Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate cheltuieli conventii civile reconsiderate dependente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilitate cheltuieli conventii civile reconsiderate dependente

3 replies to this topic

#1 ioantan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 June 2011 - 01:34 PM

Convențiile civile încheiate în baza Codului Civil cu persoane fizice foști salariați,repectiv sumele brute ce fac obiectul acestora reprezintă cheltuieli de natură materială ? Cum se înregistrează în contabilitate acestea și la ce cod al execuției economice? Este greșit dacă ele au fost cuprinse în bugetul pe acest an în cadrul cheltuielilor de personal,la codul 10.01.12(Indemnizatii plătite unor persoane din afara unitatii).Cred că modificările aduse codului fiscal în anul 2010 sunt foarte clare privind modul de impozitare și de stabilire a contribuțiilor deoarece în acest sens sunt asimilate salariilor,dar în același timp se crează și o neclaritate vizavi de natura acestor cheltuieli brute și de modul legal de înregistrare în contabilitate.Vă rog să mă lămuriți și pe mine și sa-mi spuneți ,care sunt înregistrările corecte în contabilitate în cazul acestor cheltuieli? Vă mulțumesc anticipatpentru răspuns .



#2 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 June 2011 - 02:15 PM

Conform noii clasificatii bugetare, cheltuielile cu conventii civile sunt considerate cheltuieli cu salarii (articol bugetar 10.01.30).
Referitor la inregistarea in contabilitate a acestor cheltuieli, avand in vedere ca Ordinul 1917 nu prevede utilizarea contului 621 - "Cheltuieli cu colaboratorii", se face exact ca la salarii (641=421 cu suma bruta). Cel putin asa am facut eu.




#3 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 25 June 2011 - 11:55 AM

din ORDIN 1917/2005

Contul 421 “Personal-salarii datorate” se crediteaza prin debitul contului:
641 “Cheltuieli cu salariile personalului”
- cu salariile si alte drepturi salariale cuvenite personalului angajat.

641 - 421



#4 azamantes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 June 2011 - 10:51 AM

eu am lucrat pentru o primarie dintr-o comuna din calarasi si acolo conventiile civile erau considerate cheltuieli materiale....pe 20 01 30 erau inregistrate si platite.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL