Salt la continut

- - - - -

pot tine contabilitatea ?

contabilitate
121 replies to this topic

#121 ChrisPop

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 October 2017 - 10:25 PM

Sunt detinatorul unui SRL. As vrea sa stiu daca este legal sa-mi fac singur contabilitatea daca nu am niciun fel de studii de specialitate pe acest domeniu?

Multumesc!

#122 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12405 Postari:

Postat 26 October 2017 - 10:11 AM

Cf Legii contabilitatii nr. 82/1991 actualizata, NU - nu ai voie. :sad:

art. 10,
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Uluitor este ca, desi intrebi de legalitate, nu-ti pui problema nicio secunda ca NU STII sa faci efectiv contabilitatea unui SRL fiindca nu ai niciun fel de studii in domeniu .... si atunci cum sa stii ce ai de facut ? Nu crezi ca lipsa studiilor, a capacitatii profesionale de a tine conta, ar trebui sa te preocupe in primul rand, inainte de a fi legal sau nu ? Oare ce crezi ca inseamna a tine contabilitatea unei firme - o factura, o chitanta, un amarat de registru si gata ? :wacko: :blink:

Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL
Privacy Policy RO | Termeni si conditii