Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
borderou de achizitie sau autofacturare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


borderou de achizitie sau autofacturare?


1 reply to this topic

#1 gigi.ionescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 03:44 PM

Ma confrunt cu urmatoarea situatie, si nu stiu ce cale sa aleg:
in urma cu ceva vreme (mai precis 3 saptamani) m-am decis sa gasesc niste sortimente de marfa cu care sa incep propria-mi afacere. In cele din urma m-am orientat catre niste marfuri importate din China si, pentru ca de pe site nu puteam sa imi dau seama de calitatea produselor, am hotarat sa cumpar direct de la producatorul chinez cate un exemplar din fiecare produs. Cumpararea am facut-o pe persoana fizica, neavand o societate infiintata la momentul respectiv. Problema este ca produsele ma satisfac dpdv al calitatii si pretului si am hotarat sa infiintez un SRL, prin care sa-mi pot desfasura activitatea de comert si sa incep importul acestora. Totusi, as vrea ca produsele pe care le-am importat pe persoana fizica sa le pot introduce in circuitul comercial si sa imi recuperez, oarecum, o parte din banii cheltuiti cu achizitionarea lor. Nu prea stiu insa ce varianta sa aleg: Autofacturarea (nu cred ca este posibila dpdv al legalitatii operatiunii in cazul de fata) sau sa intocmesc un borderou de achizitie in baza caruia sa pot inregistra aceste produse ca marfuri intrate in gestiune si sa le pot trata ca atare. Ar mai fi o varianta cu primirea lor in consignatie, dar nu am fost sedtul de prevazator sa cuprind si aceasta in obiectul de activitate al societatii. Tuturor celor care cititi acest topic si simtiti nevoia de a ma ajuta, va multumesc anticipat. Cu Stima.



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 18 May 2011 - 06:01 PM

Vezi postareagigi.ionescu, la 18 May 2011 - 03:44 PM, a spus:

Autofacturarea

Exclus!

Vezi postareagigi.ionescu, la 18 May 2011 - 03:44 PM, a spus:

sa intocmesc un borderou de achizitie

Exclus!

Vezi postareagigi.ionescu, la 18 May 2011 - 03:44 PM, a spus:

primirea lor in consignatie

Exlus!

Vezi postareagigi.ionescu, la 18 May 2011 - 03:44 PM, a spus:

sa le pot introduce in circuitul comercial

Contract de Vanzare-Cumparare.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL