Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii Casa de Sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contributii Casa de Sanatate


8 replies to this topic

#1 diana1700

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 June 2011 - 09:08 AM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am un PFA, care functioneaza de anul trecut. Nu am platit nimic la Casa de Asigurari de Sanatate si nici nu mai doresc sa platesc. Daca depun cererea de stopare a platilor catre Casa de Asigurari de Sanatate cu incepere din iunie 2011, maai trebuie sa platesc din urma, chiar daca a intrat in vigoare noua Lege care stipuleaza ca pot opta sa nu mai platesc Casei de Asigurari de sanatate?
Va multumesc.



#2 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 08 June 2011 - 02:21 PM

Nu cred ca ai cum sa scapi! Asa am facut si eu cu pensia si sanatatea, la inceput de activitate si am platit penalizari de milioane! Da o fuga pe la ei sa iti faca un calcul si vezi despre ce suma e vorba. Daca e mare, atunci si penalizarile se inmultesc proportional...




#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 08 June 2011 - 02:50 PM

Intrebarea fiind foarte incalcita, fara niciun indiciu clar, o sa incerc sa ghicesc raspunsul.

1. Daca, intradevar, este vorba de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, adica contributia de asigurari sociale de sanatate-CASS, ai o mare problema.
Aceasta contributie nu este optionala. Este OBLIGATORIE.
Trebuie sa mergi la Casa de Sanatate cu decizia de impunere primita de la Administratia Financiara, unde vei fi luat evidenta. Ti se va verifica stagiul de cotizare pe ultimii 5 ani si daca ai perioade neacoperite, vei plati contributiile la zi, impreuna cu majorarile de intarziere aferente.
Contributie de sanatate de 5,5%, aplicata la venitul net, trebuia achita, trimestrial, la urmatoarele termene: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12, anual, de la data infiintarii PFA.

2.Daca este vorba de Casa Nationala de Pensii, adica contributia pentru asigurarile sociale de stat-CAS, aceasta este obligatorie doar daca ai realizat venituri mai mari de 8088 lei/an.
Venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut pe tara) suma minima fiind 222 lei/luna.



#4 Yndy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 August 2011 - 08:44 PM

Buna ziua, este singurul subiect care are legatura cu casa de sanatate si cu PFA si as vrea sa adresez o intrebare din partea sotiei mele care este medic PFA (De fapt PFI). A facut toate inregistrarile la adiministratia financiara, declaratia 220 etc si s-a dus la Casa de Sanatate ca sa o ia in evidenta. Acolo erau niste cozi monstruoase iar la informatii i-au cerut un morman de documente:
- declaratii de venit pe ultimii 5 ani;
- extras de la registrul comertului cu firmele si PFAurile avute in ultimii 5 ani
- copie carte de munca
- declaratie 220

La Administratia Financiara i-au zis ca dureaza 20 de zile sa ii dea adeverintele si la Registrul Comertului din Muncii i-au zis sa mearga la Registrul Comertului din Unirii.

Ea nu are fizic timp sa alerge in toate locurile acelea si sa stea la cozi, si cand am intrebat la firma care imi face mie contabilitatea mi-au spus ca nu se baga la PFA si ca trebuie sa mearga sotia mea personal.

Intrebarea este, ce se poate face ca sa simplifice inregistrarea la Casa de Sanatate? La Pensii nici nu a ajuns si totul merge foarte incept pentru ca ea se poate invoi numai o zi pe saptamana si in doua saptamani, nu a progresat prea mult.

Ca o paranteza, de ce este nevoie de tot mormanul de documente, daca ea are carte de munca pe ultimii 5 ani pe toata perioada, cu exceptia a 2 luni anul acesta si cu exceptia perioadei in care a fost in concediu de ingrijire a copilului? Si n-ar trebui sa stie cei de la casa daca a avut venituri si daca a platit contributie?

Apropo la Pensii e la fel de greu?



#5 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 08 December 2011 - 05:54 PM

Va rog sa ma ajutati. Pfa nou infiintat (dec. 2011) la Casa de sanatate i se verifica ultimii 5 ani. In toti acesti ani a fost coasigurat al sotiei. Sotia are in ultimii 5 ani 2 locuri de munca din care primul an la o societate care s-a inchis sau a dat falimet... nu stiu sigur. Cum se poate rezolva? Cum poate sotia primi adeverinta daca firma nu mai exista?(din cate stie sotia firma respectiva a declarat si platit contributiile) Daca sotia nu reuseste sa faca rost de adeverinta ce este de facut in asa fel incat sotul sa nu fie nevoit sa plateasca contributia pe acel an? Daca incepe si plateste contributia de acum incolo peste un an va avea stagiu complet, nu este de ajuns? cum sa faca?



#6 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 03 January 2012 - 10:56 AM

Buna ziua,
am si eu o intrebare referitor la contributia la fondul de sanatate al casei nationale de asigurari de sanatate.
O prietena care este pensionara are un PFA, pana in prezent a platit doar impozitul pe venit datorat pentru activitatea depusa nu si contributia la fondul de sanatate.
Datoreaza contributia la fondul de sanatate avand in vedere ca este pensionara si este asigurata prin efectul legii?
Daca datoreaza este posibil ca contributia sa fie calculata pe ultimii 5 ani cu penalizarile aferente?
Multumesc!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2013 - 05:09 PM

incepand cu 01.07.2012, competenta de administrare a contributiilor sociale datorate cf. Cod fiscal revine administratiilor financiare in raza carora contribuabilul isi are domiciliul fiscal – cf. art. V din OUG 125/2011.
prin urmare, contributiile sociale (CAS si sanatate) se declara si achita tot la ANAF, si nu la Casa de pensii sau Casa de sanatate - cum se facea pana atunci.

NU exista exceptii de la plata acestor 2 contributii sociale decat la CAS si ele vizeaza numai cazul in care titularul PFA obtine si alte venituri, cum ar fi: salarii, pensii etc. – art. 296^21 alin. (2).
pentru sanatate nu sunt prevazute exceptii de la plata !!

plata contributiei de sanatate se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru – art. 296^24 alin. (4).
platile efectuate in cursul anului sunt anticipate, urmand ca la finalul anului, prin depunerea declaratiei privind venitul realizat, ANAF sa faca regularizarile privind aceasta contributie sociala.



#8 Viorel2780

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2015 - 01:52 AM

Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu un sfat in legatura cu impozitul datorat CASS?

Sunt apicultor si impreuna cu niste colegi in cadrul unei cooperative am construit un centru de procesare miere. ( Sunt actionar si membru ca persoana fizica acolo)

In acelasi timp sunt si PFA si vand miere cu factura acelei cooperative iar dupa ce statul impoziteaza ce se produce acolo mi se vireaza in contul bancar de PFA o anumita suma de bani.

Detin un numar de familii de albine mai mic de 75 de familii albine deci conform legi nu ma incadrez pentru a plati impozit la norma de venit.

De asemeni la inceput am realizat un venit mai mic decat salariul minim pe economie iar in ultimi 2 ani din cauza conditiilor climatice acest venit sa redus si mai mult, desi numarul de familii a crescut insa nu am depasit acel numar de 75 familii de la care se plateste impozit.

Au trecut mai mult ani de cand am infiintat PFA-ul am primit in primii ani decizii de impunere pe zero lei de la fisc.
Am solicitat de la fisc o adeverinta din care reiesea ca nu am nici o restanta la stat.

Am fost asigurat verbal de catre cei de la fisc ca nu am nimic de plata si chiar am fost mustrat ( mai in gluma, mai in serios) sa nu ma mai prezint degeaba sa depun acele declaratii anuale.

Totusi nu sunt impacat, vreau sa stiu daca datorez ceva Casei de asigurari ?
Daca totusi in acte as datora ceva, asta nu e dubla impozitare din moment ce mi se retine odata un impozit la sursa pe persoana fizica in cadrul acelei cooperative?

Vreau sa desfasor o activitate in domeniul vanzarilor part time cu retinere impozit la sursa ca persoana fizica, si mi se cere sa semnez o declaratie pe propria raspundere ca efectuez activitati independente ( asta fiind PFA-ul pe apicultura) si imi platesc CASS.

Mie teama sa nu ma incurc semnand acel act desi am nevoie de acei bani fiindca nu am o situatie financiara prea roza.

Aceasta postare a fost editata de Viorel2780: 24 January 2015 - 01:57 AM




#9 Viorel2780

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2015 - 04:21 PM

Stie cineva ce e de facut in aceasta situatie?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL