Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model RAPORT CENZOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


model RAPORT CENZOR

6 replies to this topic

#1 IRANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2009 - 11:32 AM

Buna ziua,sunt la prima aparitie pe forum si am rugamintea daca cineva ma poate ajuta cu un model de raport al cenzorului la o asociatie de proprietari !Adresa mea de mail este Irana_2004@yahoo.com ....sau poate ma indrumati de unde pot obtine.Va multumesc !

nu ma poate ajuta nimeni??

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 March 2009 - 02:03 PM




#2 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 23 February 2009 - 02:17 PM

Nu exista un model aparte. In principiu intocmesti un proces verbal de verificare (la luna) in care mentionezi ce anume ai verificat, ce s-a constatat si recomandari.
De ex.: Subsemnata...., cenzor al... numita de Adunarea Generala / Comitet Executiv..... am procedat la verificarea: - inregistrarilor din registrul de casa... concordanta chitantelor emise si inregistrarea acestora in fise locatari..... existenta documentelor justificative (procese verbale, aprobari, devize...).... verificarea repartitiei cheltuielilor in listele de plata lunare conform cheltuielilor aferente lunii sau conform aprobarilor / planificarilor din procesele verbale / buget....
Apoi, .. in urma verificarilor s-a constatat:... - diferente sold, chitante neinregistrate/ inregistrate gresit... diferente... calcul...
... se recomanda: -reglarea diferentelor... solicitarea aprobarilor.... repartitia cheltuielilor in luna careia ii corespund....




#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 February 2009 - 07:32 PM

Cenzorul prezinta un raport la adunarea generala.Raportul cupride total facturi furnizori, pe furnizori, tital restantieri cu cei mai mari restantieri, total fonduri, soldul conturilor-casa si banca, eventuale recomandari;Daca cheltuilelie sunt bine repartizare, daca sunt respectate prevederile legale referitoare la contracte-mare atentie ca nu se da importanta cuvenita incheierii contractelor;daca angajatii au sau nu forme legale;daca s-au depus declaratiile.Vezi ca exista pe net prevederile OMFE 1969/2007 pentru contabilitatea in partida simpla, chair cu modele pentru asociaitiile de proprietari.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 23 February 2009 - 07:33 PM




#4 tiberiuglas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 25 February 2011 - 02:12 PM

buna ziua

as avea si eu o intrebare: sunt cenzora la o asociatie de proprietari cu salar lunar si as vrea sa imi dau demisia
va rog sa-mi trimiteti si mie un model de raport de cenzor si un model de demisie din functia de cenzor si daca am ceva obligatii fata de asociatie inainte de a pleca

va multumesc pt ajutor



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 05:28 PM

nu exista un model raport al cenzorului si nici pt demisie.
in raport scrii liber (ca o compunere) ce ai constatat la verificare, daca ai propuneri, etc ..

spui ca ai "salar lunar" ceea ce ma face sa cred ca esti angajata cu CIM, caz in care esti datoare cu un preaviz de 15 zile calendaristice - daca asociatia ti-o cere (asa zice codul muncii actual)

demisia e cea clasica arhicunoscuta (domnule presedinte, subsemnata... cenzor al asoc. ... va aduc la cunostinta incetarea unilaterala a contractului meu individual de munca incepand cu data de ........, conform art. 76, lit. (1) din Codul Muncii (demisie) cu o per. de preaviz de 15 zile calendaristice, intre ...)
demisia nu se motiveaza decat daca vrei, este act unilater de vointa = nu trebuie aprobata de nimeni.
te sfatuiesc sa-l pui pe presedinte sa-ti semneze de luare la cunostinta sau sa-ti inreg. demisia in registrul de intrari-iesiri corespondenta, cu nr. clar de inreg. si sa copiezi acea pagina la xerox, ca sa poti dovedi (la o adica) faptul ca se cunostea data de la care iti incetezi activitatea, astfel incat din acest punct de vedere sa nu-ti poata pune in carca altele ...

bafta ! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 February 2011 - 12:49 PM




#6 tiberiuglas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 February 2011 - 09:17 AM

Buna ziua Otilia
iti multumesc pentru raspuns mi-ai fost de mare ajutor
iti doresc si tie bafta in continuare :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 February 2011 - 12:45 PM
eliminare citare integrala, inutila a postului anterior




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 12:46 PM

cu drag :thumbup: , ma bucur ca ti-a folosit :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL