Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul impozit pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul impozit pe profit


11 replies to this topic

#1 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2011 - 09:49 AM

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca am calculat corect:

impozit pt martie 2011:
Total sume din balanta venituri = 484,87
Total sume din balanta cheltuieli = 3854,66
Cheltuieli nedeductibile=3100,51 (s-a vandut o masina neamortizata integral si astfel am avut venituri484,87 si cheltuieli cu activele cedate 3584,38)

Calcul rezultat:484,87-3854,66+3100,51=-269,28 (pierdere)

2.Impozit pt iunie 2011:

Total sume din balanta venituri = 5065,19
Total sume din balanta cheltuieli = 7679,32
Cheltuieli nedeductibile=3100,51 (sunt aceleasi ca si in martie)

Calcul rezultat: 5065,19-7679,32+3100,51= 486,38 (profit)
impozit: 486,38 *16%=77,82

Vreau sa fiu sigura ca nu am gresit, de aceea va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Va multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de avdia: 01 July 2011 - 09:49 AM




#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 July 2011 - 09:36 PM

Calculul este corect, dar daca masina a fost vanduta la pretul de piata ch. cu val. ramasa neamortizata este deductibila fiscal. Vezi OMFP 576/2004, alin. 4, pct.3.
Fisier atasat  OMPF_576_2004.doc   51K   93 downloads

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 01 July 2011 - 09:37 PM

Dana




#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 July 2011 - 04:14 PM

Vezi postareaDana42, la 01 July 2011 - 09:36 PM, a spus:

Calculul este corect, dar daca masina a fost vanduta la pretul de piata ch. cu val. ramasa neamortizata este deductibila fiscal. Vezi OMFP 576/2004, alin. 4, pct.3.
Atasament OMPF_576_2004.doc

Va multumesc mult Dna, dat pt a avea un pret d epiata ar trebui un evaluator?

Mai am o nelamuririe: cheltuielile si veniturile di n diferente de curs valutar nu intra la calculul impozitului pe profit?
sau poate nu am inteles eu bine.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 12:57 PM

Nu e necesar evaluatorul , e suficient sa se mai gaseasca o masina cu aceleasi caracteristici la pret asemanator.
Ba da intra si ele.



#5 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 July 2011 - 04:30 PM

ART. 23

Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar

(1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an și capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului și sfârșitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înțelege totalul creditelor și împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale.

(2) În condițiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar, aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare, sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condițiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.

(3) În cazul în care cheltuielile din diferențele de curs valutar ale contribuabilului depășesc veniturile din diferențele de curs valutar, diferența va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferențe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferențele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.

(4) Dobânzile și pierderile din diferențe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obținute direct sau indirect de la bănci internaționale de dezvoltare și organizații similare, menționate în norme, și cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine, instituțiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum și cele obținute în baza obligațiunilor admise la tranzacționare pe o piață reglementată nu intră sub incidența prevederilor prezentului articol.

(5) În cazul împrumuturilor obținute de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:

a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; și

b) nivelul ratei dobânzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valută. Acest nivel al ratei dobânzii se aplică la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului.

(6) Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) și (2).

(7) Prevederile alin. (1) - (3) nu se aplică societăților comerciale bancare, persoane juridice române, sucursalelor băncilor străine care își desfășoară activitatea în România, societăților de leasing pentru operațiunile de leasing, societăților de credit ipotecar, instituțiilor de credit, precum și instituțiilor financiare nebancare.

Am fost de curand la un curs si acolo ni s-a spus ca nu sunt deductibile. In art 23 CF OBSERV CA SUNT NISTE CONDITII.
Acum nu stiu exact daca sunt deductibile in totalitate sau limitat.



#6 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 06 July 2011 - 08:35 PM

Vezi postareaavdia, la 06 July 2011 - 04:30 PM, a spus:

ART. 23

Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar


(7) Prevederile alin. (1) - (3) nu se aplică societăților comerciale bancare, persoane juridice române, sucursalelor băncilor străine care își desfășoară activitatea în România, societăților de leasing pentru operațiunile de leasing, societăților de credit ipotecar, instituțiilor de credit, precum și instituțiilor financiare nebancare.




daca nu se aplica persoaneleor juridice romane, atunci despre ce vb aici..???



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 July 2011 - 10:01 PM

Vezi postareachrista_anda, la 06 July 2011 - 08:35 PM, a spus:

Vezi postareaavdia, la 06 July 2011 - 04:30 PM, a spus:

ART. 23

Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar


(7) Prevederile alin. (1) - (3) nu se aplică societăților comerciale bancare, persoane juridice române, sucursalelor băncilor străine care își desfășoară activitatea în România, societăților de leasing pentru operațiunile de leasing, societăților de credit ipotecar, instituțiilor de credit, precum și instituțiilor financiare nebancare.




daca nu se aplica persoaneleor juridice romane, atunci despre ce vb aici..???

Christa, nu scrie persoanelor juridice, mentiunea "persoane juridice romane" este adaugata dupa virgula si se refera la soc. comerciale bancare-persoane juridice romane, mai exact: soc. comerciale bancare care sunt persoane juridice romane.

Avdia, despre ce imprumut vorbesti? De unde este imprumutul? Daca imprumutul este de la banci (PJ romane), IFN (leasing, de ex.) si de la celelalte surse mentionate la aliniatul 7 ale art. 23, chelt. sunt integral deductibile.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 July 2011 - 10:02 PM

Dana




#8 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 12 July 2011 - 06:19 AM

Vezi postareaavdia, la 01 July 2011 - 09:49 AM, a spus:

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca am calculat corect:

impozit pt martie 2011:
Total sume din balanta venituri = 484,87
Total sume din balanta cheltuieli = 3854,66
Cheltuieli nedeductibile=3100,51 (s-a vandut o masina neamortizata integral si astfel am avut venituri484,87 si cheltuieli cu activele cedate 3584,38)

Calcul rezultat:484,87-3854,66+3100,51=-269,28 (pierdere)

2.Impozit pt iunie 2011:

Total sume din balanta venituri = 5065,19
Total sume din balanta cheltuieli = 7679,32
Cheltuieli nedeductibile=3100,51 (sunt aceleasi ca si in martie)

Calcul rezultat: 5065,19-7679,32+3100,51= 486,38 (profit)
impozit: 486,38 *16%=77,82

Vreau sa fiu sigura ca nu am gresit, de aceea va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Va multumesc anticipat.
corect



#9 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 July 2011 - 06:49 AM

E vorba despre un imprumut de la persoana fizica



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 July 2011 - 09:05 AM

In cazul imprumutului de la o persoana fizica, cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile doar în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei si doar in limita dobanzii BNR (asa cum e descrisa la alin.(5)). In rest este nedeductibila. Mai bine zis este nedeductibila pe moment, pana cand se ajunge la un grad de indatorare <=3, cand devine deductibila (in limita dobanzii BNR).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 12 July 2011 - 09:07 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 22 July 2011 - 08:15 AM

Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoare intrbare?

In perioada 01.10-31.12.2010 am inregistrat pierdere fiscala de 27654( dar per /total an 2010 nu este pierdere fiscala).Interebarea mea este daca la calculuil impozitului pe anul 2011 tin seama de aceasta pierdere fiscala inregistrata in perioda 01.10-31.12.2010?



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 July 2011 - 08:27 PM

tii cont de pierderea fiscala cumulata la 31.12.2010 (daca exista)
daca ai infiintat sc la 01.01.2010, dar "per /total an 2010 nu este pierdere fiscala" atunci nu ai de ce sa tii cont






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL