Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate I.I. - comert cu legume si fructe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate I.I. - comert cu legume si fructe

4 replies to this topic

#1 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 January 2010 - 12:15 PM

Buna ziua, am urmatoarele intrebari in legatura cu o II ( comert cu legume si fructe)
1) contabilitatea e in partida simpla- e Ok, dar se calculeaza si K???
2) daca nu este platitoare de TVA si aduce din strainatate marfa cu acte in regula se considera achizitie intracomunitara?
3) daca am nevoie de casa de marcat ?
4) ce registre trebuie sa completez?.

Multumesc



#2 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 January 2010 - 03:36 PM

Vezi postareaikki, la Jan 11 2010, 01:15 PM, a spus:

Buna ziua, am urmatoarele intrebari in legatura cu o II ( comert cu legume si fructe)
1) contabilitatea e in partida simpla- e Ok, dar se calculeaza si K???
2) daca nu este platitoare de TVA si aduce din strainatate marfa cu acte in regula se considera achizitie intracomunitara?
3) daca am nevoie de casa de marcat ?
4) ce registre trebuie sa completez?.

Multumesc




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 08:11 PM

1. da e in partida simpla ( de k mediu nu stiu sigur deoarece nu ma ocup cu II )
2. Da, si trebuie sa va inregistrati ca platitor de tva.
3. Da , daca vindeti vreun fruct la persoane fizice.

P.S. Si va rog sa numai citati integral mesajul anterior deoarece e impotriva regulamentului.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 11 January 2010 - 08:13 PM




#4 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 12 January 2010 - 08:30 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jan 11 2010, 10:11 PM, a spus:

1. da e in partida simpla ( de k mediu nu stiu sigur deoarece nu ma ocup cu II )
2. Da, si trebuie sa va inregistrati ca platitor de tva.
3. Da , daca vindeti vreun fruct la persoane fizice.

P.S. Si va rog sa numai citati integral mesajul anterior deoarece e impotriva regulamentului.
multumesc pentru raspuns si revin cu o alta intrebare, daca sunt neplatitoare de TVA iar partenerul strain de la care iau marfa este platitor de TVA, atunci ce se intampla ???....... cum fac receptia marfurilor ???



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2010 - 10:15 PM

Daca nu ma insel , cand faceti achizitii intracomunitare trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA ( dati o cautare pe forum ca mi se pare ca sa discutat acest subiect )






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL