Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutorul de deces??? OBLIGATORIU?????? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutorul de deces??? OBLIGATORIU??????

10 replies to this topic

#1 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 31 May 2005 - 01:36 PM

Stiti ceva despre ajutorul de deces referitor la natura obligatorie a acordarii lui ?
Ati auzit asa ceva?
Ajutam cum / cand putem....



#2 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 31 May 2005 - 06:31 PM

la noi la firma se acorda ajutor de deces daca persoana decedata a lucrat la noi. Ac ajutor din cate stiu eu se acorda doar daca este stipulat in contractul colectiv si se pune pe ajutor din actiuni sociale

silvi



#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 May 2005 - 06:49 PM

daca nu-l acorda angajatorul, il acorda primaria.
dar, il poti scadea din suma pe care trebuie sa o platesti la CAS.
firma unde lucrez eu, asa a procedat.
nu am legislatia la indemana, dar maine, daca mai ai nevoie, ma documentez.



#4 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 09:49 AM

Este stipulat in Legea bugetului de stat/2005 si in CCM unic la nivel national + L 19/2000 a pensiilor si altor drepturi sociale.
Ada



#5 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 June 2005 - 11:19 AM

Intrebarea era de unde reiese OBLIGATIVITATEA aordari acestui ajutor?
CCM si L19 si legea bugetului le cunosc...dar nu vad niciunde OBLIGATIA de a acorda acest ajutor
Ajutam cum / cand putem....



#6 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 01 June 2005 - 11:28 AM

este o cheltuiala sociala care se deduce din contributia de 22% a angajatorului ,si in loc sa platesci la buget dau banii oamenilor care au un asemenea necaz.cuantulmul lui este prevazut in legea 19, articolul 126 si 127



#7 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 11:30 AM

In plus, CCM unic la nivel national prevede obligativitatea respectarii dispozitiilor sale pt. toti angajatorii din tara.
Ada



#8 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 01 June 2005 - 11:53 AM

toate cheltuielile sociale sint obligatorii:concedii medicale suportate din fondul angajatorului, din bugetul de asig. sociale, ajutorul de deces, ba mai mult esti obligat ca ajutorul de deces sa il platessti in 24 de ore de la solicitare, conform art 135 din lg19.



#9 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 June 2005 - 12:20 PM

Temeiul legal te rog... poate nu ma intelegeti, si eu vreau sa il platesc, sefii mei de dincolo sunt impotriva....
Ajutam cum / cand putem....



#10 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 01 June 2005 - 12:31 PM

esti obligat sa platesti concediile medicale , indiferent de unde? daca da, atunci si ajutorul de deces este obligatoriu.
temeiul legal este lg 19 , principiul obligativitatii de a contribui la sistemul public de pensii si asigurari sociale corelat cu asigurarea drepturilor sociale.
persoana respectiva poate reclama la casa de pensii ca nu i s-a acordat ajutor de deces



#11 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 02:21 PM

Daca unitatea nu-i acorda ajutorul de deces, persoana il poate solicita si-l va primi de la casa teritoriala de pensii. Nu este nici-o problema! Temeiul legal, asa cum ti s-a spus deja, il constituie L.19/2000 - pe baza cererii persoanei indreptatite a solicita acel ajutor. Daca ai "ghinionul" si depune cererea la firma (astfel evitand stresul si coada + plictiseala functionarilor de la casa de pensii), trebuie sa-i dai acel ajutor, exact cum platesti si CIC, etc.
Ada






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL