bobi" nici pt. TVA, nici pt. contributiile celelalte.
Repet : mergi la Finante, scoate Fisa RON analitica si vezi pentru toate obligatiile unde sunt erori : ce s-a declarat, daca corespunde cu ce ai balanta, daca nu corespunde trebuie sa vezi unde sunt diferentele, pot fi erori in balanta, poate fi declaratia eronata, nu este deloc simplu, nu poti pune o suma intr-un cont sau altul, trebuie sa vezi care este realitatea, realitatea care trebuie sa se reflecte obligatoriu si in balanta si in declaratii, asa ca ai destul de mult de munca.
Nu te "fugareste" nimeni, eu vorbeam despre lipsa de atitudine si inconstienta si incompetenta unora, si aici ma refer atat la cei care presteaza aceste servicii cat si la acei beneficiari care le accepta.
Este usor sa tii pumnii cuiva care va trage din greu sa descalceasca ceea ce a facut altcineva contra-cost, gresit si ineficient.
Iti doresc spor la lucru :thumbup: !

Dana




#5 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 07 May 2011 - 06:14 PM

Vezi postareaDana42, la 06 May 2011 - 05:12 PM, a spus:

Iti doresc spor la lucru :thumbup: !
multumesc Dana! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL