Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PLUS LA INVENTAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

PLUS LA INVENTAR

9 replies to this topic

#1 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 17 June 2011 - 11:22 AM

buna ziua

am descoperit un plus la inventar de 10000 ron, dar ma confrunt cu urmatoarea problema;
daca inregistrez 607=371 cu minus si 378=378 cu minus nu imi iese descarcarea de gestiune
daca fac 371=607 si 371=378 cum am gasit si alte pareri iese descarcarea de gestiune, dar se deregleaza calculul 121, respectiv 121 nu e egal cu 707-607, imi apare mai mult pe cheltuieli exact cu suma inregistrata la plus de inventar, desi e profit

cum ma sfatuiti?



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 09:24 AM

Conform OMFP 3055/2009 e corect plusul de inventar 371 = 607.




#3 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 20 June 2011 - 10:08 AM

Vezi postareaFlorin_76, la 19 June 2011 - 09:24 AM, a spus:

Conform OMFP 3055/2009 e corect plusul de inventar 371 = 607.


si ce fac cu cheltuielile care sunt creditate cu suma plus la inventar?



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 June 2011 - 12:53 PM

Vezi postareamicky81bv, la 17 June 2011 - 11:22 AM, a spus:

..daca inregistrez 607=371 cu minus si 378=378 cu minus nu imi iese descarcarea de gestiune
daca fac 371=607 si 371=378 cum am gasit si alte pareri iese descarcarea de gestiune, dar se deregleaza calculul 121, respectiv 121 nu e egal cu 707-607...
Contabil este corect cum zice Florin, adica 371=607. Dar daca folositi programul Saga C acesta nu stie sa inchida veniturile si cheltuielile din contarile inverse, adica la contarea 371=607 contul 607 din aceste contari nu se mai inchide cu 121. Pana se corecteaza Saga (si-i rog pe cei care au relatii acolo sa semnaleze) mergeti pe contarea directa, adica 607=371 cu suma negativa.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 prostuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 July 2012 - 06:00 PM

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns urgent la urmatoarea problema :
Am depistat de curand o inregistrare gresita din punct de vedere valoric la un plus de inventar de gestiune din 2011 .
Repet greseala valorica . Tinand cont ca s-a incheiat anul financiar 2011 , mi se permite sa fac revenire la acea nota contabila acum in 2012 ? Mai mult ca sigur ca nu am voie si atunci cum trebuie sa procedez deoarece ma influenteaza la inventarul din 2012 ?
Nu stiu daca sunt destul de explicita dar greseala nu provine din eroare date teren adica faptic ci de la greseala inregistrare valori scriptice de la rubrica respectiva din Lista de inventar ! rezultand un plus valoric mai mare si implicit o cantitate mai mare, Rog din suflet macar o idee !



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2012 - 01:07 PM

sigur c-o poti regla in 2012, chiar pe seama chelt. acestui an - daca este o eroare nesemnificativa (zice ord. 3055/2009) - vezi definitia mai jos.
daca val. este semnificativa, atunci reglarea se face pe seama ct. 1174, avand grija ca la anul sa acoperi intai acest cont din profitul de repartizat si sa refaci D101.

deci :
- corectarea erorilor se efecteaza la data constatarii lor, indiferent de perioada la care se refera (anul curent sau anii precedenti).
- corectarea erorilor aferente exercitiilor financiare precedente nu determina modificarea situatiilor financiare ale acelor exercitii.
- 3055/2009 prevede că erorile nesemnificative aferente exerciţiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuşi, pot fi corectate pe seama contului de profit şi pierdere erorile nesemnificative.
Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influenţeze informaţiile financiar-contabile
.

Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influenţa deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situaţiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală sau cumulată a elementelor.

:smile:



#7 prostuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 July 2012 - 06:07 PM

multumesc DOAMNEI OTILIA ALUPEI pentru lamuririle acordate in legatura cu problema inregistrarii unei valori gresite la un plus inventar din 2011 !
Indraznesc sa va mai dau cateva amanunte : ceea ce a dus la valoare eronata a plusului de inventar din 2011 constituie omiterea regularizarii scripticului cu fapticul constatat in urma inventarului la articolul respectiv . Mentionez ca articolul respectiv nu a avut rulaj deloc .
Intrebare : Fac regularizarea acum si corespunzator fac revenire acum la acea nota contabila l Analizand , ca parere personala consider ca este o eroare nesemnificativa -sper sa nu ma insel . ROG DIN SUFLET DACA AVETI TIMP POATE REUSITI SA IMI DATI O REPLICA LA CEEA CE AM MENTIONAT !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 July 2012 - 10:18 AM
eliminare font italic in tot textul (vezi regulament)




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2012 - 10:23 AM

cu drag ! :smile:

inteleg ca ai de facut o descarcare de gestiune, astfel incat soldul la acel produs (analitic 371, ca sa zic asa) sa fie mai mic, nu ?
ti-am dat extras din baza legala cu definitia erorii semnificative, tocmai fiindca tu esti singura care stii cel mai bine daca operatiunea de reglare are influente semnificative asupra rezultatului contabil si fiscal al anului 2011.
un ex. de influenta de luat in seama este trecerea din pierdere in profit sau invers (in cazul tau, marind chelt. poate avea loc o trecere pe pierdere); repet : analiza trebuie facuta atat contabil cat si fiscal.

daca mai ai intrebari, te rog sa nu te jenezi si sa le pui
sunt aici si te ajut (cat ma pricep) sa intelegi exact cum se rezolva o asemenea situatie. :smile:



#9 prostuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 July 2012 - 11:33 PM

Multumesc pentru permisiunea de a continua discutia ! MULTUMESC SI MULTA SANATATE !
Scuze , am scris o multime si va zapacesc de cap , macar rog din suflet cititi a doua parte a mesajului referitor la continutul notelor contabile si concluzia finala !
ROG SA-MI DATI MACAR UN SEMN MIC CACI ATI CITIT MACAR O PARTE !
Ati inteles perfect : trebuie facuta o descarcare de gestiune, astfel incat soldul la acel produs sa fie mai mic . Acea descarcare de gestiune trebuia facuta in 2011 , (nu s-a facut si culmea a trebuit sa se ajunga la urmatorul inventar acum in 2012 ca sa se observe ! (daca s-ar fi facut punctajul lunar asa cum se pretinde ............Astfel oalele se sparg acum in capul meu )
Spun astfel deoarece eu sunt cea care fac terenul deci constat fapticul , contabila care tine respectiva gestiune imi inregistreaza scripticul cu dare de semnatura ( aici este buba a omis un scriptic) , dupa care eu prelucrez datele : adica trec la valorificare inventar , diferente brute( plus/ minus ) eventuale compensari si apoi diferente valorice (plus/ minus) in urma compensarilor , si definitivez dosarul prin redactare proces verbal cu datele finale in baza caruia se intocmeste nota contabila .
Mai concret in 2011 nota contabila respectiva : plus de inventar 345 =711 998,42
minus de inventar 711= 345 155,86
fac revenire in 2012 si dupa corectare nota refacuta indica : plus de inventar 345=711 607,13
minus de inventar 711=345 174,62
BELEAUA este mare cat carul caci am de luptat ,de lamurit , cu altii care ii sperie "ca de moarte " ideea de revenire ,de reglare de cei pe care trebuie sa-i rog , sa-i lamuresc care fac efectiv modificarile corespunzatoare caci asa afla si contabilul sef si directorul economic si asa mai departe !
Nu consider asa de grav a face o revenire la nota ci influentele care apar ! Aici intru in ceata si ma blochez caci nu detin si nu am atributiile necesare de a duce eu personal treaba pana la capat dar de acuzat sigur sunt vinovata !
Ma tot gindesc ,dar nu am idee daca situatia se poate rezolva si fara revenire la nota . Acea descarcare de gestiune la art . respectiv nefacuta la momentul corespunzator si mentinuta atata timp chiar fara rulaj acum apare minus si inseamna imputare ! Gestionarul nu este vinovat , terenul-fapticul a fost facut corect . ( se poate dovedi) .
MAI CONCRET :
ANUL TRECUT A RAMAS UN PLUS CARE S-AR FI COMPENSAT CU ACEL MINUS ADICA DESCARCARE DE GESTIUNE .
DESCARCAREA DE GESTIUNE NU S-A FACUT , PLUSUL A RAMAS IN 2011 SI ACUM APARE LA SUPRAFATA MINUSUL . ( si chiar sunt articole complet similare din toate puctele de vedere satisfac cerintele compensarii )



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2012 - 10:12 AM

multumesc frumos pt urari, numai bine iti doresc si eu ! :biggrin2:

marturisesc ca, asa cum o prezinti, situatia pare f complicata si de aceea zic sa o simplificam.

1. daca produsele sunt similare si ar fi permis compensarea in 2011, explicatiile aferente date pers. de conducere pot lesne evita imputarea sumelor ce acum trebuie reglate si chiar nu vad unde e beleaua asa mare.
a gresi e omeneste, zau ca este + ca vb de sume ilar de mici (doar 174 lei :smile: ) fata de erorile care se pot petrece in contabilitate - ceea ce dl. contabil sef sau dl. director economic (de care va temeti atata) stie cu siguranta.
parerea mea e ca situatia chiar nu merita atata zbucium fiindca se poate rezolva f usor si fara nici un fel consecinte pt salariatii implicati.
bine ca ati descoperit eroarea si provenienta ei exacta, f bine ar fi ca ea sa se poata corecta pe seama exercitiului curent - ceea ce eu cred ca se poate, la suma asta.

2. acum, ca ne-am calmat, trebuie facute inreg. de corectie necesare, adica trecerea pe chelt. a sumei de diferenta + explicatiile simple si omenesti date pers. din conducere care raspunde de munca voastra si care cu certitudine va intelege situatia (daca are un dram de minte si sigur are) fara a va sanctiona pe vreunul pt atata lucru.

succes ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL