Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Audit intern Evaluarea riscurilor - dizertatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Audit intern Evaluarea riscurilor - dizertatie


3 replies to this topic

#1 bahausss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 June 2011 - 01:07 AM

Salutare,

Am rugamintea daca este cineva care ma poate ajuta va rog sa o faceti daca puteti cat mai repede sunt putin disperat panicat si in criza de timp.
Am nevoie de studiu de caz pentru lucrarea de dizertatie care se numeste Evaluarea riscurilor: abordari specifice auditului intern
Am facut capitolul 1 capitolul 2 sunt bine nota 10+ insa nu stiu sa pun pe foaie un studiu de caz

Ce mi se cere :
Cap. 3. Studiu de caz: proceduri specifice utilizate de auditul intern pentru derularea unei misiuni la nivelul activitatilor (ex. productie sau resurse umane, etc……) dintr-o societate comerciala ….
 Prezentarea circumstantelor referitoare la activitatea supusa auditului
 Proceduri de evaluare de risc utilizate
 Avantajele existentei structurii organizatorice de management al riscurilor
 Dificultăţi tehnice şi de implementare (costuri, birocraţie, competenţe, etc.)
 Consemnarea si utilitatea rezultatelor evaluarii

Astept un raspuns cat se poate de urgent

Va multumesc anticipat



#2 burlacu_luminita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2017 - 11:08 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mn cu un raspuns la urmatoarea situatie:

Sunteţi auditor intern la compania XXX. Cu ocazia unei misiuni de revizuire aţi constatat că directorul compartimentului de salarizare menţine în baza de date pentru statutul de salarii numele unor foşti angajaţi, care au plecat din companie. În ultimele 12 luni, în mod constant directorul respective s efectuat plata salariilor aferente acestor persoane într-un cont bancar personal.
Se cere:
Descrieţi procedurile de control care ar permite diminuarea riscului de fraudă. Indicaţi responsabilitatea dvs privind raportarea în astfel de circumstanţe.
Multumesc frumos!




#3 burlacu_luminita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2017 - 11:50 PM

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns!
Sunteţi un auditor intern la o companie multinaţională, iar tânărul dvs. prieten s-a angajat recent ca auditor intern la compania PlaceToGo. Într-o seară, când aţi ajuns acasă şi aţi deschis computerul, aţi găsit următorul e-mail de la Jack: „Sunt implicat într-o misiune de audit intern şi am descoperit că un angajat al departamentului ale cărui activităţi le auditez, are împreună cu soţia sa o firmă şi asigură (în taină) servicii de catering companiei noastre. El spunea că nu a furnizat astfel de servicii decât în două ocazii. Codul etic PlaceToGo nu are nici o prevedere referitoare la astfel de situaţii, iar eu am sentimentul că este o chestiune legată de etică, dar nu ştiu cum să descriu situaţia într-o manieră clară.

Cerinţe:

1. Există un fundament etic al problemei expuse? Argumentaţi.
2.Care ar fi riscurile pe care le-aţi sugera ca Jack să le ia în considerare vis-a-vis de serviciile de catering de care beneficiază PlaceToGo.
3. Ce acţiuni ar trebui să întreprindă Jack pentru a verifica dacă riscurile respective identificate de dvs. sunt controlate de PlaceToGo?

Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2017 - 09:56 AM

Pe acest forum NU oferim rezolvari la lucrari diverse cu caracter didactic !
Incurajam studiul / acumularea de cunostinte profesionale, nicidecum falsul academic !! :sad:

topic inchis !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL