Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Are cineva rezolvarile la problemele de mai jos? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Are cineva rezolvarile la problemele de mai jos?


2 replies to this topic

#1 GETAM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2011 - 12:34 PM

I. La 1.01.N, societatea Beta a imprumutat 80000000 lei pt a finanta constructia unei uzine. Rata dobanzii anuala este de 10%. Suma depaseste necesitatile imediate, ceea ce determina plasarea a 20000000lei pe 3 luni, la o rata a dobanzii anuala de 8%.
Care este valoarea cheltuielilor capitalizate?

II. Societatea ALFA demareaza la 1.10.N lucrarile pt constructia unui atelier pt care contracteaza la 1.09.N un credit bancar de 200000 um, cu o dobanda de 10% pe an. ALFA are si alte credite nerambursate:
- credit contractat la 1.03.N, pe o durata de 4 ani, in valoare de 80000 um si la o rata a dobanzii de 5%;
- credit contractat la 1.10.N-1, pe o durata de 15 ani, in valoare de 300000 um si la o rata a dobanzii de 15%;
Cheltuielile angajate in numele proiectului sunt:
1.10.N - 120000
1.11.N - 50000
2.12.N - 70000
30.12.N - 10000
Dobanda capitalizata este de :
3514 um
3415 um
5413 um
4513 um
4315 um



#2 dodod

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 November 2012 - 10:56 AM

sal,
ai facut rost de rezolvarea problemei , daca se poate o vreau si eu

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 November 2012 - 11:14 AM
eliminare adresa e-amil privata.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2012 - 11:33 AM

daca a facut rost de rezolvare si vrea sa o impartaseasca cuiva de pe forum, GETAM are obligatia sa o posteze la acest topic si NU sa o trimita pe mail privat !

de asemenea, tu (dodod) NU ai dreptul sa ceri, pe forum, informatii profesionale pe care sa le primesti in particular !

forumul este public si pt asta exista : sa ne impartasim PUBLIC informatiile / solutiile profesionale de care dispunem, cata vreme acestea nu incita, cu buna stiinta, la nerespectarea legii si nu fac reclama comerciala neautorizata de administratia forumului.

am mai explicat toate acestea si zau ca e absurd sa trebuiasca sa vi le tot spun fiecaruia in parte :sad:

oameni buni, :smile: daca doriti sa activati in acest spatiu virtual, aveti obligatia sa cititi regulamentul cu atentie, astfel incat sa-l puteti intelege si respecta in litera si spiritul sau !


sa aveti spor la invatat ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL