Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
RECUPERARE baza de date - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


RECUPERARE baza de date


27 replies to this topic

#1 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 10 June 2011 - 08:29 AM

Buna dimineata tuturor!

Ma poate ajuta cine, va rog frumos, cu cateva indrumari privind modalitatea de recuperare a bazei de date din Revisal?

Ma ocup de curand si de partea de ITM-revisal etc. si am constatat ca baza este incompleta (calculatorul pe care lucrau in Revisal fostele colege a murit, hardul a trebuit formatat).
Contractele au fost declarate la ITM si in Revisal pe dischete, problema este ca nu au incercat sa readuca baza de date, iar acum salariati vechi incep sa plece, trebuie sa le fac inchiderea, dar ei nu exista in actuala baza; am doar salariatii noi, din 2009 incoace.
Actualul Revisal nu contine nici macar o singura actualizare.


Se poate recupera baza de date? De unde? Care ar fi procedura?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
mdtru



#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 June 2011 - 09:23 AM

inteleg ca e baza de date in revisal doar pt o singura firma: mergi la itm si soliciti baza de date a firmei si o instalezi dupa instructiunile primite. -- daca au fost operate si transmise toate modificarile atunci vei primi o baza completa-- salveaza baza actuala care o ai acum in calculator tau in caz ca exista diferente (copiezi folderul revisal intr-o alta locatie)sau instalezi baza noua in alta locatie decat cea implicita "program files"




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 June 2011 - 09:47 PM

Vezi postareamichi dtru, la 10 June 2011 - 08:29 AM, a spus:

Se poate recupera baza de date? De unde? Care ar fi procedura?
V. In vederea RECUPERARII BAZELOR DE DATE Revisal pierdute ITM Timis percepe o taxa conform Ordinului 1024/2008:
Tarif 50 lei /angajator/ registru de cel mult 1 Mb
- pentru fiecare Mb suplimentar se va adauga 10 lei
- tariful nu include contravaloarea suportului de stocare
Pasii de urmat in vederea solicitarii recuperarii bazelor de date Revisal:
1) Dispozitia de plata se intocmeste de catre serviciul Financiar (etaj 2, camera 24 sau la Registratura (in ghiseu)
2) Se achita suma la caserie
3) Se depune la Registratura (ghiseu)
a) copie xerox de pe chitanta prin care s-a achitat taxa de recuperare Revisal,
b) cerere privind solcitarea de recuperare Revisal (obligatoriu de specificat cui, denumire, adresa de e-mail, la care se va transmite mai tarziu baza de date recuperata
! Solicitarile de obicei sunt efectuate in cel mult 2 zile
! Baza de date recuperata se transmite angajatorului pe mail
VI. CUM SE PROCEDEAZA CU BAZA DE DATE RECUPERATA DE LA ITM?
In primul rand, de retinut ca aplicatia Revisal se instaleaza implicit in folderul C:\Program Files\Revisal, daca dv nu ati stabilit o alta cale de instalare.
Vom denumi in continuare ca folder de lucru- folderul C:\Program Files\Revisal sau folderul in care ati stabilit sa fie instalata aplicatia.
1) Angajatorii care nu au instalata aplicatia REVISAL vor urma pasii:
a) Instalati aplicatia Revisal - versiunea v 2.0.6 (pentru Windows 2000 / XP) sau Revisal - versiunea v 2.0.6 (pentru Windows 98 / 2000 / XP)
b) Instalati Patch ReviSal.KB.206.003 care actualizeaza codurile Caen noi
Nota: Dupa primii doi pasi veti avea in folderul de lucru o baza de date ReviSal206.mdb, care la momentul instalarii este o baza de date fara date.
c) Despachetati fisierul recuperat si primit de la ITM (clik dreapta pe el si Extract Here). Fisierul obtinut este ReviSal206.mdb, reprezentand o baza de date Microsoft Acces si care contine datele solicitate spre recuperare de catre dv.
d) Copiati fisierul obtinut la pasul c) - ReviSal206.mdb (Click dreapta pe fisierul ReviSal206.mdb si ...Copy)
e) Pozitionati-va in folderul de lucru si efectuati ...Click dreapta si ...Paste.
Veti fi intrebat daca suprascrieti baza de date existenta. Raspundeti cu "DA", astfel baza de date goala (fara date) va fi inlocuita cu datele dv recuperate.
2) Angajatorii care au instalata aplicatia REVISAL si nu au date continute in ea, vor urma pasii:
c), d), e) de la Angajatorii care nu au instalata aplicatia REVISAL (vezi mai sus)
3) Ar mai exista si a treia varianta - firme de contabilitate - cei care tin evidenta contabila a mai multor angajatori. De obicei firmele de conta solicita recuperarea bazei de date pentru un angajator, evidenta Revisal a caruia a fost tinuta anterior de catre o alta persoana si nu a putut fi transmisa catre noul responsabil de Revisal.
In astfel de conditii trebuie sa tineti cont ca aveti deja o baza de date pe acelasi calculator si ca nu puteti sa suprascrieti baza de date existenta, prin aceasta urmand sa va pierdeti datele aferente angajatorilor pe care deja ii aveti in evidenta.
In astfel de cazuri se recomanda una dintre variantele A) si B) de mai jos:
A) Pe un alt calculator decat cel pe care aveti datele efectuati pasii a), b), c) d), e) de la Angajatorii care nu au instalata aplicatia REVISAL
B) Pe acelasi calculator (IN FOLDERE DIFERITE) se efectueaza pasii:
- se creaza un folder nou
- in folderul nou creat se copiaza folderul de lucru -C:\Program Files\Revisal
- urmeaza pasii c), d), e) de la Angajatorii care nu au instalata aplicatia REVISAL, cu atentionarea ca la pasul e) pozitionarea se face
pe folderul Revisal din folderul nou creat.
- pe desktop se va crea un shortcut catre aplicatia Revisal.exe din subfolderul Revisal al folderul nou, astfel veti putea sa lucrati cu 2 baze de date pe acelasi calculator.

http://www.itmtimis....egevidenta.html



#4 creolaiurist

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 June 2011 - 10:35 AM

Buna ziua!!!
Am si eu o mare problema cu cel revisal. Calculatorul pe care era instalat revisalul a fost invadat de virusi. Nu am pierdut insa baza de date. Problema a intervenit in momentul in care am efectuat reinstalarea programului si am incercat restaurarea bazei de date. Imi apare mesajul: Versiunea bazei de date, selectata nu este compatibila cu versiunea actuala a aplicatiei revisal. Nu am facut nici un curs de utilizare a revisalului, chiar l-am invatat singura. Este posibil ca varianta pe care lucram sa fi fost una mai veche? Ma puteti ajuta cumva?



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 June 2011 - 12:36 PM

Exista parca 3 versiuni de Revisal:
- versiunea initiala;
- versiunea upgradata cu patch 1;
- versiunea upgradata cu patch 2 (dupa ce s-a pus patch 1).
In functie de ce versiune aveai cand ai salvat baza readu Revisal la acea versiune apoi copiaza baza de date peste cea goala a Revisal.
In ce priveste upgradarea Revisal mai sunt topicuri pe aceasta tema.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 lenuta pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:la munte

Postat 14 June 2011 - 02:19 PM

Vezi postareacreolaiurist, la 14 June 2011 - 10:35 AM, a spus:

Am si eu o mare problema cu cel revisal.
Buna ziua
Am pierdut Revisal si am ramas fara baza de date, 4 contracte cu 5 operatii
Am xml trimise insa nu am facut un BackUp
In registrul general de evidenta a salariatilor - ITM, www.inspectiamuncii.ro, este ok

Unde trebuie sa trimit un mesaj pentru a ruga o reconstituire a Registrului Salariatilor ?
La ITM judetului ? XML le-am incarcat pe www.inspectiamuncii.ro

Multumesc anticipat



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 June 2011 - 02:28 PM

Vezi postareacreolaiurist, la 14 June 2011 - 10:35 AM, a spus:

Unde trebuie sa trimit un mesaj pentru a ruga o reconstituire a Registrului Salariatilor ?
La ITM judetului ? XML le-am incarcat pe www.inspectiamuncii.ro

Multumesc anticipat

Da, la ITM judetean; pe site-urile ITM judetene exista urm. procedura:
"Procedura de recuperare a datelor din aplicaţia Revisal, în cazul în care acestea au fost pierdute sau distruse , este următoarea:

■angajatorul depune la ITM o cerere semnată, ştampilată şi care să conţină un număr de telefon valid;
■biroul de informatică trimite cererea la Teamnet Bucureşti;
■Teamnet trimite, în termen de câteva zile (de obicei 1 zi), baza de date la ITM;
■biroul de informatică din cadrul ITM pune la dispoziţia angajatorului baza de date astfel recuperată;
■baza de date astfel obţinută, se copiază peste baza de date din calculatorul angajatorului.

Vă rugăm să veniţi după baza de date cu un CD gol sau cu un memory stick. De asemenea vă rugăm să consultaţi tarifele aplicate pentru aceste operaţii :

….
3.3 Recuperarea bazei de date (ORDIN nr. 1.323 din 26 mai 2009 privind aprobarea Normativului cu tarifele pentru plata prestaţiilor de servicii în domeniile de activitate ale Inspecţiei Muncii.)

Tarif: 50 lei / angajator / registru de cel mult 1 MB;

■pentru fiecare MB suplimentar se va adăuga 10 lei;
■tariful NU INCLUDE contravaloarea suportului de stocare."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 14 June 2011 - 02:29 PM

Dana




#8 lenuta pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:la munte

Postat 14 June 2011 - 02:38 PM

Vezi postareaDana42, la 14 June 2011 - 02:28 PM, a spus:

Da, la ITM judetean; pe site-urile ITM judetene exista urm. procedura:
Multumesc



#9 Liana15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2011 - 07:27 PM

Buna tuturor,
Am instalat fara probleme noul revisal, am si transmis deja 2 contracte. Intrebarea mea este daca pot sa mut noua versiune a programului pe alt calculator. Am incercat prin a instala programul pe calculatorul respectiv si am folosit optiunea din meniu:instrumente -import angajator dar nu am reusit. Am incercat si cu optiunea restaurare baza de date dar imi da un mesaj de eroare:"in directorul selectat nu exista nici un angajator"



#10 szega

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 September 2011 - 03:04 PM

Cred ca e vorba de ... export angajator si import angajator ..
Adica daca faci export angajator , aceasta baza de data salvata se poate importa !!!
Daca faci numai generare de Regsitru , acesta din urma este buna de transmis , DAR nu se poate prelua pe alt calculator.
Gabesz



#11 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 03:25 PM

Vezi postareaLiana15, la 19 September 2011 - 07:27 PM, a spus:

Buna tuturor,
Am instalat fara probleme noul revisal, am si transmis deja 2 contracte. Intrebarea mea este daca pot sa mut noua versiune a programului pe alt calculator. Am incercat prin a instala programul pe calculatorul respectiv si am folosit optiunea din meniu:instrumente -import angajator dar nu am reusit. Am incercat si cu optiunea restaurare baza de date dar imi da un mesaj de eroare:"in directorul selectat nu exista nici un angajator"


trebuie intai sa faci Salvare baza de date de pe calculatorul 1 ( de pe care vrei sa transferi ) si acel fisier il vei restaura apoi in revisal-ul de pe calculatorul 2.



#12 Liana15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 September 2011 - 09:59 PM

Vezi postareagramaco, la 20 September 2011 - 03:25 PM, a spus:

Vezi postareaLiana15, la 19 September 2011 - 07:27 PM, a spus:

Buna tuturor,
Am instalat fara probleme noul revisal, am si transmis deja 2 contracte. Intrebarea mea este daca pot sa mut noua versiune a programului pe alt calculator. Am incercat prin a instala programul pe calculatorul respectiv si am folosit optiunea din meniu:instrumente -import angajator dar nu am reusit. Am incercat si cu optiunea restaurare baza de date dar imi da un mesaj de eroare:"in directorul selectat nu exista nici un angajator"


trebuie intai sa faci Salvare baza de date de pe calculatorul 1 ( de pe care vrei sa transferi ) si acel fisier il vei restaura apoi in revisal-ul de pe calculatorul 2.

Pe calculatorul pe care vreau sa transfer trebuie sa fie instalat noul revisal, dar trebuie mai intai sa creez angajatorul si sa preiau inca odata contractele? Multumesc,Gramaco



#13 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 September 2011 - 07:18 AM

nu trebuie creat angajatorul , el se va crea odata cu restaurarea bazei de date salvate de pe celalalt calculator. ( pt fiecare angajator trebuie repetata operatiunea).



#14 Liana15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 September 2011 - 06:10 PM

Vezi postareagramaco, la 21 September 2011 - 07:18 AM, a spus:

nu trebuie creat angajatorul , el se va crea odata cu restaurarea bazei de date salvate de pe celalalt calculator. ( pt fiecare angajator trebuie repetata operatiunea).

Am reusit. Totul este ok acum. Zi buna.



#15 florymer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 September 2011 - 06:13 PM

daca preiau datele din baza veche a revisalului stiti ce se intampla cu contractele pe care le-am incheiat? ele mai apar in noua aplicatie dupa hg nou?



#16 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2011 - 07:58 AM

Vezi postareaflorymer, la 22 September 2011 - 06:13 PM, a spus:

daca preiau datele din baza veche a revisalului stiti ce se intampla cu contractele pe care le-am incheiat? ele mai apar in noua aplicatie dupa hg nou?



In noua versiune cf HG 500/2011, se preiau doar contractele active !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#17 florymer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2011 - 09:06 AM

va multumesc.



#18 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2011 - 10:01 AM

Cu placere !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#19 carolyna_2020

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 October 2011 - 12:51 AM

daca cineva are nevoie de baza de date aREVISAL-ului vechi, ea poate fi luata de la ITM , in baza unei cereri, platiti cu chitanta, in functie de marimea bazei de date, cand va anunta ei mergeti cu stich-ul si va preluati baza SIGURA de la ei
NU MAI INTRODUCETI INCA O DATA CONTRACTELE!!!!!



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 02:09 PM

Mi se pare o aiureala sa trebuiasca sa platesti niste informatii pe care oricum tu insuti le-ai comunicat la vremea lor. Maine-poimaine o sa ceara si cei de la finante bani cand vrei sa obtii fisa de platitor.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL