Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

salarizare

5 replies to this topic

#1 valih

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 June 2011 - 09:55 AM

Buna ziua!
Sunt contabil la un spital care se gaseste pe lista spitalelor propuse pentru transformare in camin de batrani.
Consiliul local nu a aprobat aceasta transformare, spitalul ramanand in continuare cu personalitate juridica si in administrarea primariei. Personalul medico-sanitar a fost preluat de spitalul judetean, o parte din TESA si muncitori au plecat in somaj, iar restul am ramas in continuare la spital (un contabil, secretara si 4 paznici). Problema pentru care va solicit ajutorul este urmatoarea:
Incepand cu 1mai 2011singura sursa de finantare este bugetul local de unde primim si bani pentru salarii, numai ca a fost impusa diminuarea salariilor la nivelul celor din primarie (in sanatate aveam spor de preventie, spor de stabilitate, spor de calculator, alte sporuri care in primarii nu se acorda).
Rugamintea mea este sa-mi spuneti in ce baza legala pot face aceasta diminuare de salarii, sau o noua incadrare, tinand cont si de faptul ca majoritatea personalului ramas in spital a dat declaratie scrisa ca este de acord cu salariul propus de primarie. Este suficienta o Hotarare a Consiliului Local?
Multumesc!



#2 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 22 June 2011 - 10:46 PM

Vezi postareavalih, la 20 June 2011 - 09:55 AM, a spus:

Buna ziua!
Sunt contabil la un spital care se gaseste pe lista spitalelor propuse pentru transformare in camin de batrani.
Consiliul local nu a aprobat aceasta transformare, spitalul ramanand in continuare cu personalitate juridica si in administrarea primariei. Personalul medico-sanitar a fost preluat de spitalul judetean, o parte din TESA si muncitori au plecat in somaj, iar restul am ramas in continuare la spital (un contabil, secretara si 4 paznici). Problema pentru care va solicit ajutorul este urmatoarea:
Incepand cu 1mai 2011singura sursa de finantare este bugetul local de unde primim si bani pentru salarii, numai ca a fost impusa diminuarea salariilor la nivelul celor din primarie (in sanatate aveam spor de preventie, spor de stabilitate, spor de calculator, alte sporuri care in primarii nu se acorda).
Rugamintea mea este sa-mi spuneti in ce baza legala pot face aceasta diminuare de salarii, sau o noua incadrare, tinand cont si de faptul ca majoritatea personalului ramas in spital a dat declaratie scrisa ca este de acord cu salariul propus de primarie. Este suficienta o Hotarare a Consiliului Local?
Multumesc!
Cu siguranta nu;in MAI este aproape identic,si n-ai ce face.




#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 June 2011 - 07:47 AM

Problema pentru care va solicit ajutorul este urmatoarea:
Incepand cu 1mai 2011singura sursa de finantare este bugetul local de unde primim si bani pentru salarii, numai ca a fost impusa diminuarea salariilor la nivelul celor din primarie (in sanatate aveam spor de preventie, spor de stabilitate, spor de calculator, alte sporuri care in primarii nu se acorda).
Rugamintea mea este sa-mi spuneti in ce baza legala pot face aceasta diminuare de salarii, sau o noua incadrare, tinand cont si de faptul ca majoritatea personalului ramas in spital a dat declaratie scrisa ca este de acord cu salariul propus de primarie. Este suficienta o Hotarare a Consiliului Local?
Multumesc!

Procedura legala in care se va acorda si stabili noua salarizare este urmatoarea: pentru personalul existent in spital, in urma desfiintarii spitalului i se va incheia contractul individual de munca si se va incepe un nou contract de munca pe noua institutie infiintata (camin de batrani)Salariul nou stabilit este cel aferent structurii nou infiintate, inclusiv cu sporurile aferente.



#4 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 25 June 2011 - 10:48 AM

Poate vă ajută ...

Fisiere atasate





#5 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 July 2011 - 09:39 AM

Aveti cumva un model de contract de munca cu salarizare in acord?



#6 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 22 July 2011 - 04:03 AM

,,Modificarea intr-un contract individual de munca produce efecte de la data incheierii actului aditional prin care partile salariat si angajator) convin de comun acord modificarea formei de salarizare din salarizare in regie in salarizare in acord.

Asfel, in luna septembrie contractul individual de munca in vigoare stabilea plata salariului in functie de timpul efectiv lucrat, avandu-se in vedere programul norma de lucru.

Pin urmare, daca in luna septembrie salariatul a lucrat 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana, angajatorul are obligatia sa ii plateasca salariul integral indiferent de cantitatea de produse sau lucrari realizate de acesta.

In luna noiembrie, salariatul este platit in acord conform contractului individual de munca modificat prin actul aditional. In acest caz, salariul este direct proportional cu cantitatea de produse sau lucrari realizate de salariat in luna in luna respectiva.

In concluzie, salariatul nu poate fi platit in luna noiembrie in acord luandu-se in calcul cantitatea de produse sau lucrari realizate in luna septembrie ci numai lucrarile sau produsele realizate in luna noiembrie.

Eventualele retineri din salariul aferent lunii noiembrie pentru lucrarile nerealizate in luna septembrie constituie retineri nelegale. ,,
Din ,,Legislatia muncii,,






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL