Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 390 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 390 / topic 2012


22 replies to this topic

#1 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 June 2011 - 08:37 PM

Buna,
Ce parere avet de urmatoarea situatie: import marfa din China dar transportul se face via Hamburg, in Hamburg facandu-se si formalitatile vamale.
Am citit si este operatie intracomunitara, am sunat la Finante si mi s-a confirmat ca fiind operatie intracomunitara... dar concret cum procedez.
In 390 declar partenerul din Germania, respectiv comisionarul vamal (asta mi s-a spus la Finante). Dar in conta marfa eu o introduc ca fiind din China de la partenerul meu, deci este tratata ca import si in jurnale apare ca import.
Este suficient sa declar in 390 si in decont ca este achizitie intracomunitara dar ce fac ca decontul nu da cu Jurnalele de TVA. Cum sa procedez?
Mutumesc.



#2 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 27 September 2011 - 03:15 PM

si eu am urmatoarea situatie : import marfa din china, cu vama in austria; declaratia vamala se intocmeste de un declarant vamal din austria si se calculeaza doar drepturi vamale; drepturile vamale sunt facturate catre firma din romania, impreuna cu transportul extracomunitar si intracomunitar de o firma din ungaria.

nu stiu care cod de tva in trec in d390 : cel al declarantului vamal din austria sau cel al firmei din ungaria care imi factureaza drepturile vamale.

la ce curs calculez valoarea marfii pentru a declara operatiunea in d390: cursul de la data facturii sau cursul de la data importului.




#3 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 14 January 2012 - 09:59 AM

Am de depus doua declaratii rectificative , una la septembrie 2011 si una la noiembrie 2011. Nu le mai pot depune decat la ghiseu? Nu mai merg cu semnatura electronica? Si chiar voi fi amendata pentru cea din septembrie?



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 January 2012 - 09:11 PM

Vezi aici lik-ul celor de la ANAF: http://static.anaf.r...municat_394.htm

Dana




#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 January 2012 - 09:59 PM

Vezi postareadragosdana, la 14 January 2012 - 09:59 AM, a spus:

Si chiar voi fi amendata pentru cea din septembrie?

Uite ce spune CPF:
"ART. 219^1*)
Contravenţii în cazul declaraţiilor recapitulative
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Codul fiscal;
b) depunerea de declaraţii recapitulative incorecte ori incomplete.
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:
a) cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. a);
b) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. b).
(3) Nu se sancţionează contravenţional:
a) persoanele care corectează declaraţia recapitulativă până la termenul legal de depunere a următoarei declaraţii recapitulative, dacă fapta prevăzută la alin. (1) lit. b) nu a fost constatată de organul fiscal anterior corectării;
b) persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corectează declaraţiile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile.
(4) În cazul aplicării sancţiunii amenzii prevăzute la alin. (2), contravenientul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare şi sancţionare contravenţională."

Dana




#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 January 2012 - 01:44 PM

Nu reusesc sa depun nicicum Declaratia 390 pe decembrie 2011. Pe e-guvernare, unde se depune si 112, imi spune tot timpul ca fisierul este invalid.
Dati-mi, va rog, un link catre saitul unde se depun D390.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 January 2012 - 08:54 PM

https://app.anaf.mfi...443/Login/Login



#8 anadocos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2012 - 09:54 PM

Am o firma platitoare de TVA care emite facturi de prestari servicii FARA TVA in Norvegia (in afara UE).
Intrebare: in ce declaratie trebuie sa evidentiez aceste livrari? In Declaratia 300 (la punctul 3) sau in declaratia 390 ?
Multumesc.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2012 - 05:06 PM

Declaratia 390 se depune doar daca prestezi servicii in tarile membre UE si aceste servicii prestate se declara in D390-depinde de felul serviciilor prestate
390 VIES Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare de bunuri (OPANAF 3162/2011)
Se depune lunar de catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA care au efectuat livrari, achizitii sau prestari de servicii in tarile membre ale Uniunii Europene, sau in cadrul unei operatiuni triunghiulare, astfel cum sunt definite in titlul VI din Codul fiscal.
http://www.anaf.ro/p...i/formulare#390



#10 Iris_Clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 January 2012 - 02:26 PM

Buna all,

Ma puteti ajuta va rog cu urmatoare situatie asemanatoare acesteia:
Firma presteaza tot servicii medicale si pentru ca a depasit plafonul de 10 000 eur, reprezentand achiziitii intracomunitare de bunuri, ne-am inregistrat in scopuri de TVA de anul trecut. Anul acesta am avut o noua achizitie intracomunitara de bunuri, pe care am declarat-o in 301, si in 390. Dar in tot acest timp am avut si achizitii intracomunitare de servicii, pe care nu le-am declarat in nimic, crezand ca doar bunurile se declara. Am procedat ok asa, sau trebuia sa intocmim 390 si pt achizitiile intracomunitare de servicii?
multumesc,
Clara



#11 Iris_Clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 January 2012 - 02:32 PM

Buna all,

Ma puteti ajuta va rog cu urmatoare situatie :
Lucrez la o firma care presteaza medicale si pentru ca a depasit plafonul de 10 000 eur, reprezentand achiziitii intracomunitare de bunuri, ne-am inregistrat in scopuri de TVA de anul trecut. Anul acesta am avut o noua achizitie intracomunitara de bunuri, pe care am declarat-o in 301, si in 390. Dar in tot acest timp am avut si achizitii intracomunitare de servicii, pe care nu le-am declarat in nimic, crezand ca doar bunurile se declara. Am procedat ok asa, sau trebuia sa intocmim 390 si pt achizitiile intracomunitare de servicii?
multumesc,
Clara



#12 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 28 January 2012 - 07:57 PM

Conform Instructiuni de completare D 390 pct.1.2 lit.e trebuia depus si D 390 si evidentiate serviciile achizitionate in D 301 (sectiunea 4)....si platit TVA-ul aferent.

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 28 January 2012 - 07:59 PM




#13 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 29 January 2012 - 12:20 PM

completare:
Acuma mai depinde si de tipul serviciilor.Poate (zic si io') se incadreaza la exceptii. :rolleyes:



#14 Iris_Clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 January 2012 - 09:45 PM

Multumesc!Acum imi este mai clara situatia. Este vorba despre servicii de consultanta si publicitate on-line.



#15 Iris_Clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 January 2012 - 10:45 PM

Revin cu urmatorul aspect nou al problemei : am primit facturi de servicii intracomunitare , inainte de depasirea plafonului de 10 .000 eur si inregistrarea in scopuri de TVA cf 153^1. Aceste facturi sunt cu TVA 0 , facand referire la art 196, directiva 2006/112/EC.
Eu inteleg ca pana la momentul inregistrarii in scopuri de Tva, furnizorul respectiv ar fi trebuit sa ne factureze cu TVA avand in vedere ca noi (firma de servicii medicale scutite) nu avem si nu i-am furnizat un cod valid de TVA -in acest caz, aveam noi vreo obligatie declarativa ?
Problema este ca nici dupa inregisrearea in scoputi de TVa, nu i-am dat furnizorului codul cu Ro si facturile ne vin tot pe vechiul cod si tot cu TVA 0. Ce putem face in acest caz, pana ii furnizam noul cod?
Multumesc!



#16 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 09 February 2012 - 08:46 AM

ai gasit raspuns la aceasta problema?
multumesc



#17 gheva8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 February 2012 - 02:14 PM

Buna,
Un PFA facturaza intracomunitar in euro, incasarea se face prin banca luna urmatoare. in 390 vies trec suma in lei la cursul facturii ?iar in registrul incasari si plati trec suma in lei la cursul din ziua incasarii? Multumesc.



#18 luci8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 11 May 2012 - 12:17 PM

Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu inregistrarile in D390 pentru cateva facturi din Olanda cu tva 6% si 19 %, trebuie trecute sau nu? In declaratia 390 le trec la achizitii netaxabile , randul 26.
Multumesc !



#19 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 22 June 2012 - 08:39 PM

Buna seara,

Am primit o factura de la un partener din Germania pentru servicii in care are calculat TVA 19%. Am cautat in VIES si nu ii gasesc cod valid de TVA. EL nici nu stie sa-mi dea alt cod si nici nu vrea sa-mi storneze factura. Eu cum interpretez aceasta factura? O trec in declaratia 390? Cum? Daca nu am acest cod valid?



#20 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 28 June 2012 - 07:41 AM

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca pentru rectificarea unei declaratii D390 se mai percepe amenda?

Multumesc mult.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL