Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie si alimentatie publica! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Productie si alimentatie publica!

3 replies to this topic

#1 MMMMMMM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 May 2011 - 07:21 AM

Am o firma de productie (mobilier)de 10 ani, dar criza m-a pus in situatia de a deschide si un bar, ceea ce inseamna alimentatie publica.Pe langa productie-pe care o stiu-contabilitatea pentru bar care este un domeniu nou nu stiu cum se face,cum se inregistreaza. Sub aceeasi firma, activeaza amandoua.Cum fac inregistrarile pentru tot ceea ce inseamna bar,in cadrul aceluiasi program contabil.Ce conturi folosesc pentru a nu gasi in balanta analitica: bere,tigari... si PAL, manere...la gramada, desi cheltuielile vin din acelasi buzunar.
Stiu ca scriptic(la bar),facturile se inregistreaza in NIR,dar mai departe...?
Va multumesc pentru intelegere si multumesc anticipat pentru raspuns!



#2 MMMMMMM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 May 2011 - 06:37 AM

Am nevoie de ajutor in domeniu....Chiar nu stie nimeni ce pot face?




#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 19 May 2011 - 08:18 AM

Vezi postareaMMMMMMM, la 18 May 2011 - 07:21 AM, a spus:

Am o firma de productie .....Pe langa productie-pe care o stiu-contabilitatea pentru bar care este un domeniu nou nu stiu cum se face,cum se inregistreaza.

Tu faci si contabilitatea? N-ai contabil? Vad ca firma este de 10 ani.
Sa inteleg bine; cunosti contabilitatea productiei sau productia de mobilier?
Daca cunosti contabilitatea productiei cea de aimentatie publica este floare la ureche.

Vezi postareaMMMMMMM, la 18 May 2011 - 07:21 AM, a spus:

Stiu ca scriptic(la bar),facturile se inregistreaza in NIR,dar mai departe..
Pentru balamale, pal si manere nu faceai NIR?



#4 MMMMMMM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 May 2011 - 09:50 PM

Pentru ca productia o fac de 10 ani, nu voi face referire la ea, ci am nevoie sa aflu mai multe, despre contabilitatea barului.
Contabilul firmei este nou in ceea ce face(referitor la bar) si-i este teama sa nu-i scape ceva.Eu ma ocup de contabilitatea primara.Pentru o mai mare siguranta,am ales sa intrebam pe cei care sunt mai experimentati decat noi. La bar avem si o masa de biliard.Are un regim special?Cum trebuie contabilizata: ea (masa)ca obiect,dar si prin veniturile pe care le genereaza? Din cate stiu eu,nu face parte din categoria jocurilor de noroc.
De ce documente avem nevoie?
Pentru inceput, se va face o lista de inventariere a bunurilor din dotare,apoi;
-NIR-ul (care face inregistrarea facturilor);
-Registrul de intrari-iesiri;
-Registrul de incasari si plati;
-Exista o casa de marcat.La sfarsitul zilei de lucru, se scoate Z-tul.In programul de contabilitate cum se face inregistrarea lui pentru a evidentia TVA-ul?
Mai sunt si alte documente pe care trebuie sa le avem?

Poate ca dupa ce o sa vedem circuitul documentelor si inregistrarile din contabilitate, o sa ni se para si noua ,,floare la ureche",pana atunci va trebui sa mai invatam.

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Aceasta postare a fost editata de MMMMMMM: 20 May 2011 - 09:51 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL