Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
transmitere revisal act aditional - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


transmitere revisal act aditional


23 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2011 - 01:47 PM

Vreau sa modific incepand cu 01.08.2011 contractul de munca al unui angajat, respectiv durata muncii de la 8 ore zilnic la 4 ore zilnic si salariul. Trebuie sa trimit revisal, dar care este perioada legala in care pot trimite modificarea? Multumesc



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 July 2011 - 05:42 PM

Aici sunt doua aspecte:
1) Intocmirea actului aditional la contract trebuie facuta in maxim 20 de zile lucratoare de la data schimbarii (data schimbarii fiind 1.08.2011 in acest caz).
2) Inregistrarea in Revisal a modificarii trebuie facuta in maxim 19 zile lucratoare de la data schimbarii (data schimbarii fiind 1.08.2011 in acest caz). Asta e interpretarea mea. Dar articolul de lege s-ar putea interpreta si altfel: termenul de inregistrare in Revisal trebuie sa fie cu cel putin o zi lucratoare inainte de intocmirea actului aditional la CIM.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 30 July 2011 - 05:47 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2011 - 10:02 AM

Multumesc pentru raspuns. Eu stiu ca incheierea unui CIM se transmite cu o zi inainte de inceperea activitatii, dar modificare CIM cu act aditional cred ca se transmite revisal in max. 19 zile de la data modificarii. Poate ne lamureste cineva.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 July 2011 - 07:50 PM

Tocmai asta am spus si eu. Credeam ca am fost destul de clar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 01 August 2011 - 08:16 AM

Am si eu urmatoarea problema:
Cu 01.08.2011 am o cerere de CFS pentru 30 zile. Stiu ca incepand cu 01.08.2011, suspendarea contractului se transmite in revisal. Emit o decizie in acest sens care nu am unde sa o transmit caci revisalul nou nu a aparut. Ma duc cu ea la ITM in termen de 19 zile?



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 August 2011 - 11:53 AM

la ITM nu te vor primi, atributiile lor s-au incheiat din acest punct de vedere.
Faci act aditional si il tii in firma, il vei inregistra in momentul cand va apare REVISAL
Si eu am aceeasi mare problema si uriasa intrebare: Cand apare?? ca vreau sa plec in concediu si nu il voi putea face de pe plaja....nemernicii, macar sa ne dea un termen de... de la aparitia programului

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 01 August 2011 - 11:53 AM




#7 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 02 August 2011 - 06:46 AM

Multumesc,
Eu om preluat o firma pt transmitere revisal si nu am primit baza veche de la contabilul care a transmis pana acum?
Cum pot eu sa fac modificarile dupa HG 500, daca nu am baza veche. Daca reconstitui dupa dosar s-ar putea sa nu fie toate. Ce fac?



#8 deldel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 August 2011 - 07:40 PM

soliciti o parola noua la itm si vizualizezi baza de date :smile:



#9 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 03 August 2011 - 06:29 AM

Multumesc :smile:



#10 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2011 - 07:39 AM

mergi la itm si solicita baza de date pe care o vei importa in noul revisal



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 August 2011 - 09:06 PM

Procedura privind transmiterea registrului general de evidenta a salariatior- Ordinul 1918/25.07.2011

18. Termenele de completare, respectiv inregistrare in registru a elementelor prevazute in hotarare sunt stabilite dupa cum urmeaza:
a) cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza pentru elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g) din hotarare;
b) in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare a hotararii, pentru elementul referitor la salariu, sporuri si cuantumul acestora, in cazul contractelor individuale de munca deja inregistrate. Prin salariu se intelege salariul de baza lunar brut stipulat in contractul individual de munca.
c) cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut de lege, de la data aparitiei modificarii elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) din hotarare, cu exceptia situatiilor in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestuia.



#12 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 05 August 2011 - 01:48 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 01 August 2011 - 11:53 AM, a spus:

la ITM nu te vor primi, atributiile lor s-au incheiat din acest punct de vedere.
Faci act aditional si il tii in firma, il vei inregistra in momentul cand va apare REVISAL
Si eu am aceeasi mare problema si uriasa intrebare: Cand apare?? ca vreau sa plec in concediu si nu il voi putea face de pe plaja....nemernicii, macar sa ne dea un termen de... de la aparitia programului
varianta finala va aparea in jurul datei 15 august,cu aplicatie din 16 august



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 August 2011 - 12:10 AM

mersi mult, dar eu tocmai atunci sunt pe plaja, nu glumesc, in grecia...o sa imi iau laptop si baze de date cu mine, sa lucram pentru incompetentii astia...de ce drac nu au dat pana la 01.08.2011? august e luna de concedii, in lumea civilizata, nu de facut hartii



#14 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 August 2011 - 09:53 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 06 August 2011 - 12:10 AM, a spus:

mersi mult, dar eu tocmai atunci sunt pe plaja, nu glumesc, in grecia...o sa imi iau laptop si baze de date cu mine, sa lucram pentru incompetentii astia...de ce drac nu au dat pana la 01.08.2011? august e luna de concedii, in lumea civilizata, nu de facut hartii
stai linistit daca nu ai un contract nou de angajare;incarcarea bazei de date in noul Revisal pt salariatii vechi se poate face in termen de 90 zile (dar bineinteles de la 1 august)



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 August 2011 - 07:04 PM

Daca ai angajati noi trebuie sa faci si incarcarea bazei de date si eventual toate modificarile ca sa transmiti noul Revisal, altfel nu mai faci angajari pana nu actualizezi baza. Termenele se vor respecta de la data publicarii ordinului in MO si nu de la 1 august, asa ar fi normal. Sa vedem cum se va face transmiterea on-line a Revisalului, la ITM se vor putea obtine numele de utilizator si parola doar dupa intrarea in vigoare a Ordinului 1918/2011.



#16 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 11 August 2011 - 08:02 PM

Vezi postareatimip10, la 08 August 2011 - 09:53 AM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la 06 August 2011 - 12:10 AM, a spus:

mersi mult, dar eu tocmai atunci sunt pe plaja, nu glumesc, in grecia...o sa imi iau laptop si baze de date cu mine, sa lucram pentru incompetentii astia...de ce drac nu au dat pana la 01.08.2011? august e luna de concedii, in lumea civilizata, nu de facut hartii
stai linistit daca nu ai un contract nou de angajare;incarcarea bazei de date in noul Revisal pt salariatii vechi se poate face in termen de 90 zile (dar bineinteles de la 1 august)
TERMENUL ESTE 90 ZILE DE LA 01.08.2011 SURSA ITM



#17 narcis38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 September 2012 - 11:30 AM

Buna ziua,
Cum inregistrez un act aditionat de schimbare CIM din determintata in nedeterminata.
Eu am procedat astfel am incetat CIM cu art 56( i)
dar nu stiu cum sa procezez mai departe.
Am intrat la inregistrare contract si nu imi da voie problema fiind numarul contractului
Iar la modificare nu imi mai apare contractul.
Va rog frumos sa-mi explicati si mie cum trebuie sa procedez.
Multumesc



#18 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 17 September 2012 - 12:29 PM

Un nou CIM pentru durata nedeterminata ,la care dati alt nr. de contract (care urmeaza in registru de evidenta a CIM)



#19 acnana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 September 2012 - 12:03 PM

Poate cu o zi inainte de inceperea activitatii,nu de intocmirea actului aditional,pentru ca daca nu intocmesti actul aditional si nu scrii modificarile si nu iei acordul ambelor parti,ce transmiti la Revisal?Adica azi transmiti la Revisal,modificarile aduse CIM prin act aditional,si de abia maine intocmesti actul aditional.Pai de unde stii ca salariatul sau angajatorul e de acord cu modificarea sau modificarile CIM aduse si implicit de unde stii modificarile aduse ,daca nu le-ai specificat in actul aditional,pentru ca inca nu l-ai intocmit ?Sau,sa zicem ca modificarile pe care i le aduci le stii ca te-ai gandit la ele intainte de intocmirea actului aditional,dar nu ai siguranta ca acesta va fi semnat de ambele parti,deci nu poti sa iti asumi riscul de a le transmite in Revisal inainte de intocmirea actului aditional.



#20 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 26 March 2013 - 05:04 PM

Buna ziua! Am si eu o intrebare si anume: daca unui salariat ii expira cim pe perioada determinata la 31.03.13 si vreau sa-i prelungesc contractul tot pe per. determinata, cand pot sa-i fac act aditional si sa transmit revisal?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL