Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu fara plata ilegal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concediu fara plata ilegal

2 replies to this topic

#1 Laurentiu Petru Munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:alba

Postat 13 July 2011 - 02:08 PM

Buna ziua ,am urmatoarea problema : incepand din data de 10 februarie 2011 sotia mea lucreaza la o societate comerciala. Contractul de munca i s-a intocmit incepand cu data de 9 martie 2011 iar intre timp sotia a ramas insarcinata. Am rugat-o pe sotie sa se intereseze la angajator daca sunt platite la zi toate taxele si impozitele aferente salariului pentru a putea beneficia de asigurarile sociale si drepturile conferite de legile din Romania(concediu de maternitate, indemnizatie pentru cresterea copilului, etc ..). Raspunsul angajatorului a fost unul care ma revolta de-a dreptul: imediat dupa data semnarii contractului, respectiv 9 martie, a fost trecuta in concediu fara plata, fara sa i se aduca la cunostinta acest lucru, prin urmare fara sa existe o cerere din partea ei pentru acest fapt. Din cate cunosc eu, in perioada concediului fara plata nu se platesc contributiile sociale aferente salariului, prin urmare sotia nu este asigurata. In plus fata de cele expuse, nu a primit bani pentru munca prestata in ultimele trei luni .....
Va rog sa-mi spuneti ce pasi ar trebui urmati pentru a putea recupera prejudiciul creat.Mentionez ca am trimis un e-mail si la ITM insa nu am primit nici un raspuns. Va multumesc anticipat.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 July 2011 - 03:33 PM

Este o forma de munca la negru ceva mai subtila dar si mai perfida, caci acum angajatul nu stia de ea. Angajatorul trebuia sa stie ca prin aceasta intrerupere afecteaza dreptul femeii insarcinate de a lua indemnizatia pt. cresterea copilului timp de 2 ani si nu era cazul sa faca un asemenea rau.
Desigur ca trebuie sa vorbiti cu reprezentantul angajatorului pentru a cere o explicatie (eventual asistat de un avocat sau cu un aparat de inregistrare). Apoi vorbiti si cu un sef de la ITM (sau macar cu inspectorul de care tine firma). Dar acestia nu stiu daca mai pot reface situatia astfel incat sa aveti 12 luni muncite fara intrerupere pentru a avea drept la concediu pentru cresterea copilului. ITM poate (trebuie) sa dea o amenda.
Poate ca doar prin actiune in Tribunal (sectia conflicte de munca) mai puteti cere refacerea lunilor lucrate, cu declararea tuturor contributiilor la Fisc, la Casa de pensii, la AOFM, la Casa de sanatate pe acea perioada, cu plata salariului. Cei de la ITM va pot da un sfat.
Nu e nevoie neaparat de avocat dar trebuie sa obtineti declaratii scrise de la cel putin 2 angajati ca ati lucrat normal in acea perioada (sau alte dovezi). Se poate demonstra si ca semnatura (pe cererea de concediu fara plata) e un fals (uneori doar de un expert). Actiunea in justitie e scutita de taxa de timbru pentru probleme de munca.
Ar mai fi niste intrebari pentru lamurirea noastra: Aveti o copie dupa contractul de munca semnat de angajator? Cand a aflat angajatorul ca sotia e insarcinata? A adus in final sotia certificatul medical pentru concediu de maternitate?

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Laurentiu Petru Munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:alba

Postat 14 July 2011 - 07:07 AM

Da , avem copie dupa contractul de munca, copie semnata si stampilata de catre angajator. Angajatorului i s-a adus la cunostinta pe cale verbala faptul ca sotia e insarcinata pe la inceputul lunii iunie, deci dupa trei luni dupa data angajarii.in plus, dupa cum v-am spus nu exista o cerere din partea sotiei pentru a intra in concediu fara plata sau, daca exista una, aceasta e un fals ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL