Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie conta I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legislatie conta I.I.


8 replies to this topic

#1 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 26 March 2009 - 10:58 AM

buna ziua tuturor. va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:mi sa propus sa tin contabilitatea la o intreprindere individuala si nu am mai avut de a face cu o astfel de firma.pana aici totul ok.acum insa vin problemele:
1. firma e platitoare de tva dar nu plateste nici un fel de impozit.si ii-urile se supun la acceleasi reguli adica imp venit sau profit?
2. activitatea firmei este aceea de distributie.in ceea ce priveste organizarea contabilitatii cum procedez?la fel ca la srl?sau altfel?adica as vrea sa stiu exact ce trebuie sa fac dpdv contabil?
daca are cineva o astfel de firma si ma poate ajuta cu detalii as fi forever recunoascatoare.
va multumesc anticipat!
DARLA2203



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 26 March 2009 - 09:50 PM

Intreprinderea Individuala este guvernata in principal de OUG 44/2008 privind infiintarea, functionarea si regimul juridic si de OMFP 1040 / 2004 privind organizarea si conduceraea contabilitatii in partida simpla.Functie de specificul activitatii va trebui sa respecte si prevedrile altor reglementari sub incidenta carora se va afla(ex: codul fiscal, codul muncii etc) Se pot retine cateva aspecte care cred ca va intereseaza:
1.II nu are personalitate juridica, patrimoniu doar daca isi declara la constituire, poate face angajari cu CIM, isi poate continua activitatea cu mostenitorii.
Asupra profitului se dispune dupa bunul plac al titularului, fara a tine vreun regitru de casa ...dividende...etc
2.Daca activitatea pe care o desfasoara se afla in nomenclatorul activitailor impuse pe baza de venit si nu are angajati, atunci impozitul este unul forfetar si se stabileste de catre Admin Financiara pe raza careia isi are domiciliul. In acest caz veti primi o decizie de impunere anuala, prin care veti plati trimestrial impozitul datorat. Daca insa apar angajatii. atunci va trebui sa treceti la impozitarea venitului in sistem real (venituri minus cheltuieli * 16%) + declaratiile si impozitele datorate pentru contractele de munca ( la fel ca la srl)
Mai puteti trece la sistemul real si la cerere, cu obligatia de a ramane in acest sistem cel putin 2 ani,,asta daca veniturile si cheltuielile va avantajeaza sa lucrati in acest mod. Daca nu, ramaneti la impozitul forfetar( adica indiferent de volumul veniturilor si a cheltuielilor veti palti un impozit anual fix)
3.Daca activitatea nu se afla in nomenclator, atunci veti plati impozitul pe venit determinat in sistem real. In ambele situatii, determinarea veitului in sistem real presupune organizarea si conducerea contabilitatii in partida simpla. Contabilitatea in partida simpla difera de c in partida dubla care se intalneste la srl. De asta se mai numeste si simpla, desi uneori mai da batai de cap...!
Obligatoriu: Registru Jurnal de Incasari si Plati (piesa de rzistenta), Registrul Inventar si Registrul Unic de Control, inregistrate la admin financiara.
Cu toate acestea la inceputul anului pana la 31 ian. se depune o declaratie estiamtiva (220) pe baza acreia Admin Financiara va stabileste impozitul estimat si ratele trimestriale pe catre trebuie sa le paltiti, iar in anul urmator pana in luna mai se depune declaratia 200 privind veniturile si cheltuielile reale preluate din registru Jurnal, pe baza careia se face o rectificare a impozitului datorat, in sensul ca va trebui sa mai dati, sau sa vi se restituie o suma de catrea Admin. Financiara.
Celelate aspecte le veti gasi in 1040/2008, pe forum, sau pe la cunostinte contabile dispuse sa va ajute.
Succes !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 26 March 2009 - 09:59 PM




#3 myhaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 May 2009 - 07:47 PM

Daca insa apar angajatii. atunci va trebui sa treceti la impozitarea venitului in sistem real (venituri minus cheltuieli * 16%) + declaratiile si impozitele datorate pentru contractele de munca ( la fel ca la srl)

Este obligatoriu de contabil autorizat in acest caz ? nu poate tine evidenta salariatilor II-ul respectiv? am citit OU 44 si nu am gasit specificat acest lucru
Va multumesc.



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 24 May 2009 - 08:09 PM

Nu este obligatoriu contabil autorizat.



#5 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 May 2009 - 11:04 PM

Intradevar nu exista obligatia unui contabil autorizat, insa va trebui sa faceti fata tuturor exigenteleor impuse de activitatea cu angajati ( declaratiile lunare ITM, CAS, somaj, CASS, FNUASS, Fisc, etc) Evidenta salariatiilor de care vorbeati, nu este chiar asa o evidenta propriu zisa. si nici nu este reglementata de 1040. Este o abordare mai complexa si daca nu sunteti contabil ( chiar si neautorizat), nu cred va descurcati. Presupuneti ca un angajat vine la un moment dat si va cere fisa fiscala... ?!! reusiti sa i-o dati ? Sau se modifica procentul de contributii angajat/angajator, la unul din fonduri, reusiti sa depuneti declaratii valide ?
Daca nu sunteti sigura de acestea, apelati la un contabil.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 24 May 2009 - 11:14 PM




#6 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 01:21 PM

eu am gasit multe detalii pe www.reclama.ro

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 May 2009 - 10:21 AM




#7 Marina25economi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2010 - 08:21 PM

Buna ziua
Sunt o incepatoare in domeniu si as avea mare nevoie de raspunsurile unor experti.
Stiu ca la o intreprindere individuala se tin registru de incasari si plati, registru de inventariere si registru de control. Mentionez ca actiivitate ii-ului este organizare de nunti filmari si fototografii.Deci este un studio foto si e firma neplatitoare de TVA.
Insa am ceva nelamuriri:

1. Ce declaratii trebuie depuse la Finante?
2. Cum inregistrez aportul propriu pe care l-a pus administratorul(din bani proprii a cumparat calculator casa de marcat imprimanta...)
3. Trebuie sa fac Nir-uri pentru toate obiectele de consum?
4.Cum inregistrez platile si incasarile prin banca?
5. Ce trec in registrul de inventariere?
As dori sa stiu si unde pot gasi hotarari,legi sau tot ce tine de contabilitatea II urilor si a SRL chiar.
Va multumesc anticipat .



#8 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 19 January 2010 - 10:26 AM

Vezi postareaMarina25economi, la Jan 18 2010, 08:21 PM, a spus:

As dori sa stiu si unde pot gasi hotarari, legi sau tot ce tine de contabilitatea II urilor si a SRL chiar.
in primul rand, legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata in 2002, apoi codul fiscal si inca multe altele.
pt. celelalte probleme cauta pe forum, punctual; ai sa gasesti multe dintre raspunsurile care te intereseaza.



#9 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 19 January 2010 - 03:40 PM

Vezi postareaMarina25economi, la Jan 18 2010, 08:21 PM, a spus:

Buna ziua
Sunt o incepatoare in domeniu si as avea mare nevoie de raspunsurile unor experti.
Stiu ca la o intreprindere individuala se tin registru de incasari si plati, registru de inventariere si registru de control. Mentionez ca actiivitate ii-ului este organizare de nunti filmari si fototografii.Deci este un studio foto si e firma neplatitoare de TVA.
Insa am ceva nelamuriri:

1. Ce declaratii trebuie depuse la Finante?
2. Cum inregistrez aportul propriu pe care l-a pus administratorul(din bani proprii a cumparat calculator casa de marcat imprimanta...)
3. Trebuie sa fac Nir-uri pentru toate obiectele de consum?
4.Cum inregistrez platile si incasarile prin banca?
5. Ce trec in registrul de inventariere?
As dori sa stiu si unde pot gasi hotarari,legi sau tot ce tine de contabilitatea II urilor si a SRL chiar.
Va multumesc anticipat .
Pentru conabilitatea in partida simpla, contabilitatea ce se tine pentru I.I. ca si pentru PFA si A.Familiale este reglementata in art.15, OG44/2008, normele aprobate OMFP nr.1969/2007 publicate in M.Of.846bis din 10/12/2007.
In privinta declaratiilor fiscale, daca I.I. functioneaza cu angajati pe baza CodMuncii, atunci se depune vector fiscal D070,
-Declaratia de Venit anticipat, care serveste pentru stabilirea IMPOZITULUI pe venit.
-Declaratia 100 daca sunt angajati cu CM si obligatoriu inregistrati la ITM.
Persoana fizica autorizata X.Y-escu Intreprindere Individuala, se declara ca contribuabil la Casa de Pensii pe baza de contrcat individual si idem la CASS.
Urmeaza in anul urmator regularizari de obligatii Impozit pe Venit, Contributii CASS si CAS.
Si cu asta GATA.
In ceea ce priveste Registrul de Incasasi si Plati in acesta se inregistreaza
Inasarile - am inteles ca aveti casa de marcat, pe baza RPZ de la aparatul de marcat, si daca este cazul pe baza Chitantelor de incasare a c/v facturilor taiate.
Platile, pe baza chitantelor (facturile sunt anexe acestora) si dintr-un plan de amortizare cota de amortizare a mijloacelor fixe achizitionate, cu exceptia casei de marcat care se scade integral, considerându-se ca plata integrala și beneficiaza de decducere integrala din masa impozabila. Chiria localului, daca este cazul. pe baza chitantelor de plata ori a documentelor bancare care atesta plata efectiva, impozite si taxe aferente autoturismului in uz (contrcat de inchiriere ori comodat) s.a.m.d.
Daca mai sunt altele de intrebat
VA ROG......
P.S. este adevarat ca puteti cauta pe forum si mai puteti vedea unele si pe site-ul www.anaf.ro ori www.mfp.ro.
SUCCES!!!!!!!!!!!!!!!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL