Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
numarul preturilor de vanzare in comertul cu amanuntul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


numarul preturilor de vanzare in comertul cu amanuntul


4 replies to this topic

#1 lucian maxim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 May 2011 - 07:42 AM

Este posibil ca in cazul comertului cu amanuntul sa existe mai multe preturi de vanzare pe stoc pentru un singur articol?

Am cautat si intrebat in toate partile dar nu am gasit nimic in aceasta privinta. Poate ma ajuta cineva sa ma lamureasca.

Va multumesc.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 May 2011 - 08:30 AM

Era bine sa dati un exemplu.
Depinde de:
- ce intelegeti prin articol (codul sau denumirea);
- nivelul de detaliere al articolelor;
- tipul evidentei: cantitativa sau cantitativ-valorica;
- daca va referiti la articolele casei de marcat sau la articolele din gestiune.
De exemplu: articolul "smantana".
In casa de marcat probabil se va scrie doar smantana dar se va pune pretul adecvat sortimentului: de Cluj, de Sibiu, cu 50% grasime, cu 70%).
Daca e o gestiune cantitativa, in gestiune insa se dau coduri diferite acestora, desi denumirea ar putea fi aceeasi (adica smantana). Daca e o gestiune valorica nu se dau coduri, iar vanzarea o face fiecare cum vrea (nu cum ar trebui). Adesea vedem pe bonurile fiscale: produse de papetarie, produse alimentare, ceea ce nu e legal. Daca pui insa smantana este legal din punct de vedere al Legii privind casele de marcat. Cred e legal si in ce priveste gestiunea global-valorica.
Mai asteptam si alte opinii dar si o detaliere a intrebarii.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2011 - 07:16 PM

Momentan pana nu vine cu detalii nu cred ca vor fi alte opinii, asteptam sa vina cu detalii ca sa vedem ce se poate face.



#4 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 12 May 2011 - 09:22 AM

Vezi postarealucian maxim, la 11 May 2011 - 07:42 AM, a spus:

Este posibil ca in cazul comertului cu amanuntul sa existe mai multe preturi de vanzare pe stoc pentru un singur articol?

Am cautat si intrebat in toate partile dar nu am gasit nimic in aceasta privinta. Poate ma ajuta cineva sa ma lamureasca.

Va multumesc.
pret de inregistrare= pret de vanzare afisat / la vanzarea cu amanuntul ai un singur pret
vezi si http://www.spetazile...tativ-valorica/



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 May 2011 - 04:41 PM

Vezi postareagodzila, la 12 May 2011 - 09:22 AM, a spus:

pret de inregistrare= pret de vanzare afisat / la vanzarea cu amanuntul ai un singur pret
vezi si http://www.spetazile...tativ-valorica/

Imi poti, te rog, indica reglemetarea in care scrie asta? Eu am gestiune cu amanuntul pe care o tin cantitativ, dar nu stiu sa existe ceva care sa-mi interzica sa vand acelasi produs cumparat la momente diferite, cu preturi diferite...la preturi diferite, important este ca acestea (preturile de vanzare) sa fie stabilite si afisate odata cu receptia si asezarea marfii pe raft. Astept argumente deoarece ma intereseaza subiectul. Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL