Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cota de tva factura 2011 pt livrare martie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cota de tva factura 2011 pt livrare martie 2010


20 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 16 June 2011 - 07:39 PM

Buna

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Tot verificand fisa unui partener observ ca nu si-a inregistrat o fc emisa de noi in martie 2010 si el imi solicita acum factura (pe cea din 2010 nu vrea s-o inregistreze). Singura mea solutie e s-o stornez si sa o refacturez... astfel nu-mi plateste... Totul bine si frumos pana-i ajunge factura... Am stornat cu cota de 19,ca numai asa ma lasa programul, si i-am facturat cu cota de 24 ca doar suntem in 2011...si cand a primit fc din nou probleme...nu accepta cu cota de 24 ci vrea 19... Cum sa-i fac eu fc in 2011 cu cota de 19?


Ajutati-ma va rog



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 June 2011 - 08:27 PM

Conform Codului fiscal, se poate emite o factura noua, identica cu prima, pe care se inscrie mentiunea „duplicat- inlocuieste factura initiala”, daca beneficiarul nu admite copie xerox.
Norme CF
Art. 146
46. (1).............. In cazul pierderii, sustragerii sau distrugerii exemplarului original al documentului de justificare, beneficiarul va solicita emitentului un duplicat al facturii, pe care se va mentiona ca inlocuieste documentul initial. Duplicatul poate fi o factură noua emisa de furnizor/prestator, care sa cuprinda aceleasi date ca si factura initiala, si pe care sa se mentioneze ca este duplicat si ca inlocuieste factura initiala sau o fotocopie a facturii initiale, pe care sa se aplice stampila furnizorului/prestatorului si sa se mentioneze ca este duplicat si ca inlocuieste factura initiala.




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 16 June 2011 - 09:49 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 16 June 2011 - 08:27 PM, a spus:

Conform Codului fiscal, se poate emite o factura noua, identica cu prima, pe care se inscrie mentiunea „duplicat- inlocuieste factura initiala”, daca beneficiarul nu admite copie xerox.
Norme CF
Art. 146
46. (1).............. In cazul pierderii, sustragerii sau distrugerii exemplarului original al documentului de justificare, beneficiarul va solicita emitentului un duplicat al facturii, pe care se va mentiona ca inlocuieste documentul initial. Duplicatul poate fi o factură noua emisa de furnizor/prestator, care sa cuprinda aceleasi date ca si factura initiala, si pe care sa se mentioneze ca este duplicat si ca inlocuieste factura initiala sau o fotocopie a facturii initiale, pe care sa se aplice stampila furnizorului/prestatorului si sa se mentioneze ca este duplicat si ca inlocuieste factura initiala.

da, stiu...dar vrea fc cu 2011; refuza sa mai inregistreze fc din 2010



#4 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 17 June 2011 - 09:56 PM

pareri??????



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 09:08 AM

A semnat si stampilat factura de primire ?
ca in acest caz numai e problema dumneavoastra ca nu a inregistrat-o.
Daca nu o aveti semnata de partener, ( caz in care el poate zice ca nu a primit factura si nici bunurile sau serviciile de pe factura ) nu aveti decat sa va stornati factura si sa o refacturatii acum , mentinand valoarea totala a facturii initiale.



#6 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 20 June 2011 - 07:49 AM

Vezi postareaFlorin_76, la 19 June 2011 - 09:08 AM, a spus:

A semnat si stampilat factura de primire ?
ca in acest caz numai e problema dumneavoastra ca nu a inregistrat-o.
Daca nu o aveti semnata de partener, ( caz in care el poate zice ca nu a primit factura si nici bunurile sau serviciile de pe factura ) nu aveti decat sa va stornati factura si sa o refacturatii acum , mentinand valoarea totala a facturii initiale.


nu a semnat fc ca, zice ca nu a primit-o

probelema mea e cu ce cota ii facturez acum? El vrea fc cu cota de 19 dar eu stiu ca nu am voie decat cu 24 ca doar asta-i cota acum...



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2011 - 08:46 PM

Numai cita mesajul anterior daca nu e necesar ( parca asa zice regulamentul ).

Factura de la dumneavoastra din acte din martie 2010 e semnata de el sau nu ?
Nu ma intereseaza ce zice el.

Daca nu e semnata , faceti storno la ea cu 19 % si o refacturati cu 24 % ( mentinand aceeasi valoare totala ) iar clientului ii dati doar factura cu 24% , deoarece daca i le dati pe amandoua practic se anuleaza una pe alta si nu mai are sa va mai dea nimic.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 June 2011 - 07:25 PM

Cu tot respectul, Florin cred ca ultima solutie propusa de tine nu este cea indicata-nu poate face o Factura storno pe care nu o da beneficiarului-nu este corect, deoarece si in acest caz beneficiarul trebuie sa-si inregistreze toate facturile cu 19% (inclusiv cea pe care spune ca nu a primit-o) sa le declare in D394 aferenta datelor facturilor. Dovada se face de catre emitentul facturii originale iar obligatia beneficiarului este de a inregistra in contabilitate, prin corectie, Factura care trebuia sa apara odata cu inventarierea conturilor de sfarsit de an 2010 si sa o declare printr-o noua D394 aferenta sem I 2010.

Ordinul 3512/2009 privind documentele financiar-contabile
E. Reconstituirea documentelor financiar-contabile pierdute, sustrase sau distruse
47. In cazul pierderii, sustragerii sau distrugerii exemplarului original al facturii, emitentul trebuie sa emita un duplicat al facturii pierdute, sustrase sau distruse.
Duplicatul poate fi:
-o factura noua, care sa cuprinda aceleasi date ca si factura initiala, si pe care sa se mentioneze ca este duplicat si ca inlocuieste factura initiala; sau
- o fotocopie a facturii initiale, pe care sa se aplice stampila societatii si sa se mentioneze ca este duplicat si ca inlocuieste factura initiala.



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2011 - 09:41 PM

De acord ca nu e ok solutia mea, dar daca clientul nu a semnat acea factura, poate sa nu recunoasca ca a primito si nici sa o achite, in acest caz el neavand ce sa corecteze la el in situatie ( am mai intalnit asa ceva cu facturi pierdute de client, dar nesemnate de el, dar recunoscute verbal si doar in acest mod a fost de acord sa isi inregistreze factura ( nu a vrut sa se complice sa o inregistreze cu data corecta )).



#10 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 June 2011 - 03:03 PM

Multumesc pentru raspunsuri insa tot nu m-ati lamurit... Problema mea e ca imi cere sa-i dau acum fc emisa in 2011 cu cota de tva 19!!!!! altefel nu-mi plateste. FC cu cota de tva 24 nu accepta!!!



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 June 2011 - 03:19 PM

Ti-a zis Florin ceva mai sus cum sa faci: iti stornezi factura ta din martie 2010 cu 19% si faci acum o factura noua cu aceeasi valoare totala ca cea de anul trecut dar cu 24%, avand desigur baza TVA mai mica. Desigur o sa ai o pierdere de venit de 5%, care e permisa daca nu ajungi sub costul de achizitie/productie, ceea ce nu e permis. Si pe viitor sa-i punem pe clienti sa ne semneze.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 24 June 2011 - 03:22 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2011 - 06:17 PM

Vezi postareachrista_anda, la 24 June 2011 - 03:03 PM, a spus:

<br />Multumesc pentru raspunsuri insa tot nu m-ati lamurit... Problema mea e ca imi cere  sa-i dau acum fc emisa in 2011 cu cota de tva 19!!!!! altefel nu-mi plateste. FC cu cota de tva 24 nu accepta!!!<br />
<br /><br /><br />

Fale in excel , una cu 24% pt. tine si una cu 19% pt el , la care dai acealai numar si mentii totalul mare, il pui sa semneze si te inregistrezi cu cea cu 24 iar lui io lasi pe cea cu 19 ( stiu ca e o aberatie dar alta solutie nu vad ).



#13 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 30 June 2011 - 08:28 PM

multumesc pentru pareri am aflat in cele din urma raspubsul: conform codului fiscal pot sa stornez si sa refacturez cu tva de 19% fiind vb de o livrare dianinte de 01.07.2010. Stiati?



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 July 2011 - 03:22 PM

Stiam ca se poate folosi 19% in periada cotei de 24%, dar stiam ca se aplica doar la retur de marfa sau la facturi emise pana in 15.07.2010 pentru livrari din luna 06.2010. A emite factura dupa ziua de 15 a lunii urmatoare livrarii, chiar la un an de la livrare, nu prea e in regula si cred ca nici legal.
Iar daca partenerul nu recunoaste ca a primit marfa un 2010 cum demonstrezi ca s-a livrat in 2010 si poti factura cu 19%?
Iar daca recunoaste ca a primit-o, de ce mai trebuie anulata factura initiala?

Aceasta postare a fost editata de nopris: 01 July 2011 - 03:22 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2011 - 01:56 PM

Vezi postareanopris, la 01 July 2011 - 03:22 PM, a spus:

Iar daca recunoaste ca a primit-o, de ce mai trebuie anulata factura initiala?


Ca sa aiba ce sa plateasca, deoarece neavand factura initila, nu are nimic de platit ( si daca nu vrea sa se complice cu refacerea contabilitatii, nu vad alta solutie decat stornare facturii initiale si refacturarea ei ( asta daca vreau sa mai vad banii de la client )).



Vezi postareachrista_anda, la 30 June 2011 - 08:28 PM, a spus:

multumesc pentru pareri am aflat in cele din urma raspubsul: conform codului fiscal pot sa stornez si sa refacturez cu tva de 19% fiind vb de o livrare dianinte de 01.07.2010. Stiati?


La un an de la schimbarea procentului numai poti, deja esti in alt an fiscal.



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2011 - 09:12 PM

Vezi postareachrista_anda, la 30 June 2011 - 08:28 PM, a spus:

multumesc pentru pareri am aflat in cele din urma raspubsul: conform codului fiscal pot sa stornez si sa refacturez cu tva de 19% fiind vb de o livrare dianinte de 01.07.2010. Stiati?
Sigur ca stiam! Factura emisa are data din 2011, 19%-TVA si o inlocuieste pe cea din 2010.....:smile:

In privinta valori unei facturi noi, emisa in 2011 cu 24% (in urma stornarii) , se poate face un discount astfel incat valoarea sa corespunda cu valoarea facturii din 2010, nu 24% e problema, ci procedura de stornare a unei facturi fara a avea temei legal(date eronate sau retur de marfa). Poti sa treci intraga valoare a facturi pe cheltuieli nedeductibile si sa emiti alta cu 24%. Prima factura iti va ramane oricum neplatita. Dovata existentei facturii din 2010 trebuie sa o faca societatea care a emis factura- punctaj intre societati si dovada transmiterii marfurilor la beneficiar, retransmitere factura care o inlocuieste pe cea din 2010 prin posta, mail, etc.



#17 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 05 July 2011 - 09:59 PM

dovada privind livrarea marfurilor exista- avizul cantitativ semnat de client; problema e ca s-a pierdut factura cu Posta Romana si clientul vrea o factura emisa acum(2011) cu cota de tva 19% . Punctajul de sfarsit de an a fost iar cu 'cantec'- pe 21.dec 2010 i-am emis o fc pe, coincidenta, aceeasi valoare cu fc in discutie si clientul mi-a confirmat ca fc e inreg in 2011.....alte discutii..nu mai are rost... Sa revin...

In concluzie, e corect sa emit fc cu 19%

DA?



#18 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 12:22 PM

Vezi postareachrista_anda, la 05 July 2011 - 09:59 PM, a spus:

dovada privind livrarea marfurilor exista- avizul cantitativ semnat de client.

Daca exista dovada ca ia-ti livrat marfa ,ii dati copie de pe factura originala si nu are decat sa isi rezolve el problema in contabilitate.
deoarece in urma primirii marfi in baza avizului, chiar daca nu ar fi primit factura, trebuia sa o solicite ori sa autofactureze.



#19 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 06 July 2011 - 08:25 PM

parca vb singura... scuze dar.... NU VREA SA INREGISTREZE FC DIN 2010 PUNCT e vorba de baumax romania; NU FACEM CUM SPUN EI NU NE PLATESC



#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2011 - 11:08 AM

Atunci faceti factura in excel cu 19% si nu va inregistrati cu ea in contabilitate, dati un numar corect si anulati exemplarul dumneavoastra, dupa ce il semneaza clientul dar nu inainte de incasarea facturii..

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 07 July 2011 - 11:11 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL