Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Analize medicale la angajare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Analize medicale la angajare

4 replies to this topic

#1 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 August 2011 - 01:38 PM

Poate angajatorul sa recupereze banii de pe analizele medicale platite noului angajat, daca acesta din urma a prestat doar o zi? Ce baza legala exista pentru aceasta situatie?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2011 - 02:56 PM

- este chelt. deductibila, DACA poate dovedi ca a fost facuta in interesul firmei = cu scopul de a obtine venituri (iar angajarea de personal o presupune)
- baza legala este codul muncii actualizat 2011 si codul fiscal.

strict parerea mea : discutabil este ce venituri a putut obtine firma din munca de o singura zi a acelui angajat :smile: , insa eu nu cred ca vor fi probleme la vreun control daca vei considera chelt. respectiva ca fiind deductibila, mai ales ca oricum este obligatorie relatia contractuala a firmei cu un cabinet de medicina muncii.




#3 gabi_65

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 September 2011 - 09:25 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 August 2011 - 02:56 PM, a spus:

- este chelt. deductibila, DACA poate dovedi ca a fost facuta in interesul firmei = cu scopul de a obtine venituri (iar angajarea de personal o presupune)
- baza legala este codul muncii actualizat 2011 si codul fiscal.

strict parerea mea : discutabil este ce venituri a putut obtine firma din munca de o singura zi a acelui angajat :smile: , insa eu nu cred ca vor fi probleme la vreun control daca vei considera chelt. respectiva ca fiind deductibila, mai ales ca oricum este obligatorie relatia contractuala a firmei cu un cabinet de medicina muncii.


conform 319/2006 HG 355/20... analizele sunt gratuite



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2011 - 08:38 PM

daca a intrebat, probabil ca au costat analizele, logic ? :smile:



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 October 2011 - 10:10 AM

Eu inteleg ca Eleonora era interesata de recuperarea banilor platiti si nu de deducerea cheltuielilor, ptr ca problema se pune astfel: eu, angajator, platesc 80 lei ptr analizele salariatului, el lucreaza o zi, si apoi pleaca. Imi deduc cheltuielile, si inseamna ca recuperez 13 lei prin neplata impozitului scutit datorita deducerii acestor cheltuieli, dar diferenta? diferenta ramane platita. Probabil ca partial s-ar putea recupera din banii pe care trebuie sa-i primeasca salariatul pentru acea zi in care a lucrat, dar...s-ar putea sa nu existe o reglementare care sa permita acest lucru. Pentru a-i popri cuiva bani pe statul de plata e nevoie de un document oficial. Fiind vorba de sume nesemnificative, cred ca s-ar putea totusi facE acest lucru, daca ar exista o specificare in regulamentul intern, la paragraful privind sanatatea si securitatea la locul de munca.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL