Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributie sanatate pentru PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributie sanatate pentru PFA


3 replies to this topic

#1 onlimo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 May 2011 - 10:24 AM

Bun gasit tuturor (este primul meu post),


Zilele trecute am aflat si eu ca se plateste obligatoriu contributia la sanatate (5.5%) pentru veniturile PFA chiar daca esti si angajat in acelasi timp.
Nimeni nu mi-a spus anul trecut cand am infiintat PFA-ul si pentru toate veniturile din 2010 nu am platit.

Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez acum?

- pot sa platesc retroactiv pentru 2010? o sa platesc penalitati/amenzi pentru ca nu am platit la timp?
- pentru 2011 ce anume trebuie sa fac ca sa intru in legalitate?

Multumesc anticipat,
Bogdan



#2 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 11 May 2011 - 10:35 AM

In momentul infiintarii ai depus la Finante o declaratie estimativa pentru anul 2010 .Ulterior ai primit de la Finante o decizie de impunere pentru anul 2010.Cu o copie dupa acea decizie de impunere si cu o declaratie de sanatate tip care trebuie completata te duci la casa de sanatate si le depui pentru anul 2010. La fel se procedeaza si pentru anul 2011 .In urma declaratiei 200 pentru anul 2010 care trebuie depusa pina in data de 15.05.2011 vei primi ( prin iunie-iulie 2010 )din nou o decizie de impunere finala pentru asnul 2010 .C




#3 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 11 May 2011 - 10:51 AM

Vezi postareagasil, la 11 May 2011 - 10:35 AM, a spus:

In momentul infiintarii ai depus la Finante o declaratie estimativa pentru anul 2010 .Ulterior ai primit de la Finante o decizie de impunere pentru anul 2010.Cu o copie dupa acea decizie de impunere si cu o declaratie de sanatate tip care trebuie completata te duci la casa de sanatate si le depui pentru anul 2010. La fel se procedeaza si pentru anul 2011 .In urma declaratiei 200 pentru anul 2010 care trebuie depusa pina in data de 15.05.2011 vei primi ( prin iunie-iulie 2010 )din nou o decizie de impunere finala pentru anul 2010 .Cu o copie dupa aceasta decizie si cu o declaratie de sanatate finala pentru anul 2010 unde vei trece numai dif.de venit ( venit estimat2010 -venit realizat2010 )vei merge iarasi la casa de sanatate. Bafta si spor la bani . Vei plati majorari pentru anul 2010 .Dar cu cit mergi mai repede cu atat va fi mai bine .Pe zi ce trece sunt tot mai mari ( penalizarile )




#4 onlimo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 May 2011 - 11:18 AM

Multumesc pentru raspuns. Saptamana viitoare merg sa rezolv.
N-am realizat decat jumatate din venitul estimat pe 2010 asa ca am platit impozit dublu :) Chiar sunt curios daca dupa decizia finala pe 2010 o sa-mi dea statul banii inapoi.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL