Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenzi pt nedepunere state la ITM ??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amenzi pt nedepunere state la ITM ???

37 replies to this topic

#1 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 June 2005 - 09:12 AM

Va rog, daca poate cineva sa ma ajute.
Pentru nedepunerea statelor de salarii la timp ce amenzi se aplica ? sau cum o pot rezolva altfel?
mentionez ca statele nu au fost depuse din ianuarie 2005.
Multumesc.



#2 lorena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 June 2005 - 09:14 AM

se rezolva cu o ciocolata la inspectorul respectiv,eu le-am depus din ianuarie 2004:D...




#3 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 June 2005 - 09:29 AM

Nu stiu la ce inspector esti tu , dar a mea este cum nu se poate de nemultumita............... indiferent de situatie .



#4 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2005 - 11:31 AM

Mai incearca, serios. Ai fi primul caz, mai ales ca nici n-ai intarziat prea mult. Poate tigari?



#5 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 June 2005 - 11:52 AM

Va multumesc frumos pentru sfaturi si sa-nteleg ca nimeni nu a primit
nici o penalizare de la ei niciodata!?



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 02 June 2005 - 03:06 PM

sau cafe+tigari=rezolvare



#7 Danica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 02 June 2005 - 05:04 PM

Amenda pentru intarzierea depunerii statelor de plata la ITM este de 30 mil. lei. In Suceava (poate ca sunt eu fara pile dar am auzit si de la altii) nu merge doar cu ciocolata, tigari, cafea sau mai stiu eu ce altceva....Ai nevoie de o relatie inalta pentru a reusi sa depui cu intarziere, chiar si de cateva zile, fara amenda statele.



#8 tookie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:iasi

Postat 02 June 2005 - 06:26 PM

Eu le-am depus in aprilie pentru jumatate de an. N-am avut probleme, dar ca mi s-a spus ca macar o data la trei luni sa vin sa le depun. Important este ca acel procent de 0,75% (comision ITM) sa fie achitat la timp.



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2005 - 07:49 AM

Nici macar nu ai intarziat foarte mult. Incearca cu 500.000lei



#10 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 03 June 2005 - 08:43 AM

la Calarasi, daca termenul de 3 luni a expirat iti trimite amenda din birou, fara a te mai convoca la un control.



#11 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2005 - 09:01 AM

La Bucuresti nu cred ca e inspector care sa nu primeasca un pachet de cafea si unul de tigari. Eu le depun numai la 6 luni, si nici n-o cunosc pe inspectoare, ii dau o punguta cu cafea ...
Asa ca nu-ti mai fa probleme si incearca asa.
PS: am la birou statele pentru 3 firme nedepuse, la 3 inspectori diferiti ...



#12 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 June 2005 - 10:12 AM

SUNT INSPECTORI SI INSPECTORI!
LA UNII NU TREBUIE SA TE "PREZINTI" CU NIMIC SI SUNT TARE DRAGUTI, LE DAI ASA DIN ..."SA MENTIN RELATIALA", DAR NU CU MARE LUCRU,ALTII INDIFERENT DE CE ,CUM SI CAT TOT SUNT NEMULTUMITI, LUCREZ CU O ASTFEL DE INSPECTOARE.
ASA CA MAI INCEARCA O AGENDA ,PIXURI, PAPETARIE SI BIROTICA.. STII DE CE ? PENTRU CA AM SURPRINS O DISCUTIE INTRE EI IN CARE" SE PLANGEAU" CA NU PRIMESC SI LUCRURI DE GENUL ASTA
BAFTA! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#13 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 03 June 2005 - 04:14 PM

nu cred ca trebuie sa platesti amenda, se rezolva , unii nici nu comenteaza cand le dai statele de plata mai tarziu, nu e asa de mare intarzierea , ar fi draguti sa ti le ea fiindca nici altii nu depun in termen si de aia nu primesc amenzi, cu o mica mita se rezolav zic eu!
:D



#14 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2005 - 04:30 PM

si ce e cel mai important : un zambet !



#15 Danica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 03 June 2005 - 04:56 PM

totusi insist sa sustin ca amenda este de 30 mil. si eu cunosc deja trei firme care au fost nevoite sa o plateasca cu tot cu zambete, cafea, tigari sau mai stiu eu ce altceva
poti incerca totusi, daca in alte zone merge si asa
la noi cei de la itm sunt "mai catolici decat papa"
la fel si cu cei de la depunerea declaratiilor, oriunde ar fi : cas, somaj sau finante



#16 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 June 2005 - 08:30 PM

De obicei se depun trimestrial,sau de fiecare data cand iti intervin scimbari.
Oricum la situatia ta eu zic sa incerci in alt fel... :lol: am inteles ca este inspectoare!!! Trimite-ti un coleg.DA! Obligatoriu cu un zambet,....
Toata stima george
P.S.
Am eu o intrebare.
La depunerea statelor de salarii la ITM trebuia sa duci si copii dupa ordinele de plata(oare ITM nu are un serviciu contabilitate-financiar,un serviciu informatic competitiv ????),este..?
Acum cu noile OPT-uri,cand nu primesti un exemplar vizat de banca,ce le ducem???????????
sa nu imi spuneti ca le ducem copie dupa extrasul de cont :cry:



#17 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 June 2005 - 10:40 AM

Inainte imi cereau copii dupa OP-uri (toate imp.salarii,nu numai dupa OP com.ITM),iar acum OP sunt in doua exemplare din care unul ramane la banca iar cel de-al doilea mi-l dau mie,stampilat si avizat, exemplar dupa care trebuie facut copie si dus la ITM.



#18 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2005 - 05:35 PM

culmea ridicolului,eu m-am batut la trezorerie(singura banca, care nu mi-a vizat op-urile luna mai) de teama celor de la itmb,ca ma vor fugari cu extrasul meu cu tot...n-a fost asa,am facut copie de pe op-uri nevizate si am pus in spate extrasul de cont cu guguloaiele de rigoare pe darile aferente salariilor-pentru ca aveam si tva si FASS-si n-a sesizat ca nu am viza pe op si nici nu a vazut extrasul de cont...nu mai sunt reguli,e un haos care ne omoara pe noi,contabilii.........



#19 Goia Mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2005 - 05:55 PM

nu cred ca mai vor sa primeasca ceva.
am fost acum 10 zile la itm si am vazut cum o inspectoare a iesit din birou dupa o doamna care ii lasase o punguta si i-a spus Doamna va-ti uitat ceva la mine si a insistat sa-si ia punguta.DECI!!!!!! :roll:



#20 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 June 2005 - 12:25 PM

oameni buni, vreau sa va multumesc pentru sfaturile pe care le-am primit de la voi si vreau sa va spun ca am rezolvat problema.
Cu tig+ceva bun(f.bun)=rezolvare ! cum spunea cineva.
inca odata va multumesc din suflet .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL