Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie intracomunitara umata de exportr - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie intracomunitara umata de exportr


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2011 - 10:37 PM

Buna
Daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Cumpar din Polonia legume si le transport cu microbusul meu. Le aduc in Romania si ulterior vand toata marfa in Serbia, deci fac export, transpotrul il fac tot eu. Deci fac doar tranzit prin Romania. Am nevoie de certificat fitosanitar pe firma mea sau e suficient copia certificatului pe care o obtin de la furnizorul meu?
Ce documente trebuie sa intocmesc si cum e cu TVA-ul.
Din ce stiu eu achizitia din Polonia trebuie declarata in 390. Cand ajunge marfa in Romania fac receptia si emit o factura pt export in Serbia cu TVA 0. Ce documente trebuie sa mai fac pt export. Cum influenteaza ca fac eu transportul. Cand ajung in Serbia cum se face vama si ce taxe platesc avand in vedere ca eu nu stiu la momentul cand fac exportul cui vand ci imi caut client acolo.
Multumesc frumos pt raspunsuri.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL