Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sa fac cursul de protectia muncii NIVEL DE BAZA ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sa fac cursul de protectia muncii NIVEL DE BAZA ?

1 reply to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2011 - 02:33 PM

dragilor,

dupa cum stiti, cel putin cei ce ma cunosc cat de cat, eu sunt fan cursuri profesionale !! prin urmare, de-a lungul carierei mele, am urmat cateva cursuri (vreo 4) si as fi vrut sa-l fac si pe cel protectia muncii, insa neavand studiile tehnice necesare, nu pot absolvi decat nivelul de baza, ceea ce inseamna o arie relativ redusa, cu partea financiara probabila la fel de redusa. apoi, pt a profesa aceasta meserie pt alte firme decat cele la tin conta deja, trebuie sa-mi fac PFA - deci alti bani, alta distractie + obligatiile de declarare/ fisc in general care decurg de aici, totul la venituri estimate a fi obtinute in sume lunare destul mici.

avand in vedere aceste elemente (sunt corecte sau nu ?? ) credeti ca merita sa mai fac si acest curs, adica se justifica investitia si responsabilitatea in plus ??

ms frumos cu anticipatie :smile:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2011 - 03:35 PM

cum sunt fan "ajuta-te singur", am purces la "sapaturi" si am sunat la Inspectia Muncii Bucuresti de unde am aflat:

1. nu mi-e folositor cursul de 40 ore decat daca
- lucrez intr-o intrep. mare si pot fi desemnat reprezentant al lucratorilor din intrep., in comitetul de protectia muncii
- ma asociez cu o pers. care are cursul SSM nivel II (avansat), sa ne facem firma si sa profesam impreuna in domeniul SSM

2. nu pot face protectia muncii in firmele la care tin conta, decat daca sunt angajata 8 ore/zi am nivelul II SSM, pe baza liceului de mate-fizica absolvit (nu al facultatii economice)

3. pt firme cu < 9 angajati, singurul care poate face SSM este admistratorul sau unul dintre asociati, care poate face doar cursul de 40 ore (nivel de baza), pers. desemnata in firma (in afara admin.) trebuie sa fie angajata obligatoriu cu 8 ore/zi, in caz contrar (nici salariat, nici admin) se vor contacta servicii externe

4. scopul acestei modificari legislative a fost tocmai eliminarea angajatilor cu timp partial care se ocupa de SSM, dar au lasat portita cu preluarea acestor obligatii de catre angajator, prin angajator intelegandu-se reprezentantul legal care NU este directorul, ci administratorul sau un asociat.

deci : NU am cum sa acopar si aria SSM cu cursul de 40 ore (nivel de baza) si CIM-uri cu timp partial !!!

sooooooo ... la loc comanda ! :smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL