Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
interviul pt un post de contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


interviul pt un post de contabil


6 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2013 - 03:26 PM

:smile: O colega ce-si doreste un (nou) job mi-a cerut, de curand, niste sfaturi privitoare la pregatirea unui interviu si ma gandesc ca ele pot fi de folos si altora aflati in cautarea unui serviciu la conta.

In cei 21 de ani de cand profesez in contabilitate am capatat o experienta destul de bogata in ceea ce priveste gasirea unui nou job, prin urmare iata sfaturile mele legate de pregatirea unui interviu si ar fi f. bine daca v-ati impartasi si voi experientele legate de acest subiect.

Dupa parerea mea, interviurile sunt ceva atat de relativ incat ajunge sa fie frustrant :angry2: !! Niciodata nu poti sti ce-si doreste, cu adevarat, angajatorul !! Tot ceea ce poarta cu sine gasirea imperativa a unui (nou) job poate fi o experienta deosebit de solicitanta, de apasatoare sau poate fi una placuta, chiar excelenta !!

De-a lungul carierei am sustinut multe interviuri ! in urma unora am fost angajata pe loc, la altele am primit vestea angajarii in 1-2-3 zile (o data m-au sunat dupa 6 luni :blink: !! evident ca i-am trimis la "plimbare"...) ... in schimb dupa altele - desi eram aproape sigura ca eu voi cea aleasa, atat de bine decursese intalnirea - totusi, nu a fost asa si sa mor daca stiu sigur, pana in ziua de azi, din ce cauza am ratat !

Ani de zile m-am tot framantat incercand sa inteleg cum ar trebui sa ma prezint la un interviu ca sa "nu-mi stea nimeni in cale", insa nici acum, dupa atata timp, n-am gasit reteta succesului garantat, ceea ce ma face sa cred ca ea NU exista si ca totul este cat se poate de subiectiv !!
Pacat ca n-am inteles, de la inceput, aceasta subiectivitate/ relativitate (crunta) ! Nici n-a avut cine sa ma invete, sa ma sfatuiasca - m-ar fi scutit de multa suferinta, iar suferinta esecului poate fi daramatoare uneori, oameni buni !! :sad:

Desigur ca un test (de obicei in forma scrisa) trebuie promovat - daca el se da ! Daca nu se da, atunci cunostintele de conta necesare sunt cele de care are nevoie firma in activitatea sa; prin urmare, inainte de a aplica la un job anume este obligatoriu sa te informezi cat mai bine asupra tipului de activitate pt care vei tine conta (productie/constructii/servicii/comert/importuri/exporturi..) si sa te pregatesti cat poti mai bine, dar pe un fundament pe care deja il ai, adica nu prea merge sa te apuci de invatat chiar inainte de interviu daca e un volum mare de cunostinte noi fiindca asta nu-ti va garanta nivelul de pregatire cerut de post.

F. important este sa arati ca esti o persoana stapana pe sine si pe ceea ce stie, sa fii calma si usor zambitoare.
Iti marturisesc ca eu am luat primul meu interviu la o firma straina (mica) doar pt ca "you speak good english and you have a smiling face" ... Despre cata conta stiam, patronul nu si-a putut da seama fiindca el habar n-avea de conta ! In acelasi regim am luat si un al 2-lea interviu (10 ani mai tarziu, la alta firma straina), doar in urma unei convorbiri amicale, in engleza, cu patronul. Aaa, ba nu, a mai fost inca unul, in acest interval de timp ... deci, 3 firme mici, cu patroni straini.
In toate aceste cazuri am fost angajata pe loc, spre surprinderea dar si spre marea mea bucurie :biggrin2: !

Inutil sa mai spun ca la unele interviuri cu patroni romani, cu teste date si promovate, nu am luat postul si nici acum nu inteleg care-a fost faza acolo ... Poate ca interviul a fost doar de forma si postul era deja dat, dar trebuia "acoperita" angajarea cu elemente formale ... habar n-am ! Poate ca nu m-a placut ca persoana - nu poti sa fii placuta chiar de catre toata lumea si e firesc sa fie asa.
Cateva job-uri le-am primit ca urmare a unor recomandari venite din partea celor pt care lucram deja sau lucrasem candva. De asemenea am fost recomandata si de catre persoane care ma cunosteau doar ca om, dar stiau ca tin conta la firme, asa ca interviurile respective au fost mai mult o formalitate decat o chestiune eliminatorie.

In concluzie, esential este ca cel ce angajeaza sa te considere persoana cea mai potrivita pt ceea ce (crede ca) are nevoie !! Asta e cuvantul de ordine : po-tri-vi-re !! De altfel, este cuvantul-fundament al vietii fiecaruia dintre noi !
Din pacate, aprecierea aceasta e o chestiune cat se poate de subiectiva fiindca analiza trece exclusiv prin filtrul personal al angajatorului / reprezentantului sau si de aceea oricat de pregatita ai fi (profesional, psihic si ca imagine), deci oricat de mult te-ai stradui pt un interviu e f posibil sa nu primesti acel post - in mod inexplicabil, in schimb poti fi angajata imediat, cand nu te astepti.
Tot ce poti face pt. a-ti maximiza sansele e sa arati ca esti serioasa, amabila si placuta la vedere (nimeni nu agreeaza o fiinta morocanoasa), sa vada ca esti o persoana curata, dichisita (mare atentie la manichiura, la pantofi si chiar la poseta !!) - in special daca interviul se da cu un barbat.
De asemenea, cateva bijuterii deosebite - dar mai discrete, un parfum bun - dar delicat si putin cantitativ, nu strica, adica trebuie ai grija cum te prezinti, fir-ar sa fie cat e de important acest aspect !!
Sa nu intarzii niciodata la interviu, dar nici sa ajungi cu mai mult de 10 min. inainte ca sa nu pari disperata dupa post !

Sa te gandesti tot timpul ca te-ai pregatit cat se putea de bine si ca daca acel job e pt. tine - il vei avea, iar daca nu - atunci nu e sa fie orice ai face ! Privind retrospectiv, am ajuns sa cred ca aici e si o chestiune de destin ! Acest mare adevar te va impaca cu tine insati si te va relaxa pe toata durata demersului, facandu-ti intreaga experienta a interviului mai putin stresanta si sporindu-ti, astfel, sansele de succes !!

Bafta ! :smile:



#2 Ionescu Lidia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 October 2013 - 01:32 PM

Perfect adevarat! Spun asta dupa 15 ani de schimbari de joburi, interviuri, examene pentru prost, promovate sau nu.




#3 NicoleG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 October 2013 - 04:36 PM

Buna ziua Otilia, multumesc mult pentru ceea ce ai impartasit si spun si eu ca tine: ce bine ar fi fost sa-mi spuna si mie cineva aceste lucruri, si poate astfel as fi evitat si eu multe reprosuri si vini imaginare pe care mi le-am facut! Citind cuvintele tale parca ma citeam si ma imaginam pe mine, in cateva experiente asemanatoare. Uneori ma gandesc ca as putea scrie un studiu despre interviurile prin care am trecut.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2013 - 09:11 PM

Cu drag ! :biggrin:

Vezi postareaNicoleG, la 18 October 2013 - 04:36 PM, a spus:

Uneori ma gandesc ca as putea scrie un studiu despre interviurile prin care am trecut.
O idee excelenta ! :smile:



#5 the_same

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Garnic
  • Interests:Contabilitate Financiara

Postat 25 October 2013 - 09:17 AM

daca as putea adauga ceva, poate ca ar fi bine de stiut ...
am reusit sa tin contabilitatea la o firma, mica, patroni romani, 5-6 angajati, doar pentru simplul fapt ca apar in trening :blush: , nu fac concurenta doamnei!!!
exista un secret : cunosteam contabila de dinainte si mi-a spus ca madam nu suporta concurenta!
am aparut la interviu in blugi, pantofi fara toc, bluza inchisa pana la gat si una dintre intrebari a fost daca tinuta trebuie sa fie obligatorie de office sau pot veni si in trening :cool:
de atunci a ramas contabilitatea si treningul, care si pe acela il schimb foarte rar! :wink:
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu si rau!



#6 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 May 2014 - 09:58 AM

Multumim foarte mult pentru ganduri, sfaturi ,viziune. Sunt in cautarea unui job nou si ca orice inceput de drum e greu, dar stiu ca la un moment dat, va aparea cel potrivit.
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#7 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 19 April 2017 - 03:47 PM

Rasfoind nitzel forumul am gasit aceste postari care imi par interesante.
Am avut ocazia sa candidez pe un post alaturi de un expert dovedit, ulterior, a fi urmarit penal.
Culmea este ca a fost angajat, iar la sesizarea CECCAR-ului de catre angajator acesta, adica CECCAR, nu a luat nicio atitudine, spre exemplu retragerea dreptului de practica pe timpul cercetarii penale.

O fi corecta pozitia CECCAR ?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL