Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul intretinere si penalizari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul intretinere si penalizari

8 replies to this topic

#1 ilica_ramona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 February 2010 - 06:40 PM

buna seara. am si eu o rugaminte la dv...cine ma poate ajuta sa imi calculez plata la intretinere si penalizarile..mentionez ca locuiesc cu chirie, erau restante cand am venit aici, insa nu pot avea incredere totala in cei de la asociatie, pt ca doamna de acolo este ruda cu proprietarul. :smile:

multumesc anticipat :thumbup:



#2 LiZaA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 April 2010 - 08:10 PM

Vezi postareailica_ramona, la Feb 20 2010, 07:40 PM, a spus:

buna seara. am si eu o rugaminte la dv...cine ma poate ajuta sa imi calculez plata la intretinere si penalizarile..mentionez ca locuiesc cu chirie, erau restante cand am venit aici, insa nu pot avea incredere totala in cei de la asociatie, pt ca doamna de acolo este ruda cu proprietarul. :frusty:

multumesc anticipat :laugh:
Penalitatile de intarziere la cotele de intretinere incep sa se calculeze din a 51-a zi de intarziere. Deci, 50 de zile, proprietarul sau chiriasul are timp sa plateasca intretinerea fara penalitati de intarziere. Dupa asta, incep sa se calculeze cu procentul aprobat de comitetul executiv al blocului, dupa modelul suma restanta* procent*zile de intarziere. Ideea e, ca atunci cand vrei sa verifici corectitudinea penalitatilor, trebuie sa stii data afisarii listelor, ca sa poti calcula restantele, adica sa stii foarte clar de la ce data au inceput sa curga penalitatile.
Daca te mai pot ajuta, adresa mea de mail este l_zainea@yahoo.com...imi poti trimite sumele si data afisarii si iti pot calcula...




#3 sosox

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 September 2010 - 02:42 PM

Am apoape 2000 de lei la intretinere si m-au dat la tribunal, intretinerea vine cam 250 pe luna cf2 , 2 camere , 2 persoane.

La tribunal jucatoarea mi-a zis daca vreau expert contabil, intrebarea mea e daca am voie sa-mi aduc un expert al meu nu ce-mi trimite judecatoria?...


Si as mai dori daca stie cineva sa-mi explice cum se calculeaza penalizarile pe luna ca administratorul spune ca la banii astia imi vine 100 de lei numai penalizari.

As dori sa stiu cum se calculeaza aceste penalizari pentru ca pana la urma am sa pun un expert contabil, dar din cate am inteles ce trimite judecatoria costa cam 1000 de lei si parca n-as da 1000 de lei sau as da 1000 de lei dar sa stiu ca administratoru care a gresit face putina puscarie pt. asta.

Aceasta postare a fost editata de sosox: 24 September 2010 - 02:43 PM




#4 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 03:52 PM

In principiu penalizarile sunt cele percepute de furnizori la neplata facturii. Cam 0,1% pe zi era parca la fisc ( Vodafone penalizeaza cu 0,5%/zi ).
Vezi mai intai ce procent de penalizare aplica asociatia la neplata sumelor. Apoi nu-i mare lucru sa calculezi la fiecare suma datorata (imi inchipui ca sunt sume neplatite pe mai multe luni) : inmultesti procentul cu numarul de zile de neplata si suma datorata.
Este cam mult 250 lei in lunile de vara. Aveti instalate apometre?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#5 sosox

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 September 2010 - 04:32 PM

avem apometre si apartamentul este cf2, 2 persoane, este diferenta intre cf1 si cf2.... administratorul mi-a zis ca vine cam 100 de lei penalizari pe luna. deci 250 de lei pe luna din care fac parte 100 de lei penalizari.

Am citit pe net ca persoanele cu venit de sub 1000 de lei n-ar trebui sa plateasca penalizari 12 luni

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2010 - 04:53 PM




#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 05:15 PM

Cauta printre cunoscuti un contabil, nu e nevoie de expert contabil :D, si arata-i sumele neachitate, pe ce perioada. Suma penalitatilor este exagerata daca e vorba doar de 150 lei intretinere lunara.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 September 2010 - 06:35 PM

Penalizarile aplicate de asociatiile de proprietari pot fi(de cele mai multe ori chiar este) de 0.2% pe zi din a 45 zi de la afisarea intretinerii.Acesta penalizare se aplica daca Adunarea Generala a aprobat acest lucru.Vedeti legea 230 a asociaitiilor de proprietari.
Legat de expert trebuie sa gasesti unul agreat de judecatorie.
Vedeti ca prin Iulie a mai aparut o completare la legea 230 chiar legat de penalizari.



#8 sosox

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 September 2010 - 09:10 PM

Pai asociatia e mana in mana cu administratorul :) iar cu penalizarea a 45-a zi nu inteleg, eu n-am mai platit de cateva luni daca s-a facut 2000 de lei :) credeti ca e vreo solutie daca fac plangere la primarie? penalizarile sa calculeaza din intreaga suma sau se calculeaza doar pe luna care a trecut?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2010 - 04:54 PM




#9 adelaide

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 October 2010 - 11:30 PM

Vezi postareasosox, la Sep 24 2010, 03:42 PM, a spus:

Am apoape 2000 de lei la intretinere si m-au dat la tribunal, intretinerea vine cam 250 pe luna cf2 , 2 camere , 2 persoane.

La tribunal jucatoarea mi-a zis daca vreau expert contabil, intrebarea mea e daca am voie sa-mi aduc un expert al meu nu ce-mi trimite judecatoria?...


Si as mai dori daca stie cineva sa-mi explice cum se calculeaza penalizarile pe luna ca administratorul spune ca la banii astia imi vine 100 de lei numai penalizari.

As dori sa stiu cum se calculeaza aceste penalizari pentru ca pana la urma am sa pun un expert contabil, dar din cate am inteles ce trimite judecatoria costa cam 1000 de lei si parca n-as da 1000 de lei sau as da 1000 de lei dar sa stiu ca administratoru care a gresit face putina puscarie pt. asta.

la o scurta socoteala 2000 lei x 6%/luna = 120 lei, deci da, administratorul tau are dreptate cand iti spune ca 100 lei sunt penalizari. 6% provine din 0.2%/zi de intarziere prevazute de lege x 30 de zile cat ar avea o luna. Ce trebuie insa tu sa casti ochii este ca nu cumva suma penalizarilor sa depaseasca suma restanta si sa nu se aplice penalizari la penalizari,






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL