Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#1 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2011 - 06:41 PM

Versiunea de evaluare a noii aplicații Revisal conform Hotarârii de Guvern nr. 500/2011
Începând cu data de 1 august 2011, Inspecția Muncii pune la dispoziția angajatorilor care doresc să testeze versiunea de evaluare a aplicației informatice Revisal, actualizată în conformitate cu prevederile Hotarârii Guvernului nr. 500/2011, următoarele:

- Revisal.5.0.evaluare (pentru Windows XP / Vista / 7)
- Ghid de instalare și utilizare (format .pdf - Portable Document Format)

Etapa de testare și evaluare se va desfășura în perioada 1 august 2011 - 8 august 2011, iar propunerile și observațiile dumneavoastră pot fi transmise în acest interval, pe adresa de e-mail:

Versiunea de evaluare a aplicației Revisal permite:
- preluarea datelor aferente registrului din versiunea anterioară a aplicației Revisal, care trebuie să fie actualizată cu toate patch-urile publicate;
- adăugarea, modificarea și corectarea datelor din registru în conformitate cu prevederile H.G. 500/2011;
- validarea registrului generat din aplicații proprii de gestiune a salariaților, altele decât Revisal, conform specificațiilor publicate anterior pe site-ul Inspecției Muncii.

IMPORTANT! Având în vedere scopul enunțat, versiunea Revisal.5.0.evaluare nu va avea disponibilă funcționalitatea de generare și transmitere a registrului!

Precizăm că, până la momentul publicării versiunii finale a noii aplicații Revisal, transmiterea registrului în format electronic către inspectoratul teritorial de muncă se va realiza utilizând versiunea curentă a aplicației Revisal (v2.0.6)



#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2011 - 06:53 PM

ATENTIE
exista si o modificare a revisal 2.0.6 (actual 2.3.0) cu data de 01.08.2011

- Patch ReviSal.KB.206.007 (pentru Windows XP / 2000 / 98)




#3 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2011 - 08:27 PM

Buna seara
A reusit cineva sa instaleze Patch ReviSal.KB.206.007 ?
Imi da eroare ca nu sunt conectata la nu stiu ce baza, si nu se face actualizarea.



#4 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 02 August 2011 - 09:00 AM

Buna,

Eu am reusit fara probleme sa aplic ultima actualizare.
Pe mine ma intereseaza pentru noua varianta de Revisal-evaluare unde sunt stocate datele efectiv, baza de date ?



#5 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 August 2011 - 09:25 AM

Vezi postareaLaura_M, la 01 August 2011 - 08:27 PM, a spus:

Buna seara
A reusit cineva sa instaleze Patch ReviSal.KB.206.007 ?
Imi da eroare ca nu sunt conectata la nu stiu ce baza, si nu se face actualizarea.
trebuie sa ai instalate toate patch-urile aparute, pe urma KB206.007 si alegi locatia unde ai REVISAL instalat. din setari automate merge in c:\program files\revisal ..

programul genereaza fisierele pentru salvarea bazei de date
Revisal Backup August 02 2011 10_14_43 - pe care le vom arhiva noi pe undeva ca masura de siguranta



#6 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 02 August 2011 - 10:58 AM

Vezi postareaBOBY77, la 02 August 2011 - 09:00 AM, a spus:

Pe mine ma intereseaza pentru noua varianta de Revisal-evaluare unde sunt stocate datele efectiv, baza de date ?
Se pare ca baza este in...Program Files/TeamNet/Rev..../Revisal.db
Au facut insa un lucru bun cu posibilitatea de a exporta/importa/sterge un angajator, asa ca nu prea mai e nevoie de accesarea directa a bazei de date.
Daca se sterge un angajator ramane insa salvat undeva ca a existat respectivul angajator, deoarece la importul bazei de date (exportata anterior) apare avertizarea ca exista deja si daca se doreste suprascrierea.



#7 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 02 August 2011 - 12:40 PM

Multumesc de raspuns, poti sa imi spui si ce fel de baza de date este? pentru ca extensia db nu spune cu exactitate; poate este o Ms Access intr-o versiune mai noua.



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 August 2011 - 03:24 PM

Oricum e un program cum nu am mai vazut vreunul in viata mea pana acum...ma chinui de-o ora. Imi afiseaza ca pentru instalare am nevoie de .NET Framework. Am descarcat si rulat de trei ori acest .NET Framework...si imi apare mereu acelasi mesaj.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 August 2011 - 03:35 PM

Vezi postareaBOBY77, la 02 August 2011 - 12:40 PM, a spus:

poate ste o Ms Access intr-o versiune mai noua.
si celelalte versiuni de program Revisal au fost create in Access.

Vezi postareamirela 0702, la 02 August 2011 - 03:24 PM, a spus:

Am descarcat si rulat de trei ori acest .NET Framework...si imi apare mereu acelasi mesaj.
reseteaza calculatorul si incearca din nou sa instalezi Revisalul

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 02 August 2011 - 03:35 PM




#10 Dana Dobrota

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2011 - 04:24 PM

si eu am intampinat aceiasi problema, s-a rezolvat prin instalarea vesiunii .Net Framework pe care o cer ei, 3.5, cu alte versiuni mai vechi sau mai noi nu merge. versiunea de .Net ceruta de Revisal o gasiti la http://www.microsoft...ils.aspx?id=21. precizez ca trebuie sa dezinstalati inainte orice versiune de .Net aveti si apoi sa instalati varianta corecta.

pentru cei care ati reusit sa instalati versiunea noua de Revisal, va rog sa imi spuneti daca va merge? eu nu vad nimica...imi apare o fereastra complet neagra fara nici un buton... mai trebuie facut ceva? am urmat exact pasii din ghidul de instalare



#11 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 August 2011 - 06:08 PM

dotnetfx35.exe este fisierul pe care trebuie sa-l descacati
http://www.microsoft...s.aspx?id=25150
nu dezinstalati versiunile vechi ca veti avea surpriza sa nu va mearga alt program care cere versiunea respectiva 1 sau 2
dupa instalare obligatoriu restart la pc pe urma instalati revisal

Vezi postareaDana Dobrota, la 02 August 2011 - 04:24 PM, a spus:

pentru cei care ati reusit sa instalati versiunea noua de Revisal, va rog sa imi spuneti daca va merge? eu nu vad nimica...imi apare o fereastra complet neagra fara nici un buton... mai trebuie facut ceva? am urmat exact pasii din ghidul de instalare
incearca un update la driver placa video
merge programul chiar bine. il am instalat pe un windows xp sp3 si windows 7. este mai dezvoltat decat celalalt. se pot lista (cea mai mare noutate ) diverse rapoarte sau export in xls sau pdf.



#12 MARIOD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 August 2011 - 09:09 AM

buna .
pentru cei care au reusit sa instaleze noul revisal , care au foat pasi ?
mie imi da eroare 1316 .
multumec



#13 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2011 - 12:03 PM

In sfarsit am reusit. Pasii sunt asa:

1. Se descarca, se salveaza si se dezarhiveaza undeva aplicatia de pe www.inspectiamuncii.ro
2. Se descarca si se ruleaza fisierul indicat de cosmin0304
3. Se restarteaza calculatorul
4. Se instaleaza aplicatia Revisal 5.0.4. prin rularea fisierului Setup.msi din folderul rezultat in urma dezarhivarii.

La mine a functionat asa cum v-am precizat mai sus, insa la validarea fisierului creat cu alta aplicatie imi da o eroare:

"Eroare la validare. Element "XmlReport" was not found. Line 1, position 2."

Merci pentru ajutor.

A mai intalnit cineva eroarea aceasta?

...probabil nu-l vede din....nu stiu ce motiv...



#14 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2011 - 12:17 PM

cred ca trebuie actualizata aplicatia externa cu noua versiune de revisal



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2011 - 12:19 PM

Ma gandesc ca ar putea fi asta:

Ce fac in situatia in care am avut baza de date intr-un program de conta care nu este actualizat cu toate Patch-urile lor? ...program pe care acum nu-l mai utilizez decat pentru Revisal, deoarece am alt program de conta?

Oare cei de la ITM iti dau baza de date in urma unei solicitari scrise? A solicitat cineva de la ei? A primit?



#16 corina27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bihor

Postat 03 August 2011 - 12:22 PM

Si eu am instalat noul Revisal si imi apare o fereastra neagra...



#17 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2011 - 12:23 PM

Vezi postareacosmin0304, la 03 August 2011 - 12:17 PM, a spus:

cred ca trebuie actualizata aplicatia externa cu noua versiune de revisal
...exact la asta ma gandeam, numai ca sub nici o forma nu mai pot face asta acum...deci, nu-mi ramane decat sa apelez la ITM sau sa o introduc manual.



#18 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2011 - 12:32 PM

Ok...pentru oricine are nevoie de informatia aceasta:

Baza de date poate fi solicitata de la ITM pe baza unei adrese din partea firmei si in urma achitarii unei taxe de 50 ron. D-na cu care am vorbit nu a stiut sa-mi precizeze daca baza de date eliberata de ei poate fi folosita pentru import in noua aplicatie, insa...



#19 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2011 - 01:01 PM

Vezi postareamirela 0702, la 03 August 2011 - 12:32 PM, a spus:

Ok...pentru oricine are nevoie de informatia aceasta:

Baza de date poate fi solicitata de la ITM pe baza unei adrese din partea firmei si in urma achitarii unei taxe de 50 ron. D-na cu care am vorbit nu a stiut sa-mi precizeze daca baza de date eliberata de ei poate fi folosita pentru import in noua aplicatie, insa...
poate fi folosita pentru import. o dau intotdeauna actualizata. vei primi si ceva instructiuni ce si cum sa faci



#20 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2011 - 01:07 PM

Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL